مهدی رمضانی در گفت‌وگو با وطن امروز:
با «سند انتخاب» حفره‌های تحریف تاریخ بسته شد

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی _وطن امروز نوشت: «سند انتخاب» که با استناد به مشروح مذاکرات اجلاسیه‌های خرداد و مرداد سال 68 و فیلم‌ها و خاطرات منتشرنشده اعضای مجلس خبرگان رهبری تدوین شده، جامع‌ترین روایت از چگونگی انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای به رهبری انقلاب اسلامی پس از رحلت بنیانگذار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی(ره) است. در حاشیه رونمایی از این کتاب که صبح دیروز (دوشنبه 12 خرداد) برگزار شد، با مهدی رمضانی، مشاور رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی درباره چرایی و چگونگی تدوین این کتاب و اسناد و منابع اصلی «سند انتخاب» گفت‌وگو کردیم.

مهدی رمضانی در ابتدا درباره چرایی انتشار این کتاب گفت: با توجه به خلأهای پژوهشی موجود در رابطه با نحوه برگزیدن رهبری انقلاب پس از رحلت امام، کج‌اندیشان و مغرضان در برهه‌های مختلف و به بهانه‌های متعدد، به شبهه‌افکنی پیرامون این رخداد تاریخی می‌پرداختند که بدون شک، هدف آنها وارونه جلوه دادن واقعیت و تحریف تاریخ بود.

وی ادامه داد: مرکز اسناد انقلاب اسلامی در راستای صیانت از تاریخ انقلاب، تلاش کرد یک روایت کامل و جامع از سیر انتخاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به رهبری انقلاب را تدوین و منتشر کند تا این خلأ پژوهشی دستمایه تحریف تاریخ توسط مغرضان نشود.

رمضانی درباره منابع اصلی این کتاب بیان داشت: علاوه بر مشروح مذاکرات مجلس خبرگان رهبری در روزهای 14 خرداد و 15 مرداد 1368، خاطرات منتشر نشده‌ اعضای وقت مجلس خبرگان رهبری که از سال 90 توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی ثبت و ضبط شده است، اصلی‌ترین منبع این پژوهش محسوب می‌شود. وی اسناد دیداری و شنیداری موجود اعم از فیلم، صوت و سند را نیز از دیگر منابع این اثر عنوان و خاطرنشان کرد: این کتاب، علاوه بر اینکه اطلاعات جدیدی به مخاطب عرضه می‌کند، بسیاری از شبهات را رفع و اغلب روایت‌ها درباره آن رخداد تاریخی را صحت‌سنجی می‌کند.

وی با بیان اینکه بازه زمانی این تحقیق سال‌های 1362 تا 1368 را پوشش می‌دهد، یادآور شد: بررسی نحوه برگزیدن حضرت آقا به رهبری انقلاب در کتاب «سند انتخاب» فقط مربوط به سال 68 نیست بلکه سیر و پیش‌زمینه‌های این انتخاب تاریخی از سال 1362 مورد واکاوی قرار گرفته و موضوع قائم‌مقامی آقای منتظری یکی از بحث‌های مهم کتاب است.

مشاور رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی در پایان افزود: همان‌طور که آیت‌الله مجتهد شبستری در مراسم رونمایی از کتاب گفتند، این کتاب نسبت به آثار دیگر در این حوزه، جامع‌تر و کامل‌تر است. تمام سعی همکاران ما در مجموعه این بود که علاوه بر جامعیت مطالب، سندیت محتوا نیز حفظ شود تا برای همیشه حفره‌ها و دریچه‌های تحریف تاریخ در این حوزه به روی معاندان بسته شود.