از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی صورت گرفت،
انتشار کتابی درباره «نهضت عاشورا» و تأثیرات آن بر جامعه ایرانی

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی - فارس نوشت: کتاب «نهضت عاشورا و تأثیرات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آن بر جامعه ایرانی» به قلم اعظم فولادی‌پناه و مهشید کبیری از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار کتاب شد. 

کتاب حاضر در تلاش است با وجود گستردگی محدوده زمانی تحقیق (۶۱ -۱۳۹۹ق) علاوه بر بهره‌مندی از کتب پژوهشی و مطالعات کتابخانه‌ای با استفاده از خاطرات و مصاحبه‌های آرشیویی موجود در مرکز اسناد انقلاب اسلامی و با شیوه تاریخ شفاهی، گوشه‌ای از تحولات تاریخ معاصر ایران که سخت متأثر از نهضت اباعبدالله الحسین(ع) بوده را ثبت کرده و در اختیار آیندگان قرار دهد.

این اثر در ده فصل تنظیم شده است. فصل اول با عنوان «قیام‌های شیعی متأثر از نهضت حسینی» به واکنش‌های قهری شیعیان در مواجه با ظلم و ستم خاندان‌های حکومتگر بنی‌امیه و بنی‌عباس و سرانجام آنها می‌پردازد. فصل دوم این کتاب به تاریخچه مختصری از چگونگی برپایی عزاداری برای اباعبدالله حسین(ع) از سال ۶۱ ق تا دوران زندیه اشاره دارد. «قاجاریه و عزاداری سید الشهداء(ع)» عنوان سومین فصل از این کتاب است.

انتشار کتابی درباره «نهضت عاشورا» و تأثیرات آن بر جامعه ایرانی

فصل چهارم به روند عزاداری‌ها در دوره پهلوی اول می‌پردازد و در آن به موضوعاتی چون سیر قدرت‌یابی رضاشاه در ایران، شیوه‌های وی در محدود ساختن روحانیون و علما در کشور و در نهایت به ممنوع شدن عزاداری و همچنین برپایی مجالس مخفی عزاداری برای سالار شهیدان در این دوره نگاهی دارد. فصل پنجم با عنوان «محرم در سال های ۱۳۲۰-۱۳۴۰ش» با ذکر حوادثی چون ورود متفقین به ایران و خروج رضاشاه از کشور در شهریور ۱۳۲۰ش آغاز و با بررسی سیاست‌های مذهبی محمدرضا پهلوی در قبال مجالس سوگواری امام حسین(ع) و تأثیرات نهضت حسینی بر حوادث سیاسی دهه سی به پایان می‌رسد. فصول ششم و هفتم این کتاب تاریخ شفاهی، روایت‌گر حوادث سیاسی-‌اجتماعی سال‌های ۱۳۴۰ -۱۳۴۲ش است.

حوادثی که با آغاز نهضت امام خمینی(ره) به وقوع پیوست و در بطن خود حوادث و قضایایی چون تصویب لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی و تقابل علما با رژیم پهلوی، حمله به مدرسه فیضیه، برپایی تظاهرات تاریخی روز عاشورا در تهران و در نهایت قیام ۱۵ خرداد را در پی داشت. فصل هشتم این کتاب به عزاداری‌های سیاسی در محرم سال‌های ۱۳۴۳-۱۳۴۴ نگاهی دارد. فصل نهم این پژوهش به نمادهای انقلاب اسلامی می‌پردازد و به دنبال آن است تا گوشه‌هایی از فعالیت‌های سیاسی روحانیان و وعاظ را از یک سو و از سوی دیگر نقش مساجد، ‌هیئات مذهبی و حسینیه‌ها در نهضت امام خمینی(ره) را تبیین کند.

فصل دهم به‌عنوان‌‌‌‌‌‌‌‌ آخرین فصل و با عنوان ‌‌‌‌‌‌‌‌«محرم در سال‌های ۱۳۵۶-۱۳۵۷ش» به فعالیت‌های مبارزان در واپسین سال‌های عمر رژیم پهلوی اشاره دارد. در این فصل سعی شده روایتی از تظاهرات روز عاشورای سال‌های ۱۳۵۶و ۱۳۵۷ در تهران و سایر شهرستان‌ها که در واقع مهر باطلی بر نظام پوسیده رژیم زد، مورد بازخوانی قرار گیرد.

این اثر به قلم اعظم فولادی‌پناه و مهشید کبیری با قیمت 47 هزار تومان از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار کتاب شده است.

علاقمندان برای تهیه این کتاب، ضمن رجوع به صفحه منشورات پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، می‌توانند به فروشگاه این مرکز واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجمع ناشران مراجعه کنند و یا با شماره 22211174 تماس بگیرند.