در خانه تاریخی ملک،
آئین بزرگداشت حجت‌الاسلام حسینیان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی مرکز اسناد انقلاب اسلامی، آیین بزرگ‌داشت و تجلیل از حجت‌الاسلام روح‌الله حسینیان رئیس فقید مرکز اسناد انقلاب اسلامی و آیت‌الله تسخیری رئیس فقید شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، صبح دیروز (دوشنبه 17 شهریور) با حضور آقایان حجت‌الاسلام حامد حسینیان، غلامرضا خواجه‌سروی، مرتضی میردار، محمدمهدی اسماعیلی، منوچهر محمدی، مجید بذرافکن، ابراهیم عزیزی، محمدحسن رجبی‌دوانی، محمد عبداللهیان، سیدمحمود حسینی، علی‌محمد سعادتی و جمعی دیگر در خانه تاریخی ملک برگزار شد.

آئین بزرگداشت حجت‌الاسلام حسینیان برگزار شد

در ابتدای این مراسم که به همت موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک برپا شد، دکتر غلامرضا خواجه‌سروی مدیر عامل این موسسه، با اشاره به توجه ویژه امام خمینی به ثبت و ضبط تاریخ انقلاب اسلامی گفت: حضرت امام از سال 57 و قبل از پیروزی انقلاب، مسئله تدوین تاریخ انقلاب را مدنظر داشتند. ایشان بعد از پیروزی انقلاب هم بر این مهم تاکید کردند و با همین دیدگاه، ایشان دستور تاسیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی را صادر کردند که از سال 1374 تا همین اواخر، مرحوم آقای حسینیان ریاست این مرکز را بر عهده داشتند.

خواجه‌سروی درباره نوآوری‌های رئیس فقید مرکز اسناد انقلاب اسلامی در حوزه تاریخنگاری انقلاب یادآور شد: یکی از بزرگ‌ترین خدمات آقای حسینیان این بود که درهای آرشیو اسناد را به روی محققان و دانش پژوهان گشود. این کار یک عمل شجاعانه بود که کسی جز آقای حسینیان در آن برهه جسارت آن را نداشت.

آئین بزرگداشت حجت‌الاسلام حسینیان برگزار شد

مدیرعامل موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، همت در ضبط و ثبت تاریخ شفاهی انقلاب را از دیگر خدمات و نوآوری‌های حجت‌الاسلام حسینیان در این عرصه دانست و خاطرنشان کرد: با عزم جهادی آقای حسینیان و همکاران ایشان در مرکز، تا به امروز بیش از 22 هزار ساعت خاطره در مرکز اسناد انقلاب اسلامی ثبت و ضبط شده است.

خواجه‌سروی با اشاره به دیگر خدمات حجت‌الاسلام حسینیان در حوزه تاریخنگاری انقلاب بیان داشت: ایشان برای اولین‌بار طرحی مدون برای تدوین تاریخ انقلاب اسلامی ایجاد کردند که در نتیجه‌ی آن، تا امروز 1360 اثر تولیدی منتشر شده توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی پدید آمده است.

وی با بیان این که نگاه حجت‌الاسلام حسینیان به تاریخنگاری انقلاب شجاعانه و منصفانه بود تصریح کرد: رضایت رهبر معظم انقلاب اسلامی از فعالیت‌های مرکز اسناد نشان می‌دهد که تلاش‌های آقای حسینیان تا چه اندازه اثرگذار بوده است.

خواجه سروی افزود: مرحوم آقای حسینیان همه تلاش خود را خرج کرد تا تاریخ انقلاب به جایگاه واقعی خود برسد.

سپس دکتر مرتضی میردار معاون تدوین تاریخ شفاهی مرکز اسناد انقلاب اسلامی سخنرانی کوتاهی انجام داد. وی با اشاره به مجاهدت‌های حجت‌الاسلام حسینیان در حوزه تدوین تاریخ انقلاب یادآور شد: واقعا حاج آقا حسینیان در حوزه تاریخ‌نگاری انقلاب یک رنسانس ایجاد کرد. ایشان با تلاش‌های شبانه‌روزی و بی‌دریغ، حوزه تاریخ‌نگاری انقلاب را به معنای واقعی کلمه قدرتمند کردند.

آئین بزرگداشت حجت‌الاسلام حسینیان برگزار شد

حجت‌الاسلام والمسلمین حامد حسینیان، فرزند مرحوم حسینیان سخنران بخش پایانی این مراسم بود. وی با اشاره به آیه «قُلْ إِنَّمَا أَعِظُكُمْ بِوَاحِدَةٍ أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَى وَفُرَادَى» گفت: پدر واقعا اعتقادشان این بود که به‌خاطر خدا، انقلاب و حفظ دستاوردها باید ایستادگی کرد، حتی اگر تنها بود.

وی افزود: در فراز و نشیب‌های جریانات انقلاب هم این آیه مصداق دارد؛ به‌طوری‌که اگر حتی یک نفر هم به‌خاطر خدا وارد میدان شود، توانایی آن را دارد که به‌تنهایی ورق را برگرداند.

فرزند حجت‌الاسلام روح‌الله حسینیان ادامه داد: پدر، از سر عقیده و وظیفه اگر احساس می‌کردند یک‌جایی باید قیام کنند و از ماهیت و دستاوردهای انقلاب دفاع کنند، با وجود اینکه از تبعات، تخریب‌ها و دشمنی‌ها آگاه بودند باز هم پا در میدان می‌گذاشتند. چراکه اعتقاد داشتند انقلاب باید حفظ شود.

آئین بزرگداشت حجت‌الاسلام حسینیان برگزار شد

حجت‌الاسلام حامد حسینیان افزود: در ماجرای قتل‌های زنجیره‌ای، زمانی‌که یک فتنه عظیم علیه نظام طراحی شده بود، پدر شجاعانه به میدان آمدند و به‌تنهایی دربرابر آن فتنه بزرگ ایستادند و با ایستادگی ایشان، ورق به نفع نظام برگشت و حقایق روشن شد.

وی ادامه داد: به یاد دارم در این جریان به‌قدری ایشان ایستادگی کردند که از دفتر رئیس‌جمهور وقت اصلاحات تماس گرفتند و به ایشان گفتند اگر امکان دارد دیگر جریان را خاتمه دهید و کوتاه بیایید.

حجت‌الاسلام حسینیان خاطرنشان کرد: این‌گونه است که یک نفر اگر به‌خاطر خدا به میدان بیاید، به‌تنهایی می‌تواند جریان تاریخ را عوض کند و اینها همه از کرامت‌های حضرت امام و آثار تربیت‌های مکتبی ایشان است و در حقیقت امام دست خدا در تاریخ بود.