روایت مطبوعات از جزئیات حوادث خونین مکه در سال 66
دستور حمله به حجاج چگونه صادر شد؟/ ممانعت پلیس سعودی از انتقال مجروحین به بیمارستان

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ روز نهم مردادماه 1366، حجاج بیت‌الله الحرام در حالی که مشغول برگزاری مراسم برائت از مشرکین بودند، ناگهان با هجوم ماموران رژیم آل‌سعود مواجه و در این میان تعدادی از حجاج شهید و بسیاری مجروح شدند.

خبرنگار اعزامی روزنامه کیهان که خود از نزدیک شاهد وقایع و رخدادهای آن روز بود روایت می‌کند: «راهپیمایان هنگامی که به پل حجون در جنب قبرستان ابوطالب رسیدند و در حالی که جانبازان در پیشیاپیش راهپیمایان در حرکت بودند از روی پل و ساختمان پارکینگ چهارطبقه کنار آن از سوی پلیس مخفی و نیروهای امنیتی سعودی با آجر و سنگ مورد حمله قرار گرفتند. در این لحظه پلیس رسمی سعودی و گارد سلطنتی که در خیابان حضور داشت با محاصره راهپیمایان ابتدا به شلیک گاز اشک‌آور پرداخت و سپس راهپیمایان را به گلوله بست که بسیاری شهید و مجروح شدند.»

گزارش دیگری حاکی از آن است که در جریان راهپیمایی حجاج ایرانی به منظور شرکت در مراسم برائت از مشرکین، از بلندگویی اعلام شد: «ایرانی‌ها قصد دارند حرم را تصرف کنند و از این کار آنها جلوگیری کنید و آنها را بکشید.» به دنبال این درخواست، صفوف اولیه تظاهر کنندگان مورد حمله قرار گرفت و در این میان حلقه محاصره حجاج از سوی پلیس عربستان تنگ‌تر می‌شد.

به گزارش خبرنگار کیهان، به نقل از شاهدان عینی، ماموران سعودی لوله مسلسل‌های خود را گاهی به هوا و گاهی به طرف حجاج می‌گرفتند و پیاپی شلیك می‌کردند. همچنین افسران و مأمورین به سربازان تحت امر خود دستورات شدیدی می‌دادند از جمله می‌گفتند: «اینها را نابود کنید، به اينها رحم نکنید.»

به گفته برخی از مجروحین و شاهدان عینی، پلیس عربستان از قبل برای چنین عملیاتی برنامه‌ریزی کرده و کلیه خیابان‌ها و معابر را تحت کنترل خود در آورده بود.


استفاده از گلوله‌های انفجاری برای کشتار حجاج

سرپرست امور پزشکی حجاج ایرانی درباره نحوه شهادت حجاج و جنس گلوله‌های استفاده شده در این هجوم گفت: «پلیس سعودی برای حمله به زائران بیت‌الله الحرام از گلوله‌های انفجاری استفاده کرده است. گلوله‌های انفجاری بدترین آسیب‌ها را به بدن شهدا و مجروحین وارد آورده است. این گلوله‌ها در داخل بدن منفجر شده و تبدیل به چندین گلوله مستقل شده و آسیب‌های فراوانی به بدن شهداء و مجروحین وارد کرده است. گلوله‌هایی که به جمجمه افراد اصابت کرده، مغز آنها را متلاشی کرده و گلوله‌هایی که وارد سینه آنها شده بلافاصله باعث شهادتشان شده است.»

دستور حمله به حجاج چگونه صادر شد؟/ ممانعت پلیس سعودی از انتقال مجروحین به بیمارستان

ممانعت پلیس سعودی از انتقال مجروحین به بیمارستان

در مرحله بعد، عمال سعودی مانع از انتقال پیکر مجروحین به بیمارستان شدند. گزارش دیگری حاکی از آن است که ماموران سعودی بعد از ضرب و شتم حجاج، مسیر راهپیمایی را که قبلا مسدود کرده بودند گشودند و به این ترتیب سیل اتومبیل‌ها مانع از تردد آمبولانس‌ها و انتقال مجروحین شد. در همین رابطه یکی از مقامات بعثه امام در مکه می‌گوید: «ساعت‌ها مجروحین بر روی زمین بودند و پلیس سعودی از انتقال آنان به بیمارستان توسط آمبولانس‌ها جلوگیری می‌کرد که این خود باعث شهادت گروهی از مجروحین شد.»

دستور حمله به حجاج چگونه صادر شد؟/ ممانعت پلیس سعودی از انتقال مجروحین به بیمارستان

بنا بر گزارش‌های دیگر، آمبولانس‌های هیات پزشکی حج که برای انتقال مجروحین و پیکر شهدا به منطقه رفته بود، در چندین نقطه مورد هجوم و حمله مامورین سعودی قرار گرفت و تعدادی از نیروهای امدادی هم در این جریان مجروح شدند.

بدین ترتیب جنایت بزرگی به همدستی آمریکا، رژیم آل‌سعود و منافقین در صفحات تاریخ ثبت شد.