از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی معرفی شد؛
سير مطالعاتی "ايالات متحده‌ آمريكا و نظام سلطه‌ جهانی"

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ ايالات متحده‌ آمريكا كه سياست خارجي آن در برخورد با كشورهاي مستقل جهان با يك‌جانبه‌گرايي و تلاش براي سلطه تدوين شده است، پس از واقعه‌ 11 سپتامبر درصدد تعريف دشمن جديدي برآمد و خشونت و برخورد با مسلمانان را در دستور كار قرار داد. برقراري نظم نوين جهاني، ايجاد خاورميانه جديد، حمايت از رژيم صهيونيستي، تلاش براي سلطه بر منطقه‌ آسياي غربي و... محورهاي عمده‌ سياست خارجي آمريكاست.

مؤسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی به مناسبت هفته کتاب، اقدام به تدوین سیر مطالعاتیِ "ايالات متحده‌ آمريكا و نظام سلطه‌ جهانی" کرده است. این سیر مطالعاتی تصوير روشني از اقدامات آمريكا در عرصه‌های مختلف را به تصویر می‌کشد.


1- سياست خارجه‌ آمريكا پس از 11 سپتامبر

واقعه‌ي 11 سپتامبر نقطه‌ي عطفي در عملياتي‌كردن نظم نوين جهاني بود كه به تعبيري دموكرات‌هاي آمريكا در تحقق آن تعلل كرده بودند. اين حادثه وضعيتي ايجاد كرد تا ايالات متحده پس از يك دهه وقفه مجدداً دوست و دشمني براي خود تعريف كند و استراتژي خود را هدفمند سازد.

كتاب "سیاست خارجه امریکا پس از 11 سپتامبر" که توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده است، توسط ابوذر گوهري مقدم در سال 1387 نوشته شده است.


2- محور شرارت: (روايت سلطه در جهان پس از 11 سپتامبر)

ايالات متحده‌ي آمريكا به عنوان مدعي سرمداري در جهان، نقشه‌ها و راهبردهاي مختلفي را به كار بسته است. پس از انفجارهاي 11 سپتامبر گروه نومحافظه‌كار حاكم بر كاخ سفيد، توسل به خشونت را در برخورد با مسلمانان بيش از پيش بر دولتمردان آمريكايي تجويز كرد.

اين كتاب که به قلم حبيب‌الله فتحي اردكاني تالیف شده و توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده است با استناد به منابع مختلف روايت تلاش امریکا برای سلطه در جهان پس از 11 سپتامبر را بازگويي و ارزيابي مي‌كند.


3- اهريمن يازده سپتامبر

اين كتاب با استناد به شواهد مختلف نشان مي‌دهد كه رژيم صهيونيستي سبب اصلي حوادث 11 سپتامبر بوده و بيشترين سود را از وقوع حادثه برده است. با تحليل حوادث پس از 11 سپتامبر مشخص مي‌شود كه هدف اصلي اين حوادث مقابله با جهان اسلام و مسلمانان بوده است، چرا كه بيشترين فشار به مسلمانان وارد آمده و حملاتي نيز به كشورهاي اسلامي صورت گرفت.

اين اثر هم که به وسیله ويكتور تورن نوشته شده، توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ شده است.


4- لابي صهيونيستي و سياست خارجي آمريكا

اين كتاب به موضوع لابي صهيونيسم و نقش آن در شكل‌گيري سياست خارجي آمريكا پرداخته است.

اين اثر که از منشورات موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی است، نوشته استفان ام. والت و جان‌جي، مير شايمر از محققان معروف و صاحب‌نظر در اين حوزه مي‌باشد كه توسط فرج‌الله ارديزي به فارسي درآمده است.


5- مكافات (آخرين روزهاي جمهوري آمريكايي)

اين كتاب حكايتي است به غايت جالب از هماهنگي اركسترگونه مجلس سنا، پنتاگون و محافل صنعتي آمريكايي براي ميليتاريزه‌سازي بزرگ‌ترين قدرت صنعتي جهان در راستاي كسب منافع هرچه بيشتر نخبگان حاكم.

این اثر نوشته چالمرز جانسون و ترجه علي‌اكبر جعفري كجاني، در سال 1392 از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است.


6- صهيونيسم مسيحي و جايگاه آن در ايالات متحده

اگرچه صهيونيسم مسيحي پديده‌اي نوظهور در عرصه‌ي سياست است، اما ريشه‌هاي بسيار سترگ در گذشته دارد. با آغاز قرن بيستم صهيونيسم مسيحي به جرياني قابل تعريف مبدل گرديد و نقش مؤثري را در مناسبات سياسي- اجتماعي ايالات متحده برعهده گرفت.اين كتاب توسط محمد رجبي تأليف و از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ شده است.

سير مطالعاتي

علاقمندان می‌توانند برای تهیه سير مطالعاتي "ايالات متحده‌ آمريكا و نظام سلطه‌ جهاني" به پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی به نشانی www. irdc.ir مراجعه کرده یا با شماره تلفن 22211174 تماس بگیرند.