روایت کیهان از «نخستین نوروز بی‌طاغوتِ ملت ایران»
وقتی مردم عیدی دادنِ سکه‌های پهلوی را تحریم کردند

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ نوروز 1358 اولین سال بی‌طاغوت ایران بود که مردم با فرا رسیدن اولین بهار آزادی جشن متفاوتی گرفتند. روزنامه کیهان در شماره 6 فروردین 58 خود در گزارشی با عنوان « نخستین نوروز بی‌طاغوت چگونه گذشت؟» به این موضوع پرداخت. در این گزارش آمده است.

«میلیون‌ها ایرانی برای اولین بار در تاریخ خود نوروز بدون طاغوت را جشن گرفتند. حاجی فیروز را امسال در کوچه‌ها کمتر می‌دیدی چرا که روسیاهی به شاه‌ ماند و بس. بجای قصه خسته کننده و تکرار، امسال در همه خانه‌ها بحث‌های سیاسی گرم بود و اول و آخر این بحث‌ها این که: «در بهار آزادی، جای شهدا خالی» 

تهران گرچه امسال خلوت بود ولی شلوغ‌تر از سال‌های پیش می‌شود. شلوغی نسبی خیابان‌های تهران به دلیل کم شدن تعطیلات مدارس و محافظه‌کاری و مال اندیشی برای جاده‌ها و بالاخره وضع اقتصادی اکثر مردم بود که اعتصابات انقلابی‌شان که رژیم را سرنگون کرد مجالی به آنها نداد تا در روزهای عید به سیر و سیاحت بپردازد. 

وقتی مردم عیدی دادنِ سکه‌های پهلوی را تحریم کردند

تهرانی‌هایی که به هر دلیل در شهر ماندگار شده بودند امسال در عید دیدنی‌ها دادن سکه پهلوی را به یکدیگر تحریم کردند و بجای آن کتاب و بخصوص قرآن و کتاب‌های سیاسی دادند و امسال این سکه‌ها بی‌خریدار مانده بود. در عید دیدنی‌ها هم دوباره مسئله اصلی بحث سیاسی بود؛ چگونگی بافت سیاسی اقتصادی بافت اسلام، وجوه اشتراک و افتراق اسلام با سرمایه‌داری و سوسیالیسم و ...

فیلم‌های سینمائی بهتر از دوران طاغوتی نبود تلویزیون توانست با نمایش چند فیلم سنگین سینمائی تا حدودی این خلاء را پر کند که از جمله می‌توان از، خوشه‌های خشم و فستیوال فیلم‌های چارلی چاپلین نام برد.

امسال تمام کوچه‌ها و خیابان‌های شهر تحت‌الشعاع جو سیاسی کشور قرار گرفته بود. برگزاری چند میتینگ و تظاهرات که مهمترین آن‌ها گرامیداشت شهدا در بهشت زهرا و اعتراض به موافقتنامه سادات و کارتر و چند میتینگ دیگر در شهر را یکپارچه سیاسی کرده بود.»