بازخوانی اعتراض تاریخی امام (ره) به طرح سازشكارانه عربستان

پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی؛ در تاریخ تجاوزات رژیم صهیونیستی فارغ از حمایت های دولت‌های غربی از  این رژیم، ضعف حكام وابسته عربی نقش بسیار مهمی در جری تر شدن این رژیم داشته و ابزار های لازم برای ادامه جنایات آنها را میسر ساخته است. در این راستا اگر انور سادات مصری را پایه گذار سازش با صهیونیسم بدانیم، عربستان با طرح فهد بن  عبدالعزیز، را بایستی ادامه دهنده این راه و از عاملان اصلی وضعیت فعلی مردم فلسطین دانست.


در ابتدای مبارزه جهان اسلام با رژیم صهیونیستی در حالی كه جهان اسلام یكپارچه خشم و اعتراض بود با سه شكست خفت بار دولتها و ارتش های عربی از رژیم صهیونیستی (از سال 1948 تا سال 1967) موجی از ناامیدی در جهان اسلام شكل گرفت و شعار شیطانی شكست ناپذیری اسرائیل تبلیغ شد. در این مقطع بود كه قرار داد كمپ دیوید( بین دولت مصر و رژیم غاصب صهیونیستی،  البته با میانجی‏گری آمریكا) امضاء شد و جریانی شكل گرفت كه در تفكر مصالحه و سازش با متجاوزین صهیونیسم بود. این جریان بود كه نابودی دشمن برای حفاظت از مرزهای اسلامی را رها ساخت و فشار به صهیونیست ها را برای رسیدن به مرزهای مورد توافق در دستور كار قرار داد. برای این گروه منازعه با اشغالگران از هدف اولیه حذف صهیونیسم به مدارا با صهیونیسم برای رسیدن به مرزهای مورد قبول تقلیل یافت و هدف اصلی از «حذف اسرائیل» به «محدود كردن اسرائیل» رسید.


در این مقطع بود كه، رژیم‏های خود فروخته منطقه هر كدام به نوعی راه رژیم حاكم بر مصر را در پیش گرفتند و با طرح های خود ادامه حیات رژیم صهیونیستی را میسر ساختند. در این میان فهد بن عبدالعزیز، ولیعهد وقت عربستان سعودی، در 18 مرداد 1360 طرحی را پیشنهاد كرد كه در واقع امر طرح انور سادات مصری را تكمیل و مهر دیگری بر موجودیت اسرائیل زد. این طرح در درجه اول، خواستار عقب نشینی اسرائیل از تمامی سرزمین‏های اشغالی و دردرجه دوم، تضمین برخی از حقوق فلسطینیان بود. اما بعد سوم این طرح آمریكایی صهیونیستی كه زیركی در تلاش برای مشروعیت دهی به موجودیت اسرائیل بود، موجب اعتراض جهان اسلام شد.


در این راستا اعتراض حضرت امام خمینی(ره) از جایگاه و تاثیر بسیار مهمی برخوردار بود. چراكه با مخالفت صریح امام و حمایت سراسری مسلمانان جهان از موضع حضرت امام(ره)، بسیاری از دولتها طرح فهد را رد كردند.ح ضرت امام خمینی(ره) در واكنش به این طرح در ششم آبان 1360طی سخنانی عنوان فرمودند:"بر ما و هر مسلمانی واجب است طرح‏هایی از قبیل طرح سادات و فهد را رد كند. بر ما واجب است كه این‏گونه طرح‏ها را كه به نفع مستضعفین نیست محكوم نماییم. امروز از خطرناك‏ترین امور، طرح كمپ دیوید و طرح فهد است كه اسرائیل و جنایات او را تحكیم می‏كند. این طرح‏ها موجب اختلاف شد و راه را برای اسرائیل باز كرد."


رفتار متجاوزین صهیونیستی در سالهای بعد نشان داد كه رژیم صهیونیستی به هیچ وجه حاضر نیست طرحی تعهدی به ایم رژیم تحمیل كند بپذیرد و از ادعاهای بی‏اساس خود عقب‏نشینی كند. این وقاحت به حدی رسید كه در پیمان‏ها و اجلاس‏های مشترك صلح بین اعراب و اسرائیل، رژیم صهیونیستی تنها راه حل مشكل فلسطینیان را از بین بردن آنان عنوان كرده و تصمیم جدی اتخاذ نمود كه از ورود آوارگان فلسطینی به سرزمین‏های اشغالی، به شدت جلوگیری كند. این در حالی است كه امروز اسرائیل به متحد پنهان حكام عربی  تبدیل شده ولی فلسطینیان همچنان آواره اند.