با مقدمه استاد «نبیه بری»؛
«ناگفته‌های جنگ ۳۳ روزه» روانه بازار کتاب شد
به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی، همزمان با چهاردمین سالروز جنگ سی‌وسه‌ روزه، کتاب «ناگفته‌های جنگ ۳۳ روزه» با هدف واکاوی تجاوز رژیم صهیونیستی به لبنان در سال ۲۰۰۶ میلادی، از سوی این موسسه روانه بازار نشر شد.

این کتاب که برگردان روایت علی‌حسن خلیل وزیر اسبق دارایی لبنان و عضو هیئت رئیسه جنبش امل با عنوان «صفحات مجهوله من حرب تموز ۲۰۰۶» است، توسط صفاءالدین تبرائیان به فارسی ترجمه شده و یکی از نکات برجسته آن، گفتار اختصاصی نبیه برّی، رئیس مجلس لبنان در مقدمه ترجمه فارسی این کتاب است.
«ناگفته‌های جنگ ۳۳ روزه» روانه بازار کتاب شد

تاکنون درباره جنگ تحمیلی ۳۳ روزه صهیونیست‌ها با لبنان آثار فراوانی منتشر شده که در آن به ریشه‌ها و علل وقوع جنگ و اتفاقات مهم آن پرداخته شده است و البته در اکثر قریب به اتفاق این کتاب‌ها مسائل نظامی در اولویت قرار دارد، اما در کتاب «ناگفته‌های جنگ ۳۳ روزه» به نکات کمتر دیده و شنیده شده جنگ پرداخته می‌شود.

در بخشی از مقدمه مترجم بر این کتاب می‌خوانیم: «در این کتاب، بیش از حوزه‌ نظامی، تکاپوی عرصه‌ دیپلماسی مورد توجه واقع شده است؛ موضوعی که کمتر در معدود آثار منتشره درباره‌ جنگ 33 روزه ملاحظه می‌گردد. خواننده در این اثر با مواضع شخصیت‌ها و جریان‌های سیاسی مهم لبنان در خلال جنگ آشنا می‌شود؛ همی راوی اثر رئوس مهم گفتگوی سیاستمداران خارجی با رئیس مجلس لبنان را در اختیارمان قرار می‌دهد. مسئولیت انتقال پیام‌ها، اطلاعات و نامه‌های سیدحسن و نبیه‌ برّی را مشاوران عالی‌رتبه‌ي سیاسی آنان یعنی «خلیلین» (حاج حسین الخلیل و علی حسن الخلیل) برعهده دارند، که در فرصت مناسب و زمان مقتضی و محل مطمئن که هر بار آن را به دلایل امنیتی تغییر می‌دادند، از بام تا شام، در بیروت رد و بدل می‌شد.»

از این‌رو خواننده در این اثر با چگونگی انتقال پیام‌های سرّی میان سیدحسن نصرالله و رئیس مجلس لبنان و متن‌ها و درگیرهای پشت پرده سیاسی میان بازیگران منطقه‌ای آشنا می‌شود و فضای دیپلماتیک پشت جبهه را به خوبی درمی‌یابد.

گفتنی است این اثر از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.
شما می‌توانید برای تهیه این کتاب ضمن رجوع به صفحه منشورات پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، با شماره 22211174 تماس حاصل نمائید و یا به به فروشگاه این مرکز واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران مراجعه کنید.