روایت خادم امام از حزن بی‌حدِ امام خمینی در ایام محرم

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ امام خمینی(ره) همواره بر توسل به سیدالشهدا(ع) و اهل‌بیت(ع) تاکید خاصی داشتند و این در رفتار و کردارشان مشخص بود. حاج عیسی جعفری خادم امام در کتاب خاطرات خود که با عنوان «عیسای روح­الله» توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است، روایتی از توسل و حزن امام خمینی بر مصائب امام حسین(ع) نقل می­کند. حاج عیسی می­گوید: برعکس استقامت و پایداری امام در برابر شنیدن خبر شهادت یاران عزیزشان، ایشان در مراسم حضرت اباعبدالله علیه‌السلام خیلی زیاد گریه می‌کردند. آقای کوثری روضه‌خوانی می‌کرد و امام خیلی متاثر می‌شدند. وقتی او شروع به خواندن روضه می‌کرد، امام روی زمین می‌نشستند و بسیار گریه می‌کردند.

...عکسی از امام در اتاق خودشان منتشر شد که روضه گرفته‌اند، آقای کوثری روضه می‌خواند و امام سرشان پایین است و دستمالی به صورت دارند و گریه می‌کنند. این عکس متعلق به اتاق بیرونی امام است. این گونه مراسم‌های خصوصی‌تر همیشه برقرار بود و در همان‌جا برگزار می‌شد.

در جریان شهادت آقا مصطفی چون امام گریه نمی‌کنند و غصه را در دل خود نگه داشتند، اطرافیان برای تسلای امام و سبک شدن ایشان می‌گویند روضه‌خوان بیاید. او هرچه از آقا مصطفی می‌گوید امام اصلاً خم به ابرویشان نمی‌آورند تا اینکه از امام حسین(ع) می‌خواند و امام شروع به گریه کردن می‌کنند.

ماه محرم برای امام خمینی از جایگاه خاصی برخوردار بود. در روزهای محرم و صفر در حین قدم زدن و ذکر گفتن هم حالشان منقلب بود و حالت گرفته‌ای داشتند که تشخیص آن دشوار نبود. یادم هست در مقطع بیماری امام که من برای ایشان در حیاط کباب درست می‌کردم و یا برای آقای پسندیده غذا می‌پختم، ایام محرم که می‌شد امام دستور می‌دادند دیگر اصلاً آتش روشن نکنید و دود به راه نیاندازید. این قدر مواظب بودند.»