کتابی برای شناخت حقوق سیاسی اجتماعی زنان قبل و بعد از انقلاب

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ کتاب "حقوق سیاسی اجتماعی زنان قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران" با اندیشه‌ به دست آوردن بررسی تا حد امکان جامعی درباره‌ی نوع دیدگاه حاکم بر حقوق زنان، حضور سیاسی_اجتماعی آنان در دوره‌ قبل و بعد از انقلاب اسلامی و حضور عملی زنان در عرصه سیاست و اجتماع و بهره‌مندی آنان از حقوق سیاسی اجتماعی شکل گرفت. 

بر این اساس، هدف کلی این کتاب از سویی تبیین دیدگاه واقعی رژیم پهلوی و نظام جمهوری اسلامی به حقوق زنان و از سوی دیگر بررسی تحولات علمی ایجاد شده برای بهره‌مندی آنان از حقوق سیاسی و اجتماعی خود، در دوره‌ مذکور، می‌باشد.

در بخشی از مقدمه کتاب آمده: «جایگاه و نقش زنان باتوجه به محدودیت‌های مختلفی که با آن‌ها دست به گریبان‌اند، موضوعی قابل تحقیق در تمام جوامع و برهه‌های تاریخی است. شناسایی و تحلیل حقوق زنان در یکی دو سده‌ اخیر اهمیت زیادی پیدا کرده است؛ زیرا بر اثر تحولات فکری، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، زنان در پی نقش موثرتر و اشکارتری در جامعه بوده و به این منظور حقوق سیاسی و اجتماعی متعددی را مطالبه کرده است.»

کتابی برای شناخت حقوق سیاسی اجتماعی زنان قبل و بعد از انقلاب

این اثر به چهار بخش و متشکل از چند فصل تقسیم و تنظیم شده است. بخش اول به دیدگاه‌های مختلف درباره‌ حقوق و جایگاه زنان در اجتماع پرداخته شده است.

بخش دوم و سوم هر کدام به ترتیب، حقوق سیاسی_اجتماعی زنان پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و پس از آن را مورد واکاوی قرار داده است.

بخش پایانی این کتاب، ناظر بر بررسی مقایسه‌ای حقوق زنان پیش و پس از انقلاب اسلامی است.

این اثر به قلم حسن طغرانگار در 299 صفحه با شمارگان 1500 نسخه به قیمت 4200 تومان توسط انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده است.

علاقمندان می‌توانند برای تهیه کتاب «حقوق سیاسی اجتماعی زنان قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران» ضمن رجوع به صفحه منشورات مرکز اسناد انقلاب اسلامی، با شماره 22211174 تماس بگیرند.