برشی از خاطرات امام جمعه مینودشت
جزئیاتی از اولین راهپیمایی آرام مردم گنبد علیه رژیم پهلوی در سال 57

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ کتاب خاطرات حجت‌الاسلام و المسلمین سید حسین حسینی، امام جمعه مینودشت توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار نشر شد. در این کتاب، خاطرات حجت‌الاسلام حسینی از کودکی تا سال‌های اخیر روایت شده است.

یکی از مهم‌ترین بخش‌های این کتاب، مربوط به خاطرات حجت‌الاسلام حسینی از مبارزات مردم گنبد در دوران نهضت اسلامی و نیز خاطرات ایشان از تصدی امامت جمعه مینودشت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است.

در بخشی از این کتاب که توسط غلامرضا خارکوهی تدوین شده، درباره اولین راهپیمایی آرام مردم گنبد علیه رژیم پهلوی به نقل از حجت‌الاسلام حسینی می‌خوانیم: «حدود 5 ماه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی یکی از دوستان از آزادشهر به نام آقای موسوی که جوان پرشور و دلسوزی بود به من گفت: «پس فردا در گنبد راهپیمایی آرام برگزار می‌شود، اگر شما هم خودتان را برسانید مناسب است.»

من به همراه سید جمال‌الدین که در حال حاضر امام جماعت مسجد شهید مطهری علی‌آباد کتول است، آقای میردیلمی و برادرشان، با ماشین پیکان آقای میردیلمی به سوی گنبد حرکت کردیم. زمانی که رسیدیم راهپیمایان تازه حرکت کرده بودند. ما هم رسیدیم و به آنها پیوستیم...

راهپیمایان شعار نمی‌دادند، فقط آرام به سوی مسجد قائمیه حرکت می‌کردند. هنوز مقداری راه به مسجد مانده بود که آقای موسوی آمد و گفت: «یکی از شما باید در مسجد قائمیه صحبت کند...» توافق شد که بنده سخنرانی نمایم...

وارد مسجد قائمیه شدیم. موج جمعیت فضای مسجد را پر کرده بود. حتی صحن و حیاط پر از جمعیت بود... بنده حدود 45 دقیقه صحبت کردم... در پیرامون اهمیت مبارزه در راه خدا سخنرانی کردم و اینکه کید و مکر شیطان ضعیف است و استناد کردم به مبارزات رسول خدا در صدر اسلام و اینکه امروز ما هم تکلیف مبارزه با طاغوت داریم...

پس از اتمام سخنرانی به امامت اینجانب نماز جماعت برپا شد. در همین حال اطلاع دادند که مسجد در محاصره نیروهای شهربانی است به آقای موسوی گفتم راه دیگری هست که ما از مسجد و دور از چشم ماموران خارج شویم؟ گفت پشت مسجد راه هست... آقای موسوی فوری با یکی از دوستانش تماس گرفت و با ماشین ژیان ما را از درب پشت مسجد به محل اول راهپیمایی رساندند و ما سوار ماشین پیکان خود شدیم و به سمت علی آباد کتول حرکت کردیم...»

براساس خاطرات حجت‌الاسلام حسینی، بعد از خروج ایشان از مسجد قائمیه، ماموران شهربانی به سراغ سخنران مراسم آمده بودند ولی چون وی را پیدا نکردند، بازگشته بودند.

بخش دیگری از این کتاب که توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است، شامل خاطرات حجت‌الاسلام حسینی از دوران تصدی امامت جمعه مینودشت می‌باشد. ایشان در این بخش خاطرات خود را از نحوه ورود به مینودشت، نحوه ممانعت از انحلال حوزه علمیه خواهران و توسعه و گسترش آن حوزه، ماجرای تغییر خیابان بین‌المللی، بازسازی مسجد جامعه مینودشت، کمک مینودشتی‌ها به ساخت ضریح امام حسین(ع) و ... بیان می‌‌کند.

علاقمندان می‌توانند برای تهیه کتاب «خاطرات حجت‌الاسلام و المسلمین سید حسین حسینی»، به سرویس منشورات پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی مراجعه کنند یا با شماره 22211174 تماس بگیرند.