واکنش مردم ایران به جنایت آمریکا در حمله به هواپیمای مسافربری

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ با انتشار خبر سقوط هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران توسط ناو آمریکایی در 12 تیرماه 1367، موجی از خشم و نفرت نسبت به این جنایت در کشور شکل گرفت. در اغلب استان‌ها و شهرهای ایران مردم با تجمع و راهپیمایی این جنایت آمریکا را محکوم کردند.

بنا بر گزارش مطبوعات و رسانه‌ها، در بسیاری از استان‌های کشور از جمله تهران، همدان، تبریز، زنجان، قزوین، قم، لرستان، خوزستان، هرمزگان، مشهد، مرکزی، گیلان، اصفهان، یزد و ... مردم ضمن شرکت در تظاهرات ضد آمریکایی، با سردادن شعارهایی جنایت آمریکا در حمله به هواپیمای مسافربری ایران را که منجر به شهادت صدها نفر از جمله کودکان بی‌گناه شد را به شدت محکوم کردند.

به گزارش روزنامه جمهوری اسلامی، در همدان گروه‌های کثیری از اقشار مختلف مردم، از جمله اساتید دانشگاه، بازاریان، فرهنگیان، دانشجویان دانشگاه بوعلی و علوم پزشکی همدان «در اعتراض به حمله ددمنشانه آمریکای جنایتکار به یک فروند هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران اقدام به یک راهپیمایی گسترده در شهر همدان تحت عنوان آماده­باش حسینیان نمودند.» در این راهپیمایی مردم همدان ضمن سر دادن شعار «مرگ بر آمریکا» انزجار خود را از این عمل شنیع به گوش جهانیان رساندند.

در ایلام نیز به دنبال اعلام عزای عمومی در پی شهادت جمعی از مردم ایران، بازاریان کسبه و اصناف ایلام با تعطیلی محل کسب خود همدردی خویش را با خانواده­های بازماندگان این فاجعه اعلام داشتند. ضمن صدور بیانیه مشترک اعتراضی از جانب مقامات استانی، مردم نیز مجلس بزرگداشت شهدای این فاجعه را در مسجد ایلام برگزار کردند.

خوزستان هم شاهد خشم مردم از این جنایت آمریکا بود. مردم در نقاط مختلف این استان دست به راهپیمایی ضدآمریکایی زدند. یکی از این تجمعات بزرگ در دزفول برپا شد. به گزارش خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی: «راهپیمایان با فریاد مرگ بر آمریکا ضمن محکوم نمودن این حمله وحشیانه آمریکای جنایتکار مراتب تنفر و انزجار عمیق خود را از این عمل وحشیانه و غیر انسانی آمریکا اعلام داشتند.»

در بندرعباس هم در محکومیت جنایت آمریکا در حمله به هواپیما مسافربری ایرانی، راهپیمایی اعتراض‌آمیزی از سوی کارگران واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی استان هرمزگان برگزار شد. در این راهپیمایی که از مقابل ادراه کار تا مسجد ناصری ادامه داشت، کارگران با سر دادن شعار «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسرئیل»، و «آمریکا آمریکا ما با سلاح ایمان تو با سلاح ناوگان، بجنگ تا بجنگیم» این جنایت را به شدت محکوم نموده و یاد این شهدا را گرامی داشتند.

استان مرکزی هم شاهد خروش مردم بود. در اراک، خمین، ساوه، دلیجان و ... مردم دست به راهپیمایی زدند. در محلات نیز مردم در یک راهپیمایی کم نظیر نفرت و انزجار خود را از آمریکا اعلام کردند. به گزارش مطبوعات «راهپیمایان در حالیکه پیکر شهید هادی رضایی را تشییع می­کردند اعلام کردند که تا اخرین نفس و قطره خون خود راه این عزیزان را ادامه خواهند داد.»

در بندرانزلی نیز مراسم گرامی‌داشت شهدا، با حضور امام جمعه، کفیل دادگستری استان گیلان، روحانیون ، فرمانده نیروی دژبانی و سپاه پاسداران و جمعی از مسئولین و و اقشار مختلف مردم مسلمان در مسجد جامع انزلی برگزار شد.

علاوه بر این، مردم با برگزاری مراسم گرامی‌داشت در نقاط مختلف کشور، یاد شهدای هواپیمای مسافربری ایران را گرامی ‌داشتند. یکی از این مراسم‌ها در تهران و در مسجد ارک برگزار شد. در مراسم تشییع پیکر شهدا نیز، مردم با حضوری گسترده، جنایت آمریکا را محکوم کردند. به گزارش روزنامه کیهان، در بندرلنگه، بندر گنگ و زاهدان، در مراسم تشییع پیکر 32 تن از شهدای فاجعه حمله آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران مردم با سردادن شعار «مرگ بر آمریکا»، خشم خود را از این جنایت آمریکا اعلام کردند.