به روایت اسناد
دستور اداره کل سوم ساواک برای کنترل فعالیت‌های آیت‌الله مصباح یزدی در قم

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی در مبارزه علیه رژیم پهلوى حضورى فعّال داشت که از آن جمله می‌توان به عضویت در شورای یازده نفره جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اشاره کرد. به همین دلیل همواره زیر ذره‌بین 7ساواک قرار داشت. در این زمینه در یکی از گزارش‌های ساواک مربوط به سال 1347، آمده است:

درباره: محمدتقی مصباح یزدی

نامبرده بالا جزو شبکه‌ای بوده که در موقع تحویل سال 1345 مبادرت به توزیع اعلامیه‌ای تحت عنوان اعلام خطر در شهرستان قم نموده و به همین جهت تحت تعقیب قرار گرفته و با وجود اینکه تا کنون مکاتباتی در مورد اخذ اطلاعات وی راجع به شبکه مزبور و اساسنامه آن، با آن ساواک به عمل آمده، نتیجه مثبتی حاصل نشده است.

دستور اداره کل سوم ساواک برای کنترل فعالیت‌های آیت‌الله مصباح یزدی در قم

علیهذا با ایفاد سه برگ فتوکپی نامه‌ای که مشارالیه چند سال پیش جهت آیت‌الله خمینی ارسال داشته و طی آن صریحا از دولت انتقاد نموده خواهشمند است دستور فرمائید مشارالیه را احضار و کلیه اطلاعات وی را پیرامون شبکه مذکور و نحوه فعالیت اعضای آن و اساسنامه تنظیمی اخذ و نتیجه را ضمن ارسال بیوگرافی ملصق به عکس نامبرده اعلام دارند. ضمنا چون افرادی از قبیل شخص فوق با داشتن عقاید افراطی و افکار ماجراجویانه پس از هم‌پاشیدگی جلسات و شبکه آنان مجددا در نقاط دیگر فعالیت مضره خود را با افراد جدیدی آغاز خواهند کرد، لذا ضروریست اعمال و رفتار آنان از جمله مشارالیه دقیقا تحت مراقبت قرار گیرد و گزارش‌های مکتسبه را به مرکز ارسال دارند.