بازنشر| به روایت حجت‌الاسلام حسینیان
نقش شهید سلیمانی در تشکیل بسیج جهانی مستضعفین / روایتی از شجاعت حاج قاسم در عملیات مرصاد

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ صبح روز جمعه، 13 دی‌ماه بود که یک خبر تلخ تمام ایران را در بهت فرو برد و همه را ماتم‌زده کرد؛ خبر کوتاه بود: «حاج قاسم سلیمانی به شهادت رسید.» طولی نکشید که مشخص شد دست جنایتکار آمریکا از آستین بیرون آمده و جنایتی دیگر در تاریخ بشریت رقم زده است و این بار با ترورِ بزرگ‌مرد مبارزه با تروریست، چهره کریه استکبار جهانی را به همگان نشان داد.

ناگفته‌های فراوانی درباره سپهبد سلیمانی وجود دارد. مرحوم حجت‌الاسلام‌والمسلمین روح‌الله حسینیان، از جمله افرادی بود که از سال 64 با شهید سلیمانی ارتباط و آشنایی داشت.

به مناسبت اولین سالگرد شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، بازنشر گفتگوی حجت‌الاسلام روح‌الله حسینیان درباره شهید سلیمانی را در ادامه می‌خوانید.

 

سپهبد شهید سلیمانی چه نقشی در جمهوری اسلامی داشت؟

حجت‌الاسلام حسینیان: بسم‌الله الرحمن الرحیم. ضمن تبریک و تسلیت به مناسبت شهادت سردار سرافراز حاج قاسم سلیمانی به پیشگاه امام مهدی(عج) و مقام معظم رهبری، خانواده ایشان، ملت ایران و همه‌ مستضعفان جهان؛ باید گفت حاج قاسم تبلور آرمان امام خمینی بود.

حضرت امام(ره) در اواخر عمر مبارک خویش، یک آرمان داشتند و آن تاسیس بسیج جهانی مستضعفان بود. به هر دلیل این آرزو برآورده نشد تا اینکه حاج قاسم توانست آن آرمان فراموش شده را احیا کند. در سوریه، عراق و کشورهای دیگر بسیج را راه‌اندازی و سازماندهی نمود و بسیج لبنان را - به عنوان قدرتی که توانست بر هم زننده توازن قدرت در منطقه باشد - تقویت کرد.

و امروز، به لطف الهی و به برکت خون این شهید، نیروهای بسیج جهان اسلام به هم خواهند پیوست و شر مزدوران و اسرائیل و آمریکا را از بن خواهند کند. البته من معتقدم به زودی بسیج جهانی در بین ملت‌های آزادیخواه غیر مسلمان هم تشکیل و جهان برای ظهور حضرت مهدی(عج) و نابودی استکبار جهانی آماده می‌شود.

 

شما در دهه 60 با شهید سلیمانی آشنایی داشتید و قطعا خاطراتی هم از ایشان دارید. لطفا درباره نحوه آشناییتان با ایشان برایمان بگویید.

حجت‌الاسلام حسینیان: بنده از سال 1364 از نزدیک با حاج قاسم آشنا شدم. در آن هنگام ایشان فرمانده لشکر ثارالله بودند که قسمتی از نیروهای لشکر، از مردم استان سیستان و بلوچستان تشکیل می‌شد. در آن زمان بنده هم دادستان انقلاب اسلامی استان سیستان و بلوچستان بودم. به خاطر دارم هرچندگاهی از وسایل مورد نیاز لشکر و اتومبیل‌های تویوتا -که از قاچاقچیان ضبط شده بود- برای لشکر می‌بردم و در اواخر جنگ تحمیلی نیز به عنوان بسیجی از استان به جبهه رفتم. آن زمان قسمتی از لشکر در سد دز و قسمتی در شلمچه مستقر بود. در این سفرها بود که با سرداری جوان که موهایش در حال سفید شدن بود آشنا شدم.

 

ویژگی‌های شخصیتی ایشان چه بود؟

حجت‌الاسلام حسینیان: از خصوصیات شخصیتی وی تواضع و دیگری شجاعت بود. با بچه‌های لشکر بسیار راحت بود، رفیق و مهربان؛ با آن‌ها می‌خوابید و همگی بر سر یک سفره‌ می‌نشستند؛ همه لشکر هم به او عاشقانه مهر می‌ورزیدند.

همانطور که ذکر شد، دیگر خصوصیت وی شجاعت او بود. در آخرین سفرم به جنوب که همزمان با عملیات مرصاد بود، چند روزی حاجی غیبت کرد و پس از مدتی حضورش بار دیگر به لشکر نشاط ‌داد. از او پرسیدم: «کجا بودید؟» گفت: «اسلام آباد» گفتم: «اسلام آباد که در دست منافقین بود؟» گفت: «بله. اطلاعات لازم بود؛ لذا ما خودمان را به اسلام‌آباد رساندیم.» سپس درباره جنازه‌هایی که به جرم طرفداری از نظام جمهوری اسلامی از زنان و کودکان در آنجا دیده بود و نیز ماجرای حمله منافقین به بیمارستان و کشتار مجروحان جملاتی نقل کرد.

 

به نظر شما شهادت ایشان چه تاثیراتی به همراه خواهد داشت؟

حجت‌الاسلام حسینیان: شهید در طول تاریخ همیشه الهام‌بخش توده‌های عظیم ملت بوده است. حاج قاسم شخصیت جهانی بود؛ وجودش مرزها را درنوردیده بود و الگویی برای مردم آزادی‌خواه و نماد مقاومت در مقابل خون‌خواران جهان‌خوار شده بود.

شهادت وی همچون حیاتش محور وحدت همه مقاومتیان خواهد شد و یک وحدت جهانی برای به خاک مالیدن بینی مستکبران جهانی ایجاد خواهد کرد. شما در آینده شاهد خواهید بود که عملیات‌های نظامی فراوانی به نام این شهید عزیز در جهان صورت خواهد گرفت.

 

*پایان*