شهید هاشمی‌نژاد: از محاصره اقتصادی آمریکا وحشت نداریم

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ سال 1358 هنوز یک سال از پیروزی انقلاب اسلامی نگذشته بود که تحریم‌های اقتصادی علیه مردم ایران آغاز شد. در چنین شرایطی انقلاب با صبر و استقامت مردم در مسیر خود پیش می‌رفت و هیچ بیم و هراسی از حربه فشار اقتصادی دشمن نداشت.

همین مهم، موضوع یکی از سخنرانی آیت‌الله شهید هاشمی‌نژاد در آذرماه 1358 بود. او با مقایسه انقلاب‌ ایران با سایر انقلاب‌های بزرگ جهان گفت: ما می‌دانیم الان در یک شرایط محاصره اقتصادی قرار داریم. ما با مقایسه با سایر کشورهای انقلابی چه مشکلی داریم؟ این انقلاب کبیر فرانسه در سال‌های اولش چه بحرانی داشت؟ آن انقلاب اکتبر 1917 شوروی، آن چین کامبوج، الجزایر... کشور ما نسبت به کشورهای انقلابی، واقعاً مسئله قابل توجهی ندارد و ملت ما باید خودش را با بافت انقلاب تطبیق دهد. مانند ملت هندوستان که انگلستان چرم نفرستاد تولید نتوانستند بکنند. گفتند مگر باید با کفش راه رفت؟ کفش‌ها را دور انداختند، و با پای برهنه حرکت کردند. حالا اگر فردا در این مملکت، جوراب کم شود، آن‌ها که می‌خواهند این کمبود را زیر میکروسکوپ بگذارند و چندین صد برابر جلوه بدهند، چه می‌کنند؟

شهید هاشمی‌نژاد با تاکید بر این اصل که اتکا به داخل راه حل همه مشکلات است گفت: چه خبر است؟ چه مسئله‌ای است؟ پارچه نداشتند. گفتند اولاً بافندگی بومی خود را احیا کنیم و بعد یک پیراهن را می‌شوئیم و می‌اندازیم در آفتاب و بعد همان را می‌پوشیم. کارمندانشان کاغذ نداشتند، از روزنامه‌ها و کاغذ کهنه‌ها استفاده می‌کردند و کارهای رسمی خود را روی آن انجام می‌دادند. 

شهید هاشمی‌نژاد: از محاصره اقتصادی آمریکا هم وحشت نداریم!

لعنت بر رژیم منحط پهلوی که ملت ما را اینطوری پرورش داده، یک ذره کمبود که در یکجا مشاهده می‌شود و اتفاقاً فشاری روی طبقه محروم کشور ماست، این‌ها بیشتر تحمل می‌کنند، ولی آن‌ها که دیروز بیشتر بهره می‌گرفتند و امروز هم بهره می‌گیرند، آن‌ها بیشتر داد می‌زنند. اینجاست که ملت ما آگاهانه مسائل را تعقیب و حوادث را دنبال می‌کنند. 

آیت‌الله هاشمی‌نژاد درباره آرامش و امنیت عمومی کشور یادآور شد: در ترکیه که نه سیستمش عوض شده و نه حکومتش، ولی در جراید می‌خوانیم چندین نفر در رابطه با مسائل سیاسی، از بین می‌روند. ما چه مسئله فوق‌العاده‌ای داریم؟ کدام کشور انقلابی بود که در آنجا طوفان نباشد؟ ویتنام بعد از سال‌ها استقلالش، کامبوج و آنگولا که هروز آفریقای جنوبی آنجا را بمباران می‌کند و هزاران نفر را به قتل می‌رساند ... آن الجزایر بعد از پیروزی بن‌بلا و بن‌خده در برابر یکدیگر موضع گرفته بودند اگر فردا فلسطین پیروز شود یا اریتره یا فیلیپین یا افغانستان، عیناً همین مسائل را خواهند داشت.

او بعد از آنکه شرح مفصلی درباره چگونگی انقلاب ایران و خدمات رهبری انقلاب اظهار داشت، ادامه داد: امیدوارم انشاءالله، همه قشرها دست به دست یکدیگر با اراده قاطع و مصمم بدنبال رهبران حرکت کنیم و تا پیروزی نهائی به فضل خداوند، فاصله‌ای نداریم، امپریالیسم سرنوشتش رسوائی است. برای مدتی که در مدت یکسال 10 هزار کشته می‌دهند کشته شدن 10 نفر و 100 نفر و ده هزار نفر حتی در یک‌سال برای او مسئله‌ای نیست.

او با اشاره به فرمایشات امام خمینی ادامه داد: به فرموده رهبر که ما با شکم گرسنه زندگی می‌کنیم، اما شرف انسانی و اسلامی خود را در برابر امپریالیزم از دست نمی‌دهیم. شما برادران، بخصوص آن‌ها که از نظر مادی در فشار بوده و هستند، محروم بوده و هستند، این را بدانید که همه انقلاب‌های اصیل، روی شانه همین‌ها تکیه دارد. قرآن نقل می‌کند که روسای قریش، در مقام سرزنش پیامبر می‌گفتند که این کیست؟ پیروانش چه کسانی هستند؟

برادران من این انقلاب شکست نخواهد خورد و نباید بخورد و ملت ما تصمیم خودش را گرفته است. این را نه‌تنها من و شما، همه‌ گروه‌های انقلابی جهان درک کرده‌اند. اینجاست که اگر این انقلاب پیروز شود، فلسطین پیروز است. اریتره و فیلیپین هم پیروز است و لذا عرفات. چندی قبل در جنوب لبنان گفته بود که اگر در اینجا شکست بخوریم فقط یک شکست نظامی است ولی اگر این انقلاب دچار شکست شود، آرمان یکصد ساله آزادیخواهان جهان شکست می‌شود.