مجموعه «تاریخ تحلیلی دولت نهم» در نمایشگاه کتاب عرضه شد

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی- مهر نوشت: همزمان با سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، مجموعه سه جلدی «تاریخ تحلیلی دولت نهم» از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار نشر شد.

چنانکه در مقدمه این اثر آمده: «این مجموعه تاریخ جامعی از اقدامات دولت نهم و موانع و مشکلات بر سر راه تحقق آرمان عدالتخواهی به دست می‌دهد و از طریق محک زدن سخنان رئیس‌جمهور با گفتار انقلاب اسلامی که در کلام امام و مقام معظم رهبری تبلور و بیان می‌شود، بر شان انقلابی و عدالتخواهانه آن تاکید می‌‌کند.»

این مجموعه حاوی دوازده فصل است؛ در فصل نخست سوابق و کیستی احمدی‌نژاد قبل از دولت نهم مورد بررسی قرار گرفته است. فصل دوم از مرور تطورات صف‌بندی‌های سیاسی در ایران تا گزارش رخدادها و تحولات منجر به سوم تیر می­پردازد.

در فصل سوم دولت نهم از نمای دور مورد ارزیابی قرار می­گیرد و فصل چهارم به بررسی کابینه دولت نهم اختصاص دارد. فصل پنجم نیز به پرونده هسته­ای ایران و سیاست‌های دولت نهم در این خصوص می‌پردازد.

در فصل ششم که یکی از تفصیلی‌ترین فصول کتاب بشمار می­آید، مواجهه رئیس‌جمهور وقت با آمریکا و رژیم صهیونیستی از یکسو و حمایت و پشتیبانی‌اش از فلسطین و لبنان از سوی دیگر مطرح می­شود. ماجرای نامه‌نگاری‌­های احمدی‌نژاد به سران کشورهای دنیا، حضورش در سازمان ملل، ماجرای دستگیری نظامیان انگلیسی و مواردی از این دست عناوینی است که در این فصل مورد توجه قرار گرفته است.

مجموعه «تاریخ تحلیلی دولت نهم» در نمایشگاه کتاب عرضه شد

در فصل هفتم روابط دوجانبه­ ایران با کشورهای مختلف دنیا در دوران دولت نهم مورد توجه قرار می­گیرد و فصل هشتم به بازخوانی مصاحبه‌‌های چالشی رئیس‌جمهور وقت با رسانه‌های مختلف دنیا اختصاص دارد. فصل نهم کارنامه اقتصادی دولت دهم و دیدگاه‌های دولت مردان در زمینه اقتصاد را گزارش می­کند و فصل دهم برخی فراز و نشیب‌های فرهنگی و سیاسی را مورد توجه قرار می­دهد. فصل یازدهم وضعیت جریان روشنفکری ، جنبش دانشجویی و دانشگاه را دراین دوره ترسیم می­کند و فصل دوازدهم نیز به جمع‌بندی روایتی که از دولت نهم ارائه شده است می­پردازد.

مجموعه «تاریخ تحلیلی دولت نهم» به قلم محمد مهدی حاجی کاظمی طهرانی در سه جلد، از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار کتاب شده است.

علاقمندان می‌توانند برای تهیه مجموعه سه جلدی «تاریخ تحلیلی دولت نهم» به غرفه مرکز اسناد انقلاب اسلامی در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به آدرس شبستان، راهروی 12، غرفه 1 مراجعه کنند.