تحلیل رسانه‌های جهانی از حمله ناو امریکایی به هواپیمای مسافربری ایران

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، روز یکشنبه، دوازدهم تیر ماه 1367 جهان شاهد جنایتی باور نکردنی از سوی آمریکا بود؛ هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ایرانی و قتل‌عام صدها نفر توسط ناو جنگی وینسنس آمریکا و به وسیله موشک‌های پیشرفته استاندارد «SM2» آن قدر نفرت‌انگیز بود که با واکنش جهانیان روبه‌رو شد.

خشم مردم سراسر دنیا از جنایت امریکا

انتشار خبر جنایت آمریکا در سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران بر فراز آب‌های خلیج فارس، خشم مردم ایران و جهان را برانگیخت و با واکنش‌های عمومی مواجه شد. در این رابطه یکی از پرشورترین اجتماعات مردمی در سوریه شکل گرفت که طی آن بیش از 4 هزار نفر از مردم سوریه در یک راهپیمایی عظیم در منطقه زینبیه دمشق این جنایت آمریکا را محکوم کردند.

به گزارش روزنامه جمهوری اسلامی، تظاهرکنندگان با شعارهای «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسرائیل»، «مرگ بر صدام» و «لا اله الا الله، آمریکا عدو الله» پس از انجام راهپیمایی در منطقه زینبیه، وارد صحن مطهر حضرت زینب(س) شدند و پس از قرائت یک بیانیه، در سوگ شهدای هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی به عزاداری پرداختند.

همچنین اتحاديه خلبانان خطوط مسافربری نروژ در واکنش به سرنگونی هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران، خواستار تحریم بین‌المللی پرواز به آمریکا شد.

رد ادعای بی‌اساس امریکایی‌ها توسط رسانه‌های جهانی

بعد از سرنگونی هواپیمای مسافری توسط ناو وینسنس، مقامات امریکایی که تحت فشار افکار عمومی جهان قرار گرفته بود، در ابتدا سعی کردند با دلایلی غیرمنطقی، جنایت خود را به عنوان یک اقدام تدافعی توجیه کنند؛ از این‌رو چنین وانمود کردند که یک هواپیمای نظامی را مورد حمله قرار داده‌اند. این ادعا در فضای جهانی به شدت محکوم شد به طوری که رادیو بی‌بی سی نیز به نقل از کارشناسان اظهار داشت: «رزمناو وینسنس از نقطه نظر سیستم‌های رادار و دفاع ضد هوایی یکی از دقیق‌ترین و پیشرفته‌ترین ناوهای موجود دنیاست. بنابراین تصور اشتباه درباره عدم شناسایی بین یک هواپیمای نظامی سؤال برانگیز است.»

بنابر اظهارات این کارشناسان رزمناو امریکایی می‌توانست با استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی از هویت هواپیما مطلع شود و بهانه عدم شناسایی این هواپیما در حالی است که این رزمناو چهار دقیقه که مدت زمان زیادی برای شناسایی هواپیمای مسافربری است، فرصت داشته است.

روزنامه پرتیراژ یومیوری چاپ توکیو نیز دلایل مقامات امریکایی را ناکافی شمرد و نوشت: «توضیحات آمریکایی‌ها در مورد این سؤال اساسی که چرا ناو مدرن آن‌ها نتوانست یک هواپیمای بزرگی مانند ایرباس را از یک جنگنده فرضی اف 14 تشخیص دهد کافی نیست و نمی‌تواند نگرانی بین‌المللی از این واقعه را کتمان کرد.»

مطبوعات کنیا نیز با رد ادعای مقامات امریکایی نوشتند: «هیچ ذهن بیداری نمی‌تواند ادعای آمریکا که این حمله اشتباه بوده است را بپذیرد بلکه با توجه به پیشرفته بودن ناو آمریکایی امکان ارتكاب اشتباه را باید نفی کرد.» روزنامه لاسولیس نیر در تحلیلی نوشت: «وقتی متخصصان روی یك صفحه بزرگ رادار، ایرباس را با یك اف-۱۴ قاطی می‌کند آنگاه باید بیشتر برای صلح جهانی نگران بود.»

روزنامه انگلیسی زبان «فرانتیر پست» نیز در تحلیلی با رد ادعای مقامات امریکایی در سرنگونی هواپیمای مسافری ایران نوشت: «اگر ادعای آمریکا را درخصوص حمله اشتباهی نیروی دریائی آن کشور به هواپیمای مسافربری ایرانی باور کنیم این سؤال مطرح می‌شود که آیا کسانی که هواپیمای مسافربری ایرباس را از جنگنده‌های اف چهارده تشخیص نمی‌دهند چگونه می‌خواهند امنیت خلیج فارس را تامین نمایند.»

مطبوعات پاکستان نیز در سرمقاله‌های خود ضمن رد ادعاهای سران واشنگن مبنی بر حمله اشتباهی به هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران، جنایت نیروی دریایی آمریکا را يك قتل عالم بی‌سابقه توصیف کردند. «الوحده» چاپ امارات هم در این رابطه نوشت: «آیا تکنولوژی پیشرفته آمریکا نمی‌تواند یك هواپیمای نظامی را از یک هواپیمای مسافربری تشخیص دهد.» مطبوعات سوئیس نیز عمدتا با اظهار تحیر خود از بروز فاجعه سرنگونی هواپیمای ایرباس ایران، این اقدامات را غیرقابل توجیه تلقی کردند.

روزنامه «البیان» حمله به هواپیمای ایرباس ایران را نوعی «تروریسم دولتی» توصیف کرد و از امریکا خواست با مداخله در هرجا و به هر طریق قوانین بین‌المللی را زیر پا نگذارد. تاس خبرگزاری رسمی شوروی نیز در عصر روز دوشنبه 13 تیر 1367 در تفسیری از این فاجعه نوشت: «تمام دنیا از این واقعه تکان خورد و افکار عمومی جهان که از قبل در مورد اعزام ماجراجویانه نیروی دریایی امریکا به خلیج فارس و عواقب تراژدی آن اخطار کرده بود، جریحه‌دار شدند.»

روزنامه انگلیسی زبان «مسلم» نیز تحت عنوان «قتل عام در آسمان» در سرمقاله خود در مورد وسعت جنایات امریکا نوشت: «سرنگون ساختن يك فروند هواپیمای مسافربری ایران توسط آمریکا نشان داد که حتی آسمان و خطوط هوائی بین‌المللی نیز از اقدامات تروریستی واشنگتن برکنار نمی‌ماند.» روزنامه «مرکز» نیز در سرمقال‌اش خاطر نشان کرد: «حضور آمریکا در خلیج فارس هر روز فاجعه‌ای نو می‌آفریند و این‌بار قتل‌عام سیصد مسافر بی‌گناه هدیه آمریکائی‌ها در خلیج فارس به مسلمانان جهان است.»