برگی از خاطرات آیت‌الله سید عبدالهادی حسینی شاهرودی
روایتی از عزاداری مردم علی‌آباد کتول در رحلت حضرت امام / بیعت مردم علی آباد با آیت‌الله خامنه‌ای

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ رحلت حضرت امام(ره)، موجب حرکت توده مردم در شهرهای مختلف شد، به‌گونه‌ای که همزمان بابرگزاری مراسم در تهران، در شهرهای بزرگ و کوچک این مراسم بصورت همزمان برگزار گردید. در این زمینه شیخ عبدالهادی حسینی شاهرودی درکتاب خاطرات خود با عنوان تداوم اندیشه که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است در رابطه با رحلت حضرت امام خمینی(ره) می‌گوید:

شب رحلت امام‌خمینی بنده قم بودم و صبح که اعلام شد، بنده فوراً به‌طرف علی‌‌‌‌‌‌‌آباد کتول حرکت کردم و روز تشییع امام در تهران، اینجا تشییع نمادین کردند. نیز به‌یاد دارم در نجف در روز شهادت امیرالمؤمنین (ع) تشییع نمادین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کردند و در تشییع علی‌‌‌‌‌‌‌‌آباد در حدود هشتاد نفر مجروح داشتیم. در تشییع اینجا یکی از تابوت‌های شهدا را آماده کردند و عمامه‌ بنده را بنیاد شهید خواست و عمامه‌ بنده توسط پسرعموی آقای میرجمال، پسر مرحوم سید جعفر بلوکی برده شد و مردم عمامه‌ مرا بابت تبرک بردند.

مراسم تشییع از مسجد محمدیه تا میدان شهدا بود. بنده در جمع تشییع‌کنندگان سخنرانی کردم و در آنجا از ‌‌‌‌‌‌‌‌آیت‌‌‌‌‌‌‌الله خامنه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای به عنوان رهبر جمهوری اسلامی تعبیر کردم. چند روز بعد آقای‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هاشمی‌ رفسنجانی در نماز جمعه صحبتی کردند و گفتند: «ما باید عناوین را حفظ کنیم و هم احترام امام را نگه داریم و هم احترام رهبر را نگه داریم و پیشنهاد کرد به ‌‌‌‌‌‌‌آیت‌‌‌‌‌‌­الله خامنه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای گفته شود رهبر انقلاب اسلامی و به امام گفته شود رهبرکبیر انقلاب اسلامی یا بنیان‌گذار جمهوری اسلامی بگویند». کلمه رهبر انقلاب کلمه‌ زیبا و مقدس است که نباید از این کلمه محروم شویم. دیدم که انصافاً ایشان راهنمایی جالبی کردند و این مطلب جا افتاد. صحبتم این بود که در حال حاضر‌‌‌‌‌‌ آیت‌الله خامنه‌ای واجب­‌الاطاعه است. تا چهل روز در شهر مراسم بود و مراسم اصلی را در مسجد جامع شهر برگزار کردیم و خودم در آن مراسم سخنرانی کردم. مردم واقعاً فوق‌العاده عزاداری کردند. گفتم در تشییع نمادین شهر هشتاد نفر مجروح داشتیم که حتی به بنده گفتند مراسم را پایان بدهید که بیمارستان گنجایش ندارد و از این میان جمعیتی که برای تشییع امام به تهران رفته بودند، دو نفر شهید شدند. تا به حال همه‌ساله در سطح شهرستان سالگرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مفصل و باشکوهی برقرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و سعی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنم در تمامی این مراسم‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها شرکت نمایم.

مسئله‌ دیگر درباره جو سیاسی شهر بعد از رحلت امام بود که تنش‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی وجود داشت. در زمان رحلت امام، میرحسین موسوی نخست‌وزیر و ‌‌‌‌‌‌‌‌آیت‌‌‌‌‌‌‌الله خامنه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای ‌‌‌‌‌‌‌رئیس‌جمهور بود. نکته‌ مثبت شهر ما این بود که اکثریت مردم ما طرفدار مقام معظم رهبری بودند و دفاع از رهبری را وظیفه‌ شرعی و انقلابی خود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دانستیم و حتی در زمان موسوی، علی‌‌‌‌‌‌‌­آباد کتول شهر مخالف و ضد دولت میرحسین موسوی محسوب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شد.