خشم سراسری مردم دنیا از جنایت آمریکا در خلیج فارس

پایگاه مرکز اسناد انقلا اسلامی؛ انتشار خبر جنایت آمریکا در سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران بر فراز آب‌های خلیج فارس در 12 تیر 1367، خشم مردم ایران و جهان را برانگیخت و با واکنش‌های عمومی مواجه شد. در این رابطه یکی از پرشورترین اجتماعات مردمی در سوریه شکل گرفت که طی آن بیش از 4 هزار نفر از مردم سوریه در یک راهپیمایی عظیم در منطقه زینبیه دمشق این جنایت آمریکا را محکوم کردنددر این راهپیمایی تظاهرکنندگان با شعارهای «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسرائیل»، «مرگ بر صدام» و «لا اله الا الله، آمریکا عدو الله» پس از انجام راهپیمایی در منطقه زینبیه، وارد صحن مطهر حضرت زینب(س) شدند و پس از قرائت یک بیانیه، در سوگ شهدای هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی به عزاداری پرداختند.

علاوه بر این هزارتن از اقشار مختلف مردم لبنان در غرب بیروت با انجام یک راهپیمایی گسترده حمله ناو امریکایی به هواپیمایی مسافربری ایران را محکوم کردند. راهپیماییان از محوطه دانشکده حقوق دانشگاه لبنان به حرکت در آمدند. تظاهرکنندگان با حمل پلاکاردهای دارای «تصاویر بزرگ امام» و «امام موسی صدر»  و پرچم‌های جمهوری اسلامی ایران اقدام وحشیانه امریکا را محکوم کردند. تظاهرکنندگان در مقابل ساختمان سفارت سابق امریکا در غرب بیروت اجتماع کردند و پرچم و آدمک‌های ریگان را به آتش کشیدند و در پایان نیز خواستار خروج بی قید و شرط نیروهای امریکائی از منطقه خلیج فارس شدند. در بعلبک نیز هزارتن از اقشار مختلف مردم در راهپیمایی ضمن محکوم کردند جنایات هولناک امریکا در سرنگونی هواپیمایی مسافربری ایرانی، خواستار خروج بی قید و شرط آنان از خلیج فارس شدند. علاوه بر این در بیروت نیز اقشار مختلف مردم، روحانیون، طبقات علمی و فرخنگی و... با انجام راهپیمایی این جنایت امریکا را محکوم کردند.

در واشنگتن مسلمان‌ها و ایرانیان مقیم با اجتماع در جلوی کاخ سفید این حمله تروریستی امریکا را محکوم کردند. بر اساس گزارش‌های روزنامه‌ها، اعتراض‌کنندگان با حمل پلاکاردهایی که نفرت آنان را به این اقدام امریکا نشان می‌داد توجه مردم امریکا را به خود جلب کردند. به طوری که بسیاری از مردم امریکا ضمن همدردی با اعتراض کندگان به عذر خواهی از مردم ایران پرداختند. علاوه بر این کودکان و نوجوانان نیز در تظاهراتی با پوشیدن لباس مشکی و حمل پلاکاردهای در محکومیت امریکا، از این قدام تروریستی اعلام انزجرا کردند.

به دنبال انتشار خبر حمله ناو امریکا به هواپیمایی ایرانی در نیجریه، مردم این شهر به خیابان‌ها ریختند و جنایات امریکا را محکوم کردند. بر اساس گزارشات رسانه‌ها، مردم ضمن سردادن ندای «الله اکبر» و «لبیک یا خمینی» با دادن شعارهایی چون: «مرگ بر امریکا»، «مرگ بر ریگان»، «امریکا باید از خلیج فارس خارج شود»، «درود بر خمینی»، «ما با خونمان از جمهوری اسلامی ایران دفاع می‌کنیم» و «برای شهادت آماده‌ایم»،  پرچم امریکا را از ساختمان سفارت این کشور پایین کشیده و با فریادهای «لبیک یا خمینی» پرچم این کشور را پاره پاره کردند.

مردم شهرهای مختلف پاکستان از جمله؛ کراچی، لاهور، پیشاور، مولتان، فیصل‌آباد، سرگودا، حیدرآباد و... با برگزاری تظاهرات‌های ضد امریکایی ضمن محکوم کردن این اقدام امریکا، خواستا خروج نیروهای امریکایی از خلیج فارس و مجازات آنان از مجامع بین‌المللی شدند. در تظاهرات مردم لاهور علاوه بر سردادن شعارهای ضد امریکایی، پرچم امریکا به آتش کشیده شد.

در ایتالیا ده‌ها تن از هواداران حزب دمکراسی پرولتاریای ایتالیا به همراه دبیر کل این حزب به قتل عام سرنشینان هواپیمایی مسافربری ایران توسط ناو امریکایی در مقابل سفارت واشنگتن در رم دست به تظاهرات زده و این جنایت هولناک را محکوم کردند.

مردم مسلمان کانادا نیز در شهرهای تورنتو، وانکوور، مونرال و اوتاوا دست به تظاهرات گسترده ضد امریکایی زدند. پلیس تورنتو، تظاهرات ضدامریکایی مردم این شهر در واکنش به سرنگون کردن هواپیمایی مسافربری ایران را خوشنت‌بارترین تظاهراتی دانست که در این شهر روی داده است. بنابر گزارشات، تظاهرکنندگان پرچم‌های سیاه حمل می‌کردند و در پلاکاردهایشان نوشته بودند، «به تروریسم امریکا پایان دهید» و «به راهزنی هوایی امریکا پایان دهید».

در لندن ده‌ها تن از مسلمانان مختلف جهان با احتماع در سفارت امریکا در این کشور و با دادن شعارهایی ادعای امریکا مبنی دفاعی بودن انگیزه آن کشور در هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری را دروغ محض خواندند. بنابر گزارش‌های روزنامه‌ها، تظاهرکنندگان در رشته‌های چندصد نفری با شعارهایی «ریگان تروریست است و دروغ می‌گوید»،  «ریگان سرچشمه جنگ است» همچنین «مرگ بر امریکا» خواستار خروج فوری و بدون قید و شرط امریکا از خلیج فارس شدند. تظاهر کنندگان در ادامه راهپیمایی با اجتماع در مقابل سفارت امریکا در لندن شعار «شرم بر ریگان» را سردادند.

در زیمبابوه پیش از صدها تن از دانشجویان با برپایی راهپمیای باشکوهی در شهر هراره، با شعارهایی از قبیل «مرگ بر امریکا»، «ما همه ملت ایران هستیم»، در مقابل سفارت امریکا در این شهر تجمع کرده و جنایت امریکا را محکوم کردند.

در راهپیمایی مردمی در بنگلادش، اعتراض کنندگان ضمن تجمع در مقابل سفارت امریکا با فریادهای «مرگ بر امریکا» ضمن محکوم کردن جنایت امریکا در سرنگونی هواپیمایی مسافربری ایران، عکس ریگان را به آتش کشیدند.

مردم مسلمان استرالیا نیز در تظاهراتی باشکوه در مقابل ساختمان سفارت امریکا، اقدام جنایت‌کارانه امریکا در حمله به هواپیمای مساقربری را محکوم کردند.

در تظاهراتی ضد امریکایی در هند، تظاهرکنندگان در نزدیکی سفارت امریکا در دهلی نو، ضمن سر دادن شعارهای ضد امریکایی، پلاکاردهایی را حمل می‌کردند که بر روی آن نوشته شده بود. «امریکا از خلیج فارس برو»، «ریگان اعدام باید گردد»، «امریکا بزرگترین تروریست جهانست» انزجار خود را از این اقدام ضد انسانی امریکا اعلام کردند.

در اسپانیا تظاهرکنندگان در مقابل سفارت امریکا در مادرید تجمع کردند و در اعتراض به سرنگونی هواپیمایی مسافربری با شعارهای یانکیهای قاتل از خلیج فارس بیرون بروید این جنایت امریکا را محکوم کردند.

در مالزی بنابر گزارش یونایتدپرس از کوالالامپور تظاهراتی صورت گرفت که تظاهرکندگان با حمل پلاکاردهایی که روی آن‌ها نوشته شده بود «مرگ بر امریکا و ریگان زالو» در مقابل سفارت امریکا در مالزی حمله به هواپیمای مسافربری ایران را محکوم کردند.

در تظاهرات گسترده مردمی در سریلانکا، پلیس با تظاهرکنندگان درگیر شد و با استفاده از گاز اشک‌آور سعی در متفرق ساختن مردم داشت. بنابر گزارش خبری رویتر، معترضین پلاکاردهایی با خود حمل می‌کردند که بر روی آن‌ها «راموریگان-قاتل کودکان» نوشته شده بود.