دستور ساواک برای دستگیری وعاظ اصفهانی در شب‌های قدر در سال 1342

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ با شروع نهضت اسلامی در سال 1342 مردم و روحانیت از هر فرصتی برای فعالیت سیاسی استفاده می‌کردند. به همین ترتیب حساسیت رژیم پهلوی بر مناسبت‌های مذهبی بیش از پیش می‌شد. ماه مبارک رمضان در سال 1342 در حالی برگزار می‌شد که رهبر نهضت در زندان‌های رژیم پهلوی و فضای کشور متاثر از قیام 15 خرداد بود.

اسناد نشان می‌دهد که ساواک مراقبت ویژه‌ای بر ماه رمضان سال 42 و شب‌های قدر اعمال می‌کرد. در یکی از اسناد که حکایت از دستور آماده‌باش نهادهای امنیتی رژیم پهلوی در اصفهان دارد آمده است:    

« جناب آقای نخست‌وزیر طی بخشنامه به تاریخ 5/11/1342 به استانداری اصفهان دستور دادند که ممکن است از طرف بعضی از افراد در ایام قدر روی سمپاشی‌هایی که خواهند کرد ناراحتی‌هایی به‌وجود آید اگر احیانا به وعاظ یا دسته‌ای از آنان سوءظن پیدا نمودید به‌وسیله مامورین انتظامی فوری آنان را دستگیر و روانه تهران سازید. مفاد این دستور روز جاری در کمیته امنیت استان مطرح و پیش‌بینی‌های لازم به‌عمل آمد و تصمیم گرفته شد چنانچه موردی پیدا نمود بدوا مراتب در کمیته امنیت مطرح سپس تصمیم لازم اتخاذ شود. به‌عرض می‌رسد تا حال از طرف روحانیون مطالب خلاف مصلحتی شنیده نشده.... »

دستور ساواک برای دستگیری وعاظ اصفهانی در شب‌های قدر در سال 1342