دوم اسفند ماه در گذار تاریخ
2 اسفند 1391
عالم ربانی، سالک الی‌الله و عارف بالله حضرت آیت‌الله عزیزالله خوشوقت در مدینه منوره دار غانی را وداع گفت. پیکر این عالم ربانی پس از رجعت به ایران در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(علیه السلام) شهر ری خاکسپاری شد.

2 اسفند 1375
امامعلي رحمانف رئيس‌جمهور تاجيكستان و عبدالله نوري رهبر مخالف دولت آن كشور با ميانجيگري جمهوري اسلامي ايران در مشهد با يكديگر ملاقات و مذاكره كردند.

2 اسفند 1372
در پاسخ به درخواست اتحاديه اروپا براي انجام «گفتگوي انتقادي» با ايران آقاي هاشمي رفسنجاني رئيس‌جمهور وقت، اين درخواست را پذيرفت و تاكيد كرد «گفتگوي انتقادي يك حق متقابل است.» وي به شرط انتقاد متقابل، درخواست اروپائيها را پذيرفت.

2 اسفند 1357
ويليام سوليوان سفير آمريكا در تهران در ملاقات با مهندس مهدي بازرگان نخست‌وزير دولت موقت، از وي خواست تا به اطلاع امام‌‌خميني برساند كه دولت امريكا انقلاب اسلامي ايران را به رسميت مي‌شناسد.

2 اسفند 1354
امام‌‌خميني در پاسخ به يك استفتاء، استفاده از سهم امام براي طبع و نشر كتب سياسي اسلامي عليه حكام جور را مجاز و «بهترين خيرات» دانستند.

2 اسفند 1340
دكتر علي اميني نخست‌وزير، تهران را به قصد يك سفر 21 روزه به كشورهاي آلمان، فرانسه، بلژيك و انگلستان و ديدار با مقامات بلند‌پايه اين كشورها ترك كرد.

2 اسفند 1339
بيستمين دوره مجلس شوراي ملي آغاز به كار كرد. عمر اين مجلس به 3 ماه نكشيد و در 19 ارديبهشت 1340 به كار خود خاتمه داد.

2 اسفند 1325
جمعي از ايرانيان مقيم فرانسه كه در ميان آنها نام كارمندان سفارت ايران در پاريس نيز ديده مي‌شود به جرم قاچاق مواد مخدر بازداشت شدند.

2 اسفند 1324
احمد قوام ـ قوام‌السلطنه ـ در ديدار با استالين در مسكو، با درخواست شوروي براي اعطاي امتياز نفت شمال به آن كشور موافقت كرد.

2 اسفند 1299
اديب‌السلطنه معاون رئيس‌الوزرا و معين‌الملك رئيس دفتر شاه كه براي بازداشتن رضاخان و نيروهاي قزاق تحت فرمانش از ورود به تهران به قلمرو قزاق‌ها در حومه تهران رفته بودند بلافاصله بازداشت شدند.

2 اسفند 1287
جنگهاي خونين ميان مشروطه‌خواهان با قواي دولتي در كازرون، لار، ميانه و ميناب دهها كشته بر جاي گذاشت.