معرفی کتاب «تاریخ‌شفاهی كمیته‌ استقبال از امام خمینی(ره)»

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ روز 12 بهمن 1357 یکی از ماندگارترین روزهای تاریخ انقلاب اسلامی است؛ روزی که امام خمینی در میان استقبال بی‌نطیر مردم ایران به وطن بازگشت. در این روز مردم ایران از اقصی نقاط کشور برای شرکت در مراسم استقبال خود را به تهران رسانده بودند.

ابعاد مختلف مراسم استقبال از امام خمینی، اسکان دادن مردم، برنامه‌ریزی مراسم ورود امام به کشور، حفاظت از جان ایشان و ... تنها بخشی از مسائل مختلفی بود که موجب شد نهادی به عنوان کمیته استقبال از امام خمینی شکل بگیرد تا برنامه‌ریزی‌های مختلف را درباره مراسم استقبال از امام سامان‌دهی کند.

برای آشنایی با نحوه شکل‌گیری این کمیته، وظایف و اقدامات آن از بدو شکل‌گیری تا ورود امام به میهن و استقرار ایشان در مدرسه رفاه، مطالعه کتاب «تاریخ‌شفاهی كمیته‌ی استقبال از امام خمینی(ره)» که توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است پیشنهاد می‌شود.

این کتاب با هدف گردآوري و تدوين خاطرات افرادي که در کميته استقبال از امام نقش داشتند تدوين شده است و به دنبال چرايي و چگونگي تشکيل کميته، عملکرد اعضا و چگونگي ورود امام به ايران و پيروزي انقلاب اسلامي مي‌باشد. در همين راستا با افرادي چون هاشم صباغيان، سیدرضا نيّري، علي دانشمنفرد، حميد نقاشيان و قاسم اماني مصاحبههايي صورت گرفته و در کتاب منتشر شده است. همچنین براي تکميل محتوای کتاب، از مصاحبههاي افراد فعال در اين کميته چون حسين شاهحسيني، مرتضي الويري، محمدرضا طالقاني، مهدي چمران، طاهر احمدي و... در آرشيو مرکز اسناد انقلاب اسلامي و همچنين خاطرات افرادي چون شهيد محلاتي، آیت‌الله مهدويکني، حجتالاسلام ناطقنوري، حجتالاسلام خلخالي، آيتالله منتظري و نیز کتابهاي تاريخ شفاهي مانند تاريخ شفاهي گروههاي مبارز هفتگانه مسلمان، تاريخ شفاهي نقش نيروي هوايي در انقلاب اسلامي و... بهره گرفته است.

معرفی کتاب «تاریخ‌شفاهی كمیته‌ استقبال از امام خمینی(ره)»

بخش اول اين کتاب با عنوان «در تدارک استقبال بزرگ» در سه فصل با عناوين در تدارک استقبال، ساختار تشکيلاتي کميته استقبال ونقش کميته استقبالدر تحولات سياسي منتهي به بازگشت امام تدوين شده است. در این فصل تلاش شده تا چگونگي تشکيل کميته و افراد فعال آن و ساختار تشکيلاتي آن با استفاده از خاطرات و شخصيتهاي حاضر در کميته روشن شود و در نهايت مشخص شود که کميته با تشکيلات خود چه نقشي در حوادث منتهي به بازگشت امام داشته است.

بخش دوم نیز با عنوان «استقبال بزرگ» به بررسي اقدامات کميته استقبال در روز ورود امام و استقرار ايشان در مدرسهي رفاه و علوي و ديدارهاي ايشان ميپردازد و درنهايت اقدامات کميته در روزهاي منتهي به پيروزي انقلاب اسلامي مورد توجه قرار ميگيرد.

این کتاب توسط اكبر قاسملو، معصومه آقاجان پور تدوین و از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است.

علاقمندان می‌توانند برای تهیه کتاب «تاریخ‌شفاهی كمیته‌ استقبال از امام خمینی(ره)» ضمن رجوع به صفحه منشورات مرکز اسناد انقلاب اسلامی، با شماره 22211174 تماس بگیرند.