سرنوشت یک خائن
بنی‌صدر چگونه تحت نفوذ سیا قرار گرفت؟

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در طول بیش از چهل سال گذشته، دشمنی آمریکا با مردم ایران امری است که در اشکال مختلف خود را نشان داده و این مخاصمه در لایه‌ها و سطوح گوناگون به منصه ظهور رسیده است. یکی از اشکال اعمال این دشمنی، «نفوذ» است.

دولت آمریکا برای نفوذ در ارکان نظام جمهوری اسلامی و سوءاستفاده از جایگاه برخی عناصر داخلی در جهت اهداف خود، با این عناصر همکاری مخفیانه‌ای داشت اما با فاش شدن خیانت‌های افراد نفوذی، چهره واقعی آمریکا نیز هویدا شد.

ابوالحسن بنی‌صدر یکی از افرادی است که به خاطر عملکرد موذیانه، از همان ابتدا مورد توجه سازمان سیا قرار گرفت و به سرعت خود را در زمین بازی آمریکا قرار داد. به طوری که در اسناد لانه جاسوسی، برای بنی‌صدر کد رمز در نظر گرفته شد.

بنی‌صدر چگونه تحت نفوذ سیا قرار گرفت؟

به عنوان مثال، معصومه ابتکار از دانشجویان تسخیر کننده لانه جاسوسی در این رابطه می‌گوید: «...یکی از این اسناد درباره فردی بود که سازمان سیا از او به عنوان SD LURE نام می‌برد. در دی‌ماه 58 (یک ماه پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری) در گاوصندوق اتاق رئیس پایگاه سیا در تهران، هفت سند درباره این فرد پیدا کردیم. در این اسناد شماره تلفن او ذکر شده بود. با کنترل این شماره تلفن متوجه شدیم متعلق به منزل جناب بنی‌صدر است که به زودی به ریاست جمهوری ایران برگزیده می‌شد. سند دیگر از او به عنوان یک منبع اطلاعاتی و تماس بالقوه نام می‌برد.»

علاوه بر این بنابر اعتراف یکی از گروگان‌ها به نام تام آهرن - رئیس قرارگاه سیا در تهران یکی از جاسوسان سیا که خود را نماینده یک کمپانی تجاری معرفی کرده بود، در حوالی 29 مرداد 58، به تهران می‌آید و بین سه تا پنج بار با بنی‌صدر ملاقات می‌کند. در آخرین جلسه بنی‌صدر با پیشنهاد دریافت حقوق ماهیانه هزار دلار به عنوان مشاور اقتصادی شرکت تجاری تحت پوشش سیا موافقت می‌کند.

یکی از همکاری‌های خائنانه طبس با سازمان سیا را می‌توان در جریان طبس مشاهده کرد. بعد از شکست آمریکا در طبس، او که رئیس‌جمهور و فرمانده کل قوا بود، خیلی سریع دستور انهدام بقایای تجهیزات نظامی آمریکا در طبس را صادر کرد و در این جریان، همه اسناد موجود در هلی‌کوپترهای آمریکایی یکجا از بین رفت. به گفته هاشمی رفسنجانی در آن شرایط که «آمریکایی‌ها رفته بودند [فرار کرده بودند] چه ضرورتی برای بمباران منطقه وجود داشت؟»

بنی‌صدر که در دوران جنگ تحمیلی هم خیانت‌های خود را ادامه داد، در 14 اسفند 1359 نیز در مراسم سالگرد دکتر مصدق در دانشگاه تهران، فتنه دیگری را کلید زد و باعث به وجود آمدن هرج و مرج شد. در نهایت این خیانت‌ها فاش شد و مجلس شورای اسلام رای به عدم کفایت سیاسی بنی‌صدر داد و او مجبور شد در لباس زنانه، به طور محرمانه از ایران فرار کند.

منبع: غرب و براندازی جمهوری اسلامی ایران