همزمان با سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران؛
کتاب خاطرات شهید آیت‌الله مویدی قمی روانه بازار نشر شد

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی- مهر نوشت: همزمان با سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، کتاب خاطرات شهید آیت‌الله محمدرضا مویدی قمی، معلم اخلاق و از شهدای فاجعه منا با عنوان «مهاجر الی الله» از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار کتاب شد.

در برشی از مقدمه این اثر آمده است: «خاطرات آیت‌الله مویدی فارغ از ابعاد آموزنده معنوی، از این منظر که بخش اصلی حوادث آن در فضای اختناق‌آمیز پس از دستگیری امام خمینی روی داد، قابل توجه است و بازخوانی خاطرات ایشان می‌تواند زوایای جدیدی از روند مبارزه با رژیم پهلوی را بازگو کند.»

این کتاب برگرفته از 26 جلسه گفت‌وگو با آیت‌الله مویدی، مرجع تقلید، عضو شورای منتخب مجمع عالی تفسیر و یکی از اساتید برجسته حوزه‌های علیمه در مرکز اسناد انقلاب اسلامی است.

«مهاجر الی الله» مشتمل بر 9 فصل می­باشد که هشت فصل ابتدایی آن خاطرات آیت‌الله مویدی از اوضاع سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور از سال 1320 تا سال 1357 و دوران پیروزی انقلاب اسلامی است و فصل انتهایی به دوران بعد از پیروزی انقلاب و مسئولیت­های ایشان در آن دوره می‌پردازد.

کتاب خاطرات شهید آیت‌الله مویدی قمی روانه بازار نشر شد

فصل اول مشتمل بر شرح مختصری از پیشینه­ خانوادگی، کودکی، تحصیلات، ورود به حوزه علمیه، وضعیت سیاسی اجتماعی آن زمان و بررسی جایگاه حوزه علمیه است. فصل دوم به زعامت آیت‌الله بروجردی در حوزه علمیه قم می‌پردازد و فصل سوم و چهارم کتاب، شامل خاطرات آیت‌الله شهید مویدی از مبارزات نهضت اسلامی از سال 1341 تا 1343 می‌باشد. واکنش امام خمینی به پیشنهاد زعامت حوزه علمیه بعد از رحلت آیت‌الله بروجردی، یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که در فصل سوم بدان پرداخته می‌شود.

در فصول پنجم و ششم، خاطرا ت آیت‌الله مویدی از دوران تبعید امام خمینی و فعالیت‌های ایشان در آن دوره از جمله برگزاری دعای توسل در جهت مبارزه با رژیم پهلوی و زنده نگه داشتن یاد و نام امام و وقایعی که با برگزای این مراسمات برای ایشان رخ داده پرداخته شده است.

محور فصل هفتم این کتاب تحلیل و بررسی کلی اوضاع قبل از پیروزی انقلاب اسلامی همراه با خاطراتی درباره آیت‌الله سعیدی، حاج آقا مصطفی خمینی و دکتر علی شریعتی می­باشد. در فصل هشتم این اثر نیز نحوه شهادت حاج آقا مصطفی خمینی، علل شتاب گرفتن انقلاب و حوادث منتهی به پیرزوی انقلاب اسلامی بررسی شده است. فصل آخر کتاب هم شامل خاطرات راوی از دوران پیروزی انقلاب اسلامی، ورود امام به وطن به همراه بیان مسئولیت‌های ایشان در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی می­باشد.

«مهاجر الی الله» توسط حسین مهدیه تدوین و از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی در هزار نسخه و با قیمت 23 هزار تومان در سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در اختیار مخاطبان قرار گرفت.

علاقمندان می‌توانند برای تهیه این اثر به غرفه مرکز اسناد انقلاب اسلامی به آدرس مصلی تهران، شبستان، راهروی 12، غرفه 1 مراجعه کنند.