هم‌نوا با عزای سید و سالار شهیدان
مراسم تشییع و تدفین پیکر مرحوم حجت‌الاسلام‌والمسلمین روح‌الله حسینیان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی مرکز اسناد انقلاب اسلامی مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و بزرگداشت و تشییع پیکر مرحوم حجت‌الاسلام روح‌الله حسینیان رئیس فقید مرکز اسناد انقلاب اسلامی صبح امروز با حضور تنی چند از شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی در آستان مقدس امامزاده صالح(ع) تجریش برگزار شد.

بنابراین گزارش، حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی‌فرد، حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی، حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای، حجت‌الاسلام حمید روحانی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین ری‌شهری، جواد منصوری، مهرداد بذرپاش، علی خضریان، محمد مخبر، حجت‌الاسلام حمید رسایی، محمدعلی رامین، محمدعلی امانی، محمدرضا تابش، حجت‌الاسلام سید رضا تقوی، الیاس نادران، حجت‌الاسلام رازینی، حجت‌الاسلام زرگر، سردار بهرام نوروزی، سردار ریسمانچیان، احمد کاشانی، حجت‌الاسلام علیرضا صدر، سید محمد حسینی، غلامرضا خواجه‌سروی، حجت‌الاسلام موسی قربانی، شیخ قدرت‌الله علیخانی، سیدمحمود رضوی، محمد مخبر، میثم نیلی، موسی حقانی، غلامحسین الهام، مهدی کوچک‌زاده، حسین طلا، حجت‌الاسلام بی‌آزار، عبدالرضا هلالی، دکتر اکبر اشرفی، جواد موگویی، علی نادری، حجت‌الاسلام مسعود دیانی، مرتضی غرقی، امیرابراهیم رسولی، فرید مدرسی و ... از حاضران این مراسم بودند.

پس از برپایی مراسم عزاداری، پیکر رئیس فقید مرکز اسناد انقلاب اسلامی در شبستان امام خمینی (ره) حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) به خاک سپرده شد.

در حاشیه این مراسم حجت‌الاسلام زرگر از مسئولین دستگاه قضا درباره شخصیت حجت‌الاسلام حسینیان گفت: بیش از پنجاه سال هست که ایشان را می‌شناسم. مرحوم حسینیان در شجاعت و حریت  زبانزد بود. در شرایط سختی که کسی جرأت نمی‌کرد حرف بزند ایشان موضع‌گیری می‌کرد که این امر ناشی از علاقه ایشان به ائمه و انقلاب و ولایت بود. هر چند که موضع‌گیری ایشان مطلوب یک عده نبود ولی ایشان وظیفه خود را انجام می‌داد.

همچنین حجت‌الاسلام پورمحمدی با اشاره به مبارزات انقلابی مرحوم حسینیان اظهار داشت: ایشان قبل از انقلاب از فعالین مبارزات بودند و رهبری گروه‌ها و تشکلات را بر عهده داشتند و یکی از بانیان برپایی تظاهرات‌ها بودند. بدین خاطر چند باری هم دستگیر شدند و شکنجه‌های سختی را متحمل شدند.

پورمحمدی افزود:‌ بعد از انقلاب از روز اول در مسئولیت‌هایی که بر عهده داشتند مصمم و پیگیر بودند. در این اواخر هم در کارهای تحقیقاتی و علمی آثار قابل توجه و قابل تقدیری را از خود بر جای گذاشتند. در موضع‌گیری‌هایشان هم بسیار قاطع و صریح بودند آنچه که تشخیص می‌داد حق است با تمام وجود از آن دفاع می‌کرد. خداوند ایشان را بیامرزد.

حجت‌الاسلام ابوترافی‌فرد امام‌جمعه موقت تهران درباره رئیس فقید مرکز اسناد انقلاب اسلامی گفت: حجت‌الاسلام والمسلمین حاج آقا روح‌الله حسینیان یک روحانی مبارز و انقلابی و مسئولیت‌شناس بودند. با همه وجود به امام و شهدا و انقلاب عشق می‌ورزید. از همه توانش برای دفاع از انقلاب بهره جست. ایشان برای رهبر انقلاب یک سرباز و برای مردم یک خادم بود. در مسئولیت‌های گوناگونی که داشتند با پاکی و طهارت روح به وظیفه خود عمل می‌کرد. آنچه را که تشخیص می‌داد حق هست استوار و محکم و از آن دفاع می‌کرد.

 حجت‌الاسلام موسی قربانی نیز در گفتگویی کوتاه اظهار داشت:  آقای حسینیان ویژگی‌های منحصر به فردی داشت که خیلی از آن‌ها برای مسئول نظام جمهوری اسلامی ضروری است. خاطرم هست در زاهدان که با هم حضور داشتیم ایشان آن وقت دادستان انقلاب اسلامی زاهدان بود هنگامی که برای کار شخصی بیرون می‌رفتند وقتی برمی‌گشتند به حسابداری نامه می‌نوشتند که من امروز یک ساعت برای کار شخصی بیرون رفتم از حقوقم کسر کنید. تا این حد بیت‌المال را رعایت می‌کرد. در بیان گفتن حق هیچ ملاحظه‌ای نداشت و در راه خدا از هیچ چیزی نمی‌ترسید.

حجت الاسلام  حمید رسایی نیز با اشاره به شاخصه استقامت در شخصیت حجت‌الاسلام حسینیان گفت: مهم‌ترین خصیصه‌ای که از آقای حسینیان در این 14 ساله آشنایی با ایشان دیدم استقامت در راه حق بود و هرگز از گذشته خود پشیمان نبود. در روزگاری که برخی از چهره‌های سیاسی کشور مذبذب شدند، روزی در کنار امام بودند و امروز چنگ به روی امام می‌کشند و از گذشته خود پشیمان هستند، آقای حسینیان می‌گفت: من اگر امیدی داشته باشم که در آن دنیا چیزی دستم را بگیرد همین احکامی است که برای منافقین و دشمنان انقلاب صادر کردم.

وی گفت:  به عقیده من در دوره نامردی‌ها در حق انقلاب، آقای حسینیان یک مرد انقلابی بود. در میدان سیاست در بزنگاه‌ها بدون ملاحظه منافع شخصی و حزبی، بدون خجالت و محافظه‌کاری، موضع‌گیری و از انقلاب و امامین انقلاب دفاع می‌کرد. امروز هم وقتی هجمه ها و حمله های منافقین و باند منتظری و برخی رسانه های اصلاحات امریکایی به ایشان را می بینم و از طرفی می بینم که برخی مسئولین غربزده حتی برای مرگ این عزیز حاضر نیستند پیام بدهند، به خط کش بودن عملکرد سیاسی روح الله حسینیان غبطه می‌خورم و یقین می‌کنم که راه ایشان راه درست و در مسیر اصلی انقلاب بوده.

رسایی افزود:‌ چون بنده به حاج‌آقا در بزنگاه‌های سیاسی نزدیک بودم باید مطلبی را که ایشان بارها تکرار می‌کرد، بگویم و اگر این مطلب را بیان نکنم به ایشان جفا کردم. آقای حسینیان همیشه از عبدالله ابن عمرهای لشگر خودی انتقاد می‌کرد و می‌گفت مشکل ما یزیدها و شمرها در این دوره نیست مشکل ما عبدالله ابن عمرها هستند که خود را ظاهرالصلاح نشان می‌دهند و همواره از میدان مبارزه دوری می‌کنند و دیگران را هم نصیحت می‌کنند. ایشان خیلی دلشان از افرادی که در جبهه خودی بودند ولی از دشمنان بدتر بودند می نالید. خداوند ایشان را با اباعبدالله الحسین محشور کند و ما را هم مثل ایشان عاقبت به خیر نماید.

همچنین سردار بهرام نوروزی از سابقه چهل ساله همراهی‌اش با حجت‌الاسلام حسینیان گفت: ما تقریبا از دهه شصت در جاهای مختلفی مثل حزب جمهوری اسلامی، ستاد مبارزه با مواد مخدر در سیستان و بلوچستان در مرکز اسناد انقلاب اسلامی و همچنین مجلس در خدمت آقای حسینیان بودیم و همکاری‌هایی داشتیم. در حقیقت اخلاص با عمل ویژگی بارز ایشان بود.  ایشان از خدمت شبانه‌روزی دریغ نداشتند. هر جایی هم که خدمت کرده بودند مثل سیستان و بلوچستان در ابعاد محتلف سرآمد مسئولین بودند. شاید در بین مسئولین انگشت‌شمار باشند. در چهار دهه گذشته دیدم چگونه با اخلاص و عمل کار کرده است و تمام دغدغه‌اش انقلاب و امام و رهبری بود و هر جا آن‌ها پا می‌گذاشتند جا پای آن‌ها می‌گذاشت. 

تکمیل می‌شود...