کلاس تاریخ
جهان‌ پهلوانِ مردم‌دار....

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ غلامرضا تختی در خانواده‌ای متوسط در محلهٔ خانی‌آباد در تهران به دنیا آمد. وی مشهور به لقب «جهان پهلوان» است که بخاطر سال‌ها ورزش قهرمانی در رشته کشتی و کسب افتخارات فراوان برای وی انتخاب شد. بزرگ‌ترین دلیل محبوبیت و شهرت تختی مردم‌داری و تواضع و معرفت وی بود که باعث محبت مردم به وی شده بود و تختی را از یک ورزشکار به یک جهان‌پهلوان تبدیل کرده بود. 

یکی از ویژگی‌ برجسته این پهلوان اعتقادات دینی وی بود که قبل و بعد از مسابقه به پابوس امام رضا (ع) می‌رفت. مطالعه زندگی‌نامه جهان‌پهلوان تختی به عنوان شخصیتی مردمی و محبوب، همواره مورد توجه علاقه‌مندان بوده است. 

جهان‌ پهلوانِ مردم‌دار....

روزی ماشین جهان پهلوان تختی را دزدیدند ولی چند روز بعد همان ماشین جلوی خانه‌اش پارک شده بود! ماشین همان ماشین بود؛ با همان شماره و رنگ اما نونوار شده بود! روی داشبورد، نامه‌ای با این مضمون بود: «پهلوان! ماشینت فرسوده بود. با اجازه‌ات بردیم و تروتازه‌اش کردیم و آوردیم خدمتت. جسارت ما را می‌بخشی؛ چون اگر به خودت می‌گفتیم، عمرا اجازه نمی‌دادی.» 

آقا تختی فوری ماشین را به یک تعمیرگاه برد و گفت حساب کن چقدر برایش خرج شده؛ تعمیرکار هم حدود پنج هزار تومان تخمین زد... پهلوان عین پنج هزار تومان را به یک موسسه خیریه بخشید.

منبع: کتاب «بچه خانی‌آباد»؛ مرکز اسناد انقلاب اسلامی