انقلاب اسلامی در شهر‌ ری
اعلامیه روحانیون شهر‌ری در اعتراض به جنایت 13 آبان 57

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ علما و روحانیت شهر ری نقش مهمی در تبیین جنایات رژیم پهلوی ایفا می‌کردند. موضع‌گیری‌های به موقع علما و روحانیت مبارز مردم را بیش از پیش آگاه می‌کرد. یکی از این موضع‌گیری‌ها، صدور اعلامیه اعتراضی نسبت به وقایع 13 آبان 57 است. در کتاب «انقلاب اسلامی در شهر ری » که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده متن این اعلامیه بدین شرح آمده است:

«خاطره‌ شهادت عزیزانمان را در حادثه‌ 13 آبان دانشگاه گرامی می‌داریم و فجایع و کشتار بی‌رحمانه‌ی حکومت را به­شدت محکوم می‌کنیم... . اینک که فریاد اعتراض ملت به اوج خود رسیده است، رژیم به جای آنکه ریشه‌های خشم و اعتراض را شناخته و روح نهضت مردم مسلمان ایران را درک کند، به آخرین سنگر خویش عقب‌نشینی کرده و با تشکیل دولت نظامی شعله‌های خشم مردم را برافروخته‌تر ساخته است تا باز هم با کشتار و ایجاد وحشت صدای حق‌طلبانه‌ی مردم باایمان را در سینه‌ها خفه سازد.... 

هم اکنون ملت به مقاومت خویش ادامه می‌دهد. مطبوعات و جمعی از کارکنان رادیو و تلویزیون در برابر سانسور نظامی دست از کار کشیده‌اند. کارکنان بسیاری از مؤسسات دولتی و وزراتخانه‌ها با اعتصاب و عدم همکاری، حكومتِ سرنیزه را رد می‌کنند. جامعه‌ اصناف تهران با اعلام تعطیل موضع قاطع خود را در برابر دولت نظامی اعلام کرده‌اند، ما بار دیگر با تأکید بر ادامه‌ راه تا رسیدن به هدف، مردم را به پایداری و مقاومت هشیارانه دعوت کرده و ضمن همکاری با یکدیگر در امر تأمین نیازمندی­های اولیه و وسایل درمانی و عبور و مرور، توطئه رژیم را در فلج کردن زندگی مردم خنثی نمایند. «وما النصر الا من عندالله».

حجج اسلام رمضانعلی زمانی، اسماعیل مرادی، سیدحسین درچه‌ای و محمدعلی عاملی از روحانیون شهر ری این اعلامیه را امضا کرده بودند.