بازخوانی پیام امام خمینی به مناسبت فرارسیدن اربعین سال 57 + سند

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ امام خمینی در آستانه اربعین سال 1357پیامی مهمی را در 9 بند برای ادامه مبارزه با رژیم پهلوی خطاب به ملت ایران صادر کردند که خط مشی تداوم نهضت اسلامی را تعیین می‌کرد.

در متن این پیام مهم آمده است:

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‌

اربعین سید مظلومان و سرور شهیدان- صلوات اللَّه و سلامه علیه- رسید. بر ملت رشید و آگاه ما «اربعین» هاى سودمندى گذشت. ما در این سال‌ها به دنبال بیش از پنجاه سال سلطنت غاصبانه سلسله پهلوى با چه مصیبت‌هایى و بى‌ فرهنگی‌هاى خانمانسوزى مواجه بوده‌‌ایم. سال‌هایى بس تلخ و رنج‌آور در این پنجاه سال و تلخ‌تر و رنج‌ آورتر در این یکى دو سال اخیر که ملت شجاع ما را علیه استبداد و استعمار به حرکت درآورد.

امسال اربعین امام امت در خلال اربعین‌هاى پیروان و شیعیان آن بزرگمرد اسلام واقع شده، و گویى خون شهیدان ما امتداد خون پاک شهیدان کربلاست، و اربعین اخیر برادران ما بازتاب اربعین آن دلاوران مى‌‌باشد؛ خون طاهر آنان به حکومت طاغوتى یزید خاتمه داد، و خون پاک اینان سلطنت طاغوتى را به هم پیچید. اربعین امسال استثنایى و نمونه است؛ راهپیمایى و تظاهرات پر شور در این اربعین وظیفه شرعى و ملى است.

ملت بزرگ در سراسر ایران با راهپیمایى و تظاهرات خود این نظام را دفن مى‌کند، و مخالفت خود را با «شوراى سلطنت» غیر قانونى اعلام مى‌نماید، و پشتیبانى خود را براى چندمین بار از «جمهورى اسلامى» اعلام مى‌کند. لازم است توجه ملت دلیر ایران را به مطالبى چند جلب نمایم:

1.از قرار اطلاع، مأمورین دولت شب‌ها گندم انبارها و سیلوها را با کامیون مى‌برند و مى‌خواهند قحطى مصنوعى به وجود آورند. وظیفه حتمى مردم تهران و شهرستان‌هاست که از این عمل شدیداً جلوگیرى کنند، و عده‌اى از معتمدین را به نظارت بگمارند که این عمل غیر انسانى دولت را خنثى کنند. غفلت از این امر مسئولیت شرعى دارد.

2. قرار اطلاع، دولت امریکا درصدد است که اسلحه و مهماتى را که در ایران است و در مقابل نفت به مردم ایران تحمیل کرده است، یا به سرقت ببرد (اگر تاکنون نبرده باشد، چنانچه بعضى از خبرگزاری‌ها افشا کرده‌اند) و یا منفجر کند. بر افسران و درجه داران ارتش و سایر نیروهاى سه‌ گانه است که از آن جلوگیرى کنند، و بر ملت است که با ارتش در این امر همکارى کنند، و نگذارند بیش از این مال ملت را نابود و یا چپاول کنند. افسران محترم بدانند که مسامحه در این امر خیانت به کشور و اسلام است.

3. کشاورزان محترم همت کنند و از اقدام براى کشت خصوصاً کشت دیمى غفلت نکنند. ممکن است مفسدین قحطى مصنوعى ایجاد کرده و کشور را در مضیقه قرار دهند.

4. بانک‌هاى اسلامى به کشاورزان به منظور ادامه کشاورزى قرض الحسنه بدهند، و مسلمانان در این امر حیاتى با این بانک‌ها تشریک مساعى نمایند تا جلوى توطئه شیطانى گرفته شود.

5. به جمیع بانک‌هاى خارجى کشور اعلام مى‌شود که سپرده‌هاى شاه و بستگان او و سایر دزدان اموال ملت محروم را- که صورت اسامى بعضى از آنان تهیه شده است- از آنِ ملت است که اینان اختلاس نموده و از کشور خارج کرده‌اند؛ بانک ها این وجوه سپرده شده را نباید به آنها تحویل دهند که بزودى مقامات صالحه علیه آنان اقامه دعوى خواهند کرد.

6. به وکلاى غیر قانونى مجلسین اخطار مى‌شود که از رفتن به مجلسین احتراز کنند و در صورت تخلف، مورد مؤاخذه ملت شریف قرار خواهند گرفت.

7. از دانشگاهیان محترم انتظار دارم اکنون که دانشگاه ها این دژهاى مبارزات دانشجویان فداکار را باز کرده‌اند، به شعارهاى ضد رژیم فاسد و تظاهرات علیه دولت‌ غاصب و شاه و علیه شوراى غیر قانونى سلطنتى ادامه دهند، و استادانى را که با دستگاه ظلم و اختناق رابطه دارند یا طرفدار رژیم فاسد هستند نپذیرند.

8. به کسانى که در شوراى سلطنتى غیر قانونى به عنوان عضویت داخل شده‌اند اخطار مى‌کنم که این عمل، غیر قانونى و دخالت آنان در مقدرات کشور جرم است، و بى‌ درنگ از این شورا کناره‌گیرى کنند، و در صورت تخلف مسئول پیشامدها هستند.

9. اعضاى شوراى انقلاب اسلامى در داخل کشور هستند و بزودى معرفى خواهند شد.

از خداوند تعالى خواستارم که با مرحمت واسعه خود، ملت ما را از شر اشرار داخلى و خارجى نجات دهد. و السلام علیکم و رحمة اللَّه.

روح اللَّه الموسوی الخمینى‌»


بازخوانی پیام امام خمینی به مناسبت فرارسیدن اربعین سال 57 + سند