گزارش ساواک از برنامه انقلابیون در دهه آخر صفر در سال 42
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ مناسبت‌های مذهبی همواره در دوران نهضت اسلامی مورد بهره‌برداری مبارزان انقلابی برای فعالیت علیه رژیم پهلوی قرار می‌گرفت. در محرم و صفر سال 1342 که مصادف با حوادث پس از قیام 15 خرداد شده بود این اقدامات گسترده‌تر شد. 

در همین زمینه در گزارشی از ساواک مشهد به ساواک تهران، اوضاع شهر مشهد در ایام دهه آخر صفر نگران‌کننده گزارش شده است و به همین جهت اعلام امادگی در واحدهای مختلف نظامی و انتظامی رژیم پهلوی صادر شده بود.

در متن این سند آمده است:


1.هر روز شایع می‌شود که از غروب نماز جماعت آغاز خواهد شد ولی تاکنون پیش‌نمازان به این کار مبادرت نورزیده‌اند. به ظن قوی ممکن است امروز شروع کنند.

2.چون در دهه آخر صفر هیأت‌های مذهبی از تمام شهرستان‌های ایران به مشهد می‌آیند متمنی است در صورت امکان مشخصات سران و افراد مؤثر هیأت‌های مزبور را قبل از رسیدن به مشهد اعلام فرمایند تا آمادگی کافی داشته باشیم.

گزارش ساواک از برنامه انقلابیون در دهه آخر صفر در سال 42
3. طرح لازم برای انتظامات روزهای 28 و 29 صفر و روز اربعین از هم اکنون در شهربانی تنظیم شده و با وجودی که مراقبت‌های لازم را به عمل می‌آوریم و به وظایف خود عمل خواهیم نمود معذالک از اوضاع دهه آخر در مشهد تا حدودی نگران می‌باشیم. لطفا هرگونه اطلاعی در زمینه مشهد تحصیل می‌فرمایند به ما منعکس نمایند شاید کمک موثری به ما محسوب گردد.

4.کوشش خواهد شد از فردا گزارش روزانه درباره اوضاع مشهد و خراسان تقدیم گردد.