انقلاب اسلامی در بوشهر
همکاری معلمان بوشهری با روحانیون در ماه رمضان / دستور رئیس ساواک برای ممنوع‌المنبری یک روحانی در بوشهر + سند

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در دوران نهضت اسلامی روحانیون مبارز در ایام ماه مبارک رمضان فرصت را برای فعالیت‌های سیاسی غنمیت شمرده و با سفرهای تبلیغی فضای مبارزاتی علیه رژیم پهلوی را در شهرهای مختلف کشور رواج می‌دادند. در همین زمینه حجت‌الاسلام سید ابوفاضل رضوی اردکانی در کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده درباره سفر تبلیغی خود به بوشهر در سال‌های 1349 و 1350 می‌گوید:

یکی از مراکز تبلیغی من شهر ساحلی بوشهر و ارتباط با مردم متدین، خونگرم و انقلابی آن بود. من با روحانیت مبارز آنجا، به‌ویژه «ابوتراب عاشوری» – که در تظاهرات سال 1357 مردم، در روز روشن به وسیله عمال ساواک ترور شد – و «حجت‌الاسلام حاج سید‌محمد‌حسن‌نبوی» که روحانی و فرهنگی بود، اما جایگاه مردمی قوی داشت و فردی مبارز بود آشنا بودم.

من سال‌های 1349 و 1350 به بوشهر می‌رفتم و اعلامیه‌ها و نوارهای امام و روحانیت را با همکاری «حجت‌الاسلام نبوی» و «عاشوری» منتشر می‌کردم که تعدادی از فرهنگیان نیز به‌طور مخفی به ما کمک می‌کردند. در تاریخ 25/9/1350 و هم‌زمان با ماه مبارک رمضان، به بوشهر رفتم و در حالی که به شدت زیر نظر ساواک بودم، روی منبر مطالبی سیاسی در حمایت از امام و نهضت روحانیت و انقلاب فلسطین و بیداری مردم گفتم. در این سفر هم به دستور ساواک کشور و امضای شخص «ارتشبد نصیری» – رئیس ساواک کشور – همراه جمعی از منبری‌ها انقلابی ایران، ممنوع‌المنبر شدم و مرا از بوشهر بیرون کردند.

اسناد تاریخی هم نشان از آن دارد که در تاریخ 22/08/1350 ساواک درباره سخنرانی سیاسی رضوی اردکانی گزارش می‌کند: آقای سید ابوفاضل رضوی‌ اردکانی فرزند سید جلال شماره شناسنامه 88 صادره از اردکان که جهت وعظ و خطابه در ایام ماه مبارک رمضان از قم به بوشهر وارد گردید در 20/08/1350 بالای منبر اظهاراتی به شرح زیر بیان داشته: « مردم ببینید یهودی‌ها مسجدالاقصی را آتش زدند حال خیال نجف‌اشرف و کربلا را دارند. ما باید تبلیغ کنیم، پول جمع‌آوری نموده برای چریک‌های فلسطینی بفرستیم تا بر علیه یهود بجنگند و یهود و امثال آن ‌را ریشه‌کن کنند. بایستی همصدا و هم‌گام شویم تا این حشره‌ موذی از بین برود. نامبرده در خاتمه اظهار داشته خداوند آقای خمینی را در پشت و پناه خود محفوظ بدارد. مقرر فرمائید نحوه رفتار با مشارالیه را اعلام. »

همین سخنرانی موجب ممنوع‌المنبری رضوی اردکانی می‌شود بطوری که ارتشبد نصیری رئیس ساواک در گزارشی به ریاست شهربانی کل کشور می‌نویسد:  «یادشده بالا که جهت وعظ و سخنرانی مذهبی در ایام ماه مبارک رمضان از قم به بوشهر مسافرت نموده بود در تاریخ 20/8/50 بالای منبر ضمن دعا به خمینی مبادرت به اظهار مطالب خلاف مصالح و تحریک‌آمیزی نموده است که در نتیجه از ادامه منبرش جلوگیری شده است. امضا/ رئیس سازمان اطلاعات و امنیت کشور. ارتشبد نصیری»

همکاری روحانیون و معلمان بوشهری با مبلغان نهضت اسلامی در ماه رمضان / دستور رئیس ساواک برای ممنوع‌المنبری یک روحانی در بوشهر