دست‌نوشته آیت‌الله صانعی درباره مرجعیت آیت‌الله خامنه‌ای در سال 1369

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله یوسف صانعی از شاگردان امام خمینی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در شورای نگهبان قانون و مجلس خبرگان رهبری نیز عضویت داشت، درگذشت. وی یکی از فقهایی بود که پس از ارتحال امام خمینی با نطق‌ها و دست‌نوشته‌های خود درصدد دفاع و حمایت از رهبری آیت‌الله خامنه‌ای برآمد.

 آیت‌الله صانعی در هفتمین روز درگذشت امام خمینی(ره) در سخنانی به تشریح رهبری آیت‌الله خامنه‌ای پرداخت که در مطبوعات آن روز منعکس شد. تیتر «من به عنوان یک مساله شرعی می‌گویم که تخلف از فرمان آیت‌الله خامنه‌ای خروج از ولایت‌الله و ورود به ولایت شیطان است» در روزنامه جمهوری اسلامی مورخ 22 خرداد 1368 یکی از مهم‌ترین تعابیر آن روزها پیرامون رهبری آیت‌الله خامنه‌ای بود.

در این خبر آمده بود: به گزارش خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی از قم بمناسبت شب هفت رحلت جانگداز رهبر کبیر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی از سوی دفتر تبلیغات اسلامی علمیه قم، دبیرخانه مرکزی ائمه جمعه، شورای سرپرستی طلاب غیرایرانی، بنیاد 15 خرداد و بنیاد شهید قم و با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین توسلی از اعضای دفتر امام و جمعی از اساتید و مدرسین حوزه علمیه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و انبوه اقشار مختلف مردم عزادار قم و هزاران تن از راهپیمایان میثاق با امام، مجلس باشکوهی شب شنبه در صحن مطهر حضرت معصومه(س) برگزار شد.

به گزارش خبرنگاران ما در این مجلس آیت‌الله صانعی طی سخنانی با اشاره به شرح صدر حضرت امام و ارزش‌هایی که در جامعه آفریدند گفت: نمی‌شود خدا اینچنین عارفی را آنچه که می‌خواهد به او ندهد یقیناً خداوند طبق وعده‌ای که داده است، انقلاب که اصلی‌ترین خواسته امام بود و به ثمر خواهد رساند.

آیت‌الله صانعی در ادامه سخنانش ضمن قرائت قسمتی از وصیتنامه حضرت امام که در آن همه مراجع، علماء و مردم را به حضور در صحنه و حمایت از نظام اسلامی توصیه کرده و مسامحه در امر مسلمین را از گناهان نابخشودنی دانسته است، همچنین در این زمینه گفت: من به عنوان یک مسئله شرعی می‌گویم که تخلف از فرمان آیت‌الله خامنه‌ای گناه و معصیتی است بزرگ و رد بر او، رد بر امام صادق(ع)، رد بر رسوالله(ص)، رد بر الله و موجب خروج از ولایت‌الله و ورود به ولایت شیطان است و طبق روایت عمر بن حنظله در باب ولایت فقیه رد بر او در حد شرک بالله است.

و اما حفظ و تقویت آیت‌الله خامنه‌ای هرچه بیشتر تائید و تقویت شود، اسلام و انقلاب اسلامی و حوزه‌های علمیه و فقه و قرآن تقویت شده است. تایید ایشان یک واجب الهی است نه یک مستحب. مسئله کیان اسلام و عظمت اسلام است، مسئله یک امر جزئی نیست و عدم تائید، ترک واجب است و ترک واجب موجب معصیت و خروج از عدالت است.

دستنوشته آیت‌الله صانعی درباره مرجعیت آیت‌الله خامنه‌ای + سند

آیت‌الله صانعی همچنین افزود: دشمنان و خناسان ننشینند و مصوبه مجلس خبرگان را وسوسه کنند. مسئله قانونی و حقوقی را نمی‌شود با وسوسه حل کرد، یک اصل مسلم در دنیا این است که هر قانونی در دست مجری افتاد فهمش معتبر است. اگر مجلس قانونی را گذراند و با دست هیئت دولت که آئین‌نامه بنویسد دولت به سهم خود آئین‌نامه می‌نویسد، قاضی هم همینطور است، عجیب است همه جا این را قبول دارند فقط به اینجا که رسید این را نمی‌دانند.

من حاضرم به عنوان یک طلبه و آشنا که طرف آدم سوفسطایی نباشد بنشینم و ثابت نمایم که این مصوبه هم بحکم اولی طبق قانون اساسی و هم بحکم ثانوی طبق قانون اساسی می‌باشد. شصت نفر از مجتهدین و خبرگان تشخیص دادند که اصل فوق با آقای خامنه‌ای منطبق است و نظر خبرگان قدرت است، چطور نظر یک رئیس شهربانی و کمیته و قاضی در بخشنامه معتبر است، نظر 60 نفر از خبرگان معتبر نیست و ضمنا اصل چهار قانون اساسی همه این مسائل را حل کرده است.

اصل چهار می‌گوید که تمام اصول قانون اساسی بایستی مطابق با شرع باشد. متزلزل کردن نظام اسلامی که موجب عسر و حرج و ضربه به مردم و کیان اسلامی می‌باشد خلاف شرع است.


دستنوشته آیت‌الله صانعی درباره مرجعیت آیت‌الله خامنه‌ای + سند

 همچنین آیت‌الله صانعی در مکتوب دیگری در 4 شهریور 1369 درباره مرجعیت آیت‌الله خامنه‌ای نوشت: « اجتهاد حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مدظله‌العالی ثبوتاً و اثباتاً نیاز به نظر دادن نداشته و ندارد و نه تنها مجتهد مسلم می‌باشد بلکه فقیه جامع‌الشرائط واجب‌الاتباع است. امید آنکه سایه‌اش بر سر مسلمین مستدام. یوسف صانعی 4 صفر 1411 »