تکثیر اعلامیه‌های امام خمینی توسط افسران نیروی هوایی / رژه همافران در حضور امام همراه با سرود «خمینی ای امام»

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ بیعتی که در روز 19 بهمن 1357 میان بخشی از نظامیان ارتش با امام خمینی انجام گرفت، تحولی بود که نه تنها در تاریخ، بلکه در هیچ کشوری از مجموع کشورهای انقلابی اتفاق نیفتاد و آن رویداد به منزله تیر خلاص بر نیم قرن سلطنت رژیم پهلوی در ایران بود.

در همین زمینه حجت‌الاسلام والمسلمین سید محسن موسوی‌فرد(کاشانی) در کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است به بیعت ارتش با امام و انقلاب می‌پردازد.

حجت‌­الاسلام موسوی­‌فرد بر این باور است که؛ بدنه‌ ارتش، از مردم پاک و متدین تشکیل شده بود و در آن انسان‌هایی با فطرت پاک وجود داشتند. ارتش ایران از خارجی‌ها متشکل نشده بود، کسانی که در ارتش ایران مشغول بودند در دامن زنانی بزرگ شده بودند که در مساجد و حسینیه‌ها پای روضه‌ امام حسین (ع) نشسته بودند. آن‌ها هم خودشان و هم پدر و مادرانشان، بچه مسلمان و مذهبی بودند. بسیاری از آن‌ها حتی قبل از اینکه ارتش رسماً طرفداری خود از امام و انقلاب اسلامی را اعلام نماید با انقلابیون هماهنگ بودند.


**تکثیر اعلامیه‌های حضرت امام در نیروی هوایی**

حجت‌­الاسلام موسوی­‌فرد درباره روحیه معنوی و حرکت­‌های انقلابی ارتشی­‌ها می‌­گوید: برخی از ارتشی­‌ها با لباس مبدل پیش من می­‌آمدند و برنامه­‌های رژیم را برملا می‌­کردند. مثلا می‌­آمدند و می‌­گفتند که فردا چندین دستگاه تانک و ریوی ارتش پر از سرباز قرار است برای سرکوبی مردم وارد تهران شود و اجازه می­‌خواستند که ماشین­‌ها و تانک‌­ها را دستکاری کنند و از کار بیندازند. امام این ملت را و این ارتش را می‌­شناخت. در ارتش کسانی بودند که وجوهات شرعی خود را به نجف برای امام می­‌فرستادند. وقتی در مسجد آقای امامی کاشانی منبر می­‌رفتم، تعداد زیادی از پرسنل نیروی هوایی برای شنیدن سخنان ما به مسجد می­‌آمدند و بعد که با آن‌ها بیشتر آشنا شدیم، اعلامیه‌­های حضرت امام را از داخل خود نیروی هوایی تکثیر و منتشر می­‌نمودیم.

کسانی که در جریان انقلاب به روی مردم آتش گشودند، افراد مزدور، خائن و سرسپرده بودند. در مقابل آن‌ها افرادی در ارتش بودند که نافرمانی می­‌کردند و به طرف مردم تیراندازی نمی‌­کردند.


**خطاب امام به نظامیان برای پیوستن آنها به ملت و انقلاب**

حجت­‌الاسلام موسوی­‌فرد درباره شناخت امام نسبت به ارتشی‌ها می‌گوید؛ ارتشی­ها معمولا روی دو چیز خیلی حساس­‌ا‌ند: یک مورد آن فرماندهی است. در ارتش به دلیل سلسله مراتبی بودن ساختار آن، فرماندهی مهم است و در ارتش رژیم پهلوی به دلیل وابستگی کامل ارتش به محمدرضا پهلوی، فرماندهی اهمیت دو چندان داشت. وقتی که شاه فرار کرد، نظامیان دچار سردرگمی شدند. از طرف دیگر عده­‌ای به نظامیان القا می­‌کردند که به زودی ارتش متلاشی خواهد شد. مورد دیگری که ارتشی­‌ها روی آن حساسیت دارند، تمامیت ارضی کشور و غرور ملی است. امام (ره) با توجه به این دو موضوع و سرشت پاک نظامیان، آنها را مورد خطاب قرار دادند و از آنها خواستند که به سیل خروشان ملت و انقلاب بپیوندند.


**بیعت همافران با امام**

حجت‌­الاسلام موسوی­‌فرد در تشریح بیعت همافران با امام و جریان انقلاب همچنین انتشار آن در تمام رسانه­‌های دنیا گفت: سرآغاز بیعت ارتش با امام، از مدرسه­ ایران بود. روز ۱۹ بهمن سال ۵۷، بنده شاهد بودم که جوان‌های شجاع نیروی هوایی، همافران، درجه داران و افسران با کیف‌هایی که در دست‌شان بود به خیابان ایران آمدند و بی‌محابا، لباس‌های ارتشی‌شان را از کیف در آوردند و به تن کردند و وارد مدرسه­ ایران شدند. کسی باور نمی­کرد که ارتش برای بیعت با امام آمده باشد. ولی اولین بار که در حضور امام رژه رفتند و در حالی که پاهایشان را با ضرب آهنگ خاصی به زمین می­‌کوبیدند، سرود «خمینی ای امام» را خواندند، من و حاج آقا مهدی عراقی از شدت شوق اشک می­‌ریختیم.

خبر بیعت ارتشیان با امام از طریق رسانه­‌های خبری در تمام دنیا منتشر شد. همین موضوع فتح بابی شد که ارتشیان از هر نیرویی، گروه گروه می­‌آمدند و طومار می‌­آوردند و اعلام همبستگی و بیعت می­‌کردند. در مقابل به همه­ آن‌ها اطمینان داده می­‌شد که با احترام با آن‌ها برخورد شود و از آن‌ها خواسته می‌­شد که پادگان­‌ها را ترک نکنند و ماشین ارتش را از حرکت باز ندارند.