روایتی از اولین فرمانده سپاه پاسداران استان فارس
هسته اولیه سپاه پاسداران در استان فارس چگونه شکل گرفت؟
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ با تاسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اردیبهشت 1358، این نهاد انقلابی در همه‌ استان‌ها و شهرهاي كشور توسط نيروهاي مبارز و انقلابي پيرو حضرت امام تاسیس شد.

مرحوم رجبعلی طاهری نماینده اسبق مردم فارس در مجلس شورای اسلامی و اولین فرمانده سپاه پاسداران استان فارس، در بخشی از کتاب خاطرات خود که با عنوان «لبخندهای زمستانی» توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است، درباره نحوه شکل‌گیری و هسته اول سپاه پاسداران در استان فارس می‌گوید: وقتی از تشکیل سپاه در تهران مطلع شدم، بلافاصله به تهران آمدم و خدمت اعضای شورای انقلاب رسیدم. آنها از پیشنهاد من برای تشکیل سپاه شیراز استقبال کردند و حکم تشکیل و تأسیس آن را دادند.

شرایط تأسیس سپاه بدین صورت بود که باید هفت نفر عضو اولیه داشته باشد که نفر اول به عنوان مسئول و دبیر و فرمانده باشد. بنده به عنوان فرمانده سپاه استان فارس منصوب شدم و دستور دادند که شش نفر دیگر را هم خودم گزینش کنم تا به نام من و معاونینم حکم بزنند. آقای حقانی از ابتدای تشکیل سپاه شیراز در کنار ما بود. حجت الاسلام والمسلمين باهنر و دکتر بهشتی مسئول صدور حکم تأسیس سپاه بودند. در هر صورت حكم مختصری نوشتند و من چند اسم از جمله سید علی اصغر دستغیب و چند تن از دوستانم را به ایشان دادم. بدین صورت سپاه پاسدارن در خود شیراز به عنوان شعبه مرکز و شهرستان های استان فارس تأسیس شد.

اعضای شورای فرماندهی در دوره ما هفت نفر بود. من به عنوان فرمانده، اردشیر فتحی‌نژاد مسئول عملیات، مرتضی شاپوریان مسئول امور اداری مالی، حسن وفایی مسئول روابط عمومی، مهدی فیروزی مسئول اطلاعات، محمدعلی انتظارالمهدی مسئول تدارکات و حمید عطار مسئول آموزش بود.