صدور دستور برگزاری جشن‌های 2500 ساله از سوی آمریکا و اسرائیل

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ جشن‌های 2500 ساله شاهنشاهی هرچند در سال 1350 برگزار گردید، اما آن­گونه كه مشخص است دستور اولیه­ برگزاری آن در سال 1336 و درپی توصیه­ دوستان روان­شناس آمریكایی شاه صادر شد. چنان ‌كه در اولین گزارش برنامه‌ها در اسفند سال 1337 چنین می‌خوانیم: «در آذر ماه گذشته به فرمان مطاع شاهنشاه مقرر گردید به مناسبت فرارسیدن دو هزار و پانصدمین سال سلطنت كوروش بزرگ... آیین یادبود این خاطره پرافتخار تاریخی برگزار گردد و از همان وقت... وزارت دربار شاهنشاهی مسئول سرپرستی اجرای برنامه‌ها و مراسم شد...»

علاوه بر این، مجمع عمومی کنگره‌ بین‌المللی یهود، شورای اجرایی خود را در اورشلیم مأمور اداره­ فعالیت جهانی یهود به منظور یادبود و بزرگداشت دو هزار و پانصدمین سال تأسیس حکومت شاهنشاهی ایران به دست کوروش نمود که رئوس برنامه و فعالیت­های این شورا عبارت بودند از:

«۱ـ تشکیل کنفرانس‌هایی در کشورهای مختلف جهان به مناسبت برگزاری یادبود.

۲ـ تدوین تاریخ مربوط به کوروش براساس منابع و مآخذ تورات.

۳ـ تدوین برنامه­ خاصی برای تدریس در مدارس یهود.

۴ـ نام‌گذاری خیابان‌ها، میدان‌ها و مؤسسات اجتماعی در پایتخت‌ها و شهرهای مختلف جهان به نام کوروش.

۵ـ فعالیت‌های مطبوعاتی بین‌المللی درباره‌ آن یادبود.

۶ـ نام‌گذاری دو جنگل مصنوعی به اسامی کوروش کبیر و محمد‌رضا شاه (توضیح اینکه نام‌گذاری جنگل بزرگ‌ترین علامت احترام در اسرائیل است).

۷ـ تخصیص بورس‌هایی به نام کوروش کبیر در اسرائیل برای مطالعات و تحقیقات فرهنگی.»

لذا علاوه بر توصیه­ آمریكایی‌ها، رژیم صهیونیستی نیز در این تصمیم سهم بسزایی داشت، به این ترتیب كه در اوایل دهه‌ 1340 (1960 میلادی) زمانی كه اسدالله علم، نخست‌وزیر وقت، برای توسعه­ جهانگردی در ایران از اسرائیل درخواست تهیه طرحی را داشت، «تدی كولك» رئیس اتحادیه توریستی اسرائیل و شهردار بعدی اورشلیم (بیت‌المقدس) به ریاست كمیسیون برنامه‌ریزی برای این امر برگزیده شد. «كولك» توصیه كرد كه دولت ایران ضمن تأسیس هتل‌ها، جاده‌های جدید و وسایل نقلیه مدرن در تخت جمشید(به عنوان نماد تمدن ایرانی)، باید واقعه­ مهمی نیز در آنجا برگزار كند تا نظر خارجیان را به این مكان و تسهیلات جدید آن جلب نماید. «کولک» بعدها اعتراف کرد که هرگز تصور نمی‌کرد اسراف‌‌کاری که در جشن‌‌های بیست و پنجمین قرن بنیانگذاری امپراتوری ایران پیش آمد همان است که او توصیه کرد.

منبع: باستان‌گرایی در دوره پهلوی با تكیه بر جشن‌های 2500 ساله (به روایت اسناد)؛ مرکز اسناد انقلاب اسلامی