روز شمار جنگ در غرب| گزارش 4 مهر 1359 (روز پنجم)
عقب‌نشینی دشمن در سرپل ذهاب / پخش برنامه عربی از رادیو قصرشیرین

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ 31 شهریور 1359 ارتش بعثی به دسنور صدام حمله سراسری خود به خاک ایران را کلید زد. در نوشتار حاضر گزارش روز پنجم جنگ تحمیلی به مناسبت هفته دفاع مقدس روایت می‌شود.

در این روز رژیم بعث پذيرش ميانجيگری را اعلام كرد، اوضاع جبهه‌ ميانی به اين شرح گزارش شد: گيلانغرب در حال سقوط است. از سوی‌ ديگر، سپاه غرب کشور اعلام کرد: «حدود هفتاد تانک ارتش بعثی توسط نيروی هوايی و هوانيروز در سرپل‌ذهاب و دشت‌ذهاب منهدم شده‌‌است». قسمت اعظم اهالی، قصرشيرين را ترک کرده‌‌اند. نيروهای‌‌ زرهی ارتش بعثی از پنج طرف به اين شهر هجوم آورده‌اند. روز اول و دوم و سوم مهر، اين شهر سنگين‌‌ترين حملات زمينی و هوايی ارتش ‌‌بعث را تحمل کرده‌ بود. تلفات مردم غيرنظامی و خسارات وارده به شهر زياد است. حمله‌ رژیم بعث از دو سمت متوقف شده‌ است و در سه جهت ديگر نبرد به‌ شدت ادامه دارد. در اين منطقه، قسمتی از نبرد در داخل خاک ايران و قسمتی در داخل خاک دشمن ادامه دارد. نبرد خيابانی در شهر قصرشيرين، بين نيروهای خودی و دشمن وجود دارد و قسمت اعظم پاسگاه‌‌های مرزی ارتش بعثی و تعداد كمی از پاسگاه‌های ايران در منطقه منهدم شده‌ است.

مخابرات آخرين پيام از قصرشيرين را بدين‌‌شرح مخابره کرد: «اين آخرين پيام است. جاده‌‌های ورودی و خروجی قصرشيرين در کنترل کامل دشمن است. فقط حدود دويست نفر ژاندارم با جنگ‌افزار سبک از شهر دفاع می‌‌کنند. پنجاه نفر از پاسداران در کوه‌‌های اطراف پراکنده شده‌‌اند. ايستگاه راديو قصرشيرين به‌ دست دشمن افتاده و برنامه‌ عربی پخش می‌‌شود». سرانجام، دقايقی بعد از نيمه‌شب، ناحيه‌ ژاندارمری کرمانشاه اطلاع داد که شهر قصرشيرين در کنترل کامل نيروهای دشمن قرار گرفته است».

بعد از سقوط قصرشيرين، نيروهای بعثی تلاش کردند سرپل‌ذهاب را نيز اشغال کنند، لذا از شمال و غرب و جنوب به ‌طرف اين شهر به حرکت درآمدند. بالگردهای هوانيروز که برای پشتيبانی از نيروی ‌‌زمينی بر فراز منطقه در پرواز بودند، اطلاع دادند که انبوهی از نيروهای دشمن در ارتفاعات اطراف شهر قصرشيرين مستقر شده‌‌اند. اسرايی که از دشمن گرفته شده ‌‌بودند در بازجويی گفتند كه تيپ‌های 25 مکانيزه و 30 زرهی و تيپ 23 لشکر 8 کوهستانی ارتش بعث در منطقه‌ قصرشيرين ـ سرپل‌ذهاب وارد عمل شده‌‌اند، به‌نحوی که تيپ 25 مکانيزه در محور خسروی ـ قصرشيرين، تيپ 30 زرهی در دشت ذهاب و تيپ 23 پياده در تپه‌ «رش» مستقر شده‌اند.

از ساعت 14:20 همان روز، نيروهای سپاه و بسيج در منطقه‌ سرپل‌ذهاب پيشروی كردند و موفق شدند پاسگاه‌‌های «قره‌‌بلاغ» و شرکت سهامی زراعی را از اشغال دشمن آزاد كنند و در ساعت 15:00 با فشاری که به مهاجمان بعثی وارد شد، نيروهای دشمن در محور سرپل‌ذهاب – گرده‌‌نو عقب‌نشينی کردند. بنابراين از بعدازظهر روز چهارم مهر ماه، نيروهای لشکر 81 زرهی به همراه رزمندگان سپاه پاسداران موفق شدند يگان‌های متلاشی‌شده در جبهه‌های نبرد سومار و سرپل‌ذهاب را جمع‌‌آوری كنند و به وضعيت منطقه‌‌ نبرد سروسامانی بدهند، اما در منطقه‌ نفت‌شهر انجام عملی امکان‌پذير نبود و قصرشيرين نيز تحت کنترل کامل دشمن قرار گرفته‌ بود. بدين‌سان، با تلاش سرسختانه‌‌ای که رزمندگان ايران اسلامی به‌كار بردند، با بهره‌برداری از طبيعت زمين توانستند سرپل‌ذهاب و ارتفاعات شمالی و جنوبی، حتی تپه‌های «قره‌بلاغ» در غرب آن را تحت کنترل خود بگيرند و تلاش دشمن متجاوز را برای تصرف شهر سرپل‌ذهاب با شكست مواجه كنند. 

منبع: کتاب «سرپل‌ذهاب در جنگ». موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی