درنگی در خاطرات آیت‌الله خزعلی
عجز و درماندگی بنی‌صدر در مواجهه با شهید بهشتی/ روایتی از توجه ویژه شهید بهشتی به امور مردم

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ شهید آیت‌الله بهشتی، از جمله مسئولین و ارکان نظام اسلامی است که جایگاه ویژه‌ای در تاریخ انقلاب اسلامی دارد. آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی در بخشی از کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است در توصیف شهید بهشتی می‌گوید: من از مرحوم بهشتى، وزانت، سعه‌ صدر، هوش فوق‌العاده و ذهن وقاد ديدم. در كارها انضباط عجيبى داشت. در مقابل هيجان‌ها و آشوب‌ها اختيار خود را از دست نمى‌داد.بعضى مواقع دوستان از انبساط و خونسردى ايشان در برابر برخى پيشامدها عصبانى مى‌شدند. 

بنى‌صدر با آن‌كه در بسيارى مواقع از علم و دانش دروغين خود صحبت مى‌كرد در جلسات خصوصى در برابر سواد و دانش مرحوم بهشتى عجز و درماندگى خود را نشان مى‌داد و در برابر ادعاهاى بنى‌صدر ايشان لبخند با معنايى مى‌زد، اما هيچ‌وقت تلاش نمى‌كرد در برابر ديگران او يا كس ديگر را رسوا كند.

دكتر بهشتى هيچ‌وقت از كار و تلاش خسته نمى‌شد. گاه بيست و چهار ساعت بدون اين‌كه پلك‌هايش را بر هم نهد كار مى‌كرد. يك‌بار در پايان جلسه‌اى گفت: مى‌خواهم كمى بخوابم بعد از ربع ساعت بيدارم كنيد. دوستان بعد از گذشت ربع ساعت گفتند بگذاريم بيشتر بخوابد تا تندرستى‌اش به‌خطر نيفتد. بر همين اساس ديرتر بيدارش كردند. دكتر پس از بيدارى از طولانى شدن زمان استراحتش ناراحت شد. دوستان گفتند حيفمان آمد بيدارت كنيم. ايشان در جواب گفتند: «كاش اين حيف را درباره‌ كارها به زبان مى‌آورديد.»

همسر ايشان هميشه به او مى‌گفت: با اين انضباط و دقتى كه به خرج مى‌دهى منافقين ساعت دقيق حركت‌هاى تو را مى‌فهمند و نقشه‌ ترورت را خواهند كشيد. اما ايشان در جواب همسرش مى‌گفت: كار نبايد عقب بيفتد.