خسارتی که‌ رژیم پهلوی به کشاورزانِ قزوینی وارد کرد

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ رژیم پهلوی با تصمیمات خود خسارت‌های فراوانی به اقشار مختلف کشور وارد کرد. از جمله طرح اصلاحات ارضی با تمام هزینه‌ها، نتیجه‌ای جز نابودی کشاورزی در بر نداشت.

شمس‌الدین مجابی در قسمتی از کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است، با اشاره به نابودی کشاورزی در استان قزوین پس از اجرای قانون «اصلاحات ارضی» در دوران پهلوی می‌گوید: درباره‌ اصلاحات ارضي كه قرار بود با كمك اسرائيل در ايران انجام شود، ما معتقد بوديم يك مسئله ساختگي است. همان‌طور كه مي‌دانيم اين طرح زماني در ايران مطرح شد كه كندي از حزب دموكرات در آمريكا حاكم بود و شاه بر اساس فشار دولت آمریكا اصلاحات ارضي را در ايران اجرا كرد.

شاه يكي از كمونيست‌هاي قديمي به نام ارسنجاني را مأمور اجراي اصلاحات ارضي كرد. در زمان اجراي اصلاحات ارضي، در برخي از ادارات، اقداماتي به نفع كشاورزان انجام شد تا آنها به سهمي دست يابند. امّا تأثيرات منفي اين طرح بسيار زياد بود.

محمّد حنيف‌نژاد كه در دانشكده كشاورزي كرج درس خوانده بود، گزارشي درباره‌ فعاليت شركت‌هاي اسرائيلي در دشت قزوين نوشته بود كه من در همان زمان اين يادداشت‌ها را خواندم و بسيار جالب بود. در اين يادداشت نشان داده شده بود كه چگونه زمين‌هاي كشاورزي را از صاحبان آن گرفته‌اند. اين زمين‌ها را از مردم گرفته و به سرلشكرها و سرتيپ‌هاي ارتش مي‌دادند. امروز هم عوارض اين كار در شهر قزوين مشهود است.

اقدامات شركت «كحال» اسرائيل موجب شد تمام باغ‌هاي جنوب قزوين خشك شود. آب كشاورزي را به دشت قزوين بردند. با سد شاهرود كه توسط حكومت ساخته شد، آب باغستان‌هاي قزوين بسيار كاهش يافت. و باغ‌هاي پسته بزرگي كه در قزوين بود منهدم شدند و اين شهر از يك شهر كشاورزي كه مي‌توانست به خوبي مايحتاج مردم را تأمين كند، به يك شهر خشك و مصرف‌كننده تبديل شود.

پس از انهدام كشاورزي قزوين اعلام كردند قزوين يك شهر صنعتي خواهد شد. اين كار هم به زمان طولاني نياز داشت. بنابراين بسياري از خانواده‌ها از شهر قزوين مهاجرت كردند و بعدها از آذربايجان و گيلان براي شهر صنعتي قزوين كارگر آوردند.