انقلاب اسلامی در گلپایگان
دعوت مردم گلپایگان از دکتر مفتح برای سخنرانی در ایام میلاد پیامبر(ص) +سند

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ ترس رژیم پهلوی از منابر روحانیون مبارز به ویژه در ایام مناسبت‌های مذهبی نشان از اهمیت این ایام دارد. این مراسم که با بهانه مذهبی شکل می‌گرفت اغلب به مسائل سیاسی ختم می‌شد. یکی از این موارد در سال 1346 در گلپایگان رخ داد.

در این سال آیت‌الله دکتر محمد مفتح به دعوت مردم گلپایگان برای سخنرانی در ایام میلاد پیامبر(ص) به آنجا رفت. روز 4 تیرماه شهربانی گلپایگان طی مکاتبه‌ای با قید «خیلی فوری» در این رابطه استعلام گرفت: «عده‌ای از اهالی از آقای دکتر محمد مفتح دعوت [کرده‌اند] که در جشن میلاد مسعود حضرت ختمی مرتبت محمد ابن عبدالله سخنرانی نماید. چنانچه صلاحیت سخنرانی نامبرده مورد تائید است اعلام [نمائید].»

دور روز بعد همین شهربانی ضمن گزارشی از سخنرانی دکتر مفتح، از ممانعت منبر وی در ایام میلاد حضرت رسول اکرم(ص) خبر داد. در این گزارش آمده بود: «مشارالیه [محمد مفتح] برای مرتبه اول در مسجد بازار سخنرانی [کرد] و در خلال سخنرانی مسائل جنگ اسرائیل و اعراب و سپس جنگ یهود را در زمان پیغمبر دنبال و در ضمن سخنرانی کلمات توهین آمیزی به قوم یهود ایراد و بیان داشت که کسبه بازار در تهران تصمیم گرفته‌اند که با یهود معامله‌ای انجام ندهند و شما هم با آنها هم قدم شوید...»

دعوت مردم گلپایگان از دکتر مفتح برای سخنرانی در ایام میلاد پیامبر(ص) +سند

این گزارش در ادامه به دستور ساواک مبنی بر توقف منبرهای دکتر مفتح در ایام ولادت پیامبر(ص) اشاره کرد: «به محض وصول تلگراف شهربانی قم که نظریه ساواک قم به منبر نرفتن آقای دکتر را اصلح دانسته و به لحاظ موقعیت محلی از منبر رفتن وی جلوگیری گردید...»

دعوت مردم گلپایگان از دکتر مفتح برای سخنرانی در ایام میلاد پیامبر(ص) +سند