گاهشمار مبارزات امام
روزشمار مبارزات امام خمینی 6 تا 11 بهمن 57

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ از 6 تا 11 بهمن‌ماه 1357 رهبری نهضت در فرانسه در مصاحبه‌ها، پیام‌ها، دیدارها و... صدای انقلاب اسلامی ایران را به گوش جهانیان رساندند، سرانجام امام خمینی بعد از سال‌ها دوری از وطن پاریس را به مقصد تهران ترک کردند؛ در ادامه روز شمار و مبارزات امام خمینی از 6 تا 11 بهمن ماه 1357 مورد بررسی قرار می‌گیرد.


6 بهمن

دیدار با نماینده عراق

علی رجاء نماینده عراق و عضو فرمانده منطقه‌ای حزب بعث عراق در نوفل‌لوشاتو به حضور امام خمینی رسید.


رد درخواست ملاقات علی امینی (بهمن 1357)

امام خمینی درخواست علی امینی برای ملاقات با ایشان را رد کردند.


7 بهمن

تکذیب خبر پذیرفتن شاپور بختیار

در واکنش به اعلام بازگشت امام خمینی به ایران، بختیار با نوشتن نامه‌ای از امام خمینی درخواست کرد که «سفرش را به ایران سه هفته به تعویق اندازد تا او بتواند بدون نقض قانون اساسی امنیت ایشان را تأمین کند.»

بختیار از نوشتن نامه نتیجه نگرفت و خواست برای مذاکره با امام خمینی به پاریس برود. امام خمینی دیدار با وی را به استعفا از پست نخست‌وزیری مشروط کردند. در همین زمان مطبوعات و برخی از خبرگزاری‌ها شایعه‌ای مبنی بر «موافقت امام با پذیرفتن بختیار» را منتشر کردند. به همین مناسبت امام خمینی با صدور پیامی از پاریس خطاب به علما و روحانیون تهران و شهرستان‌ها، شایعه پذیرفتن نخست‌وزیری شاپور بختیار را تکذیب نمودند و اعلام نمودند: «تا استعفا ندهد او را نمی‌پذیرم، چون او را قانونی نمی‌دانم.» معظم‌له همچنین به ملت تأکید کردند که «موضع خود را حفظ کنند و مراقب توطئه‌ها باشند.»


‏‏پیام و هشدار به دولت امریکا و ترسیم اهداف کلی جمهوری اسلامی

امام خمینی با صدور پیامی از نوفل‌لوشاتو خطاب به دولت آمریکا حمایت‌های سران ارتش از بختیار را زیانبار برای ایران به خصوص آینده روابط دو کشور دانستند و از آن کشور خواستند که سران ارتش را از اطاعت بختیار منع کند. معظم‌له به دولت آمریکا هشدار دادند که در صورت تداوم حمایت آن کشور از بختیار آرامش منطقه ممکن است به هم بخورد، زیرا «ملت از من حرف‌شنوی دارد و ثبات به دستور من و با اجرای برنامه من به وجود خواهد آمد.» حضرت امام در ترسیم اهداف کلی جمهوری اسلامی، این حکومت را بر پایه مبانی فقه و احکام اسلامی و سیاست‌های بشردوستانه و صلح‌طلبانه، استوار دانستند.

ایشان از عدم اجازه به انقلابیون مبنی بر گشودن فرودگاه‌ها با توسل به زور خبر دادند و خواستار پایان دادن مسأله به صورت مسالمت‌آمیز شدند.


‏‏مصاحبه با خبرنگار فرانسوی درباره حوادث و اوضاع آینده ایران

امام خمینی در مصاحبه با یک خبرنگار فرانسوی، برقراری ثبات در ایران را بسته به سقوط رژیم سلطنتی و خاندان پهلوی و استقرار حکومت اسلامی دانستند و ضمن بیان ضرورت وجود ارتش برای جمهوری اسلامی، نقش سرکوب‌گرانه آن را برای ملت نفی نمودند. ایشان بار دیگر بر مواضع اصولی و تغییرناپذیر خود در قبال مسایلی مانند آزادی، قراردادهای نفتی، فعالیت احزاب و جایگاه زنان در حکومت آینده تأکید کردند و ضمن ابراز تأسف از مادی‌گرایی غرب، معنویات را موجب آرامش و سعادت بشر خواندند.


8 بهمن

‏‏سخنرانی در جمع ایرانیان مقیم خارج (پیوستن ارتش به ملت، اندرز و اتمام حجت)

جمعی از دانشجویان و ایرانیان خارج از کشور با امام خمینی در نوفل‌لوشاتو ملاقات نمودند. در این ملاقات حضرت امام ضمن ابراز تأثر از قتل‌عام‌های اخیر رژیم، از مردم شهرهای مختلف که «با وجود سرمای زمستان» برای استقبال از ایشان به تهران آمده‌اند تشکر نمودند. حضرت امام به علت تعویق بازگشت خود به ایران اشاره کرده و فرمودند: «من بنا داشتم که پیش رفقای ایرانی و در صف آنها خدمت کنم» و اگر غمی بر آنان وارد آمد «من هم شریک باشم» لکن دست جنایتکار از آستین درآمده و به توهم اینکه اگر ما برویم به ایران، برای آنها و اربابانشان بد می‌شود و به نفع ارباب‌ها نیست، از رفتن‌ها و رفتن من ممانعت کردند و راه‌ها را بستند.» حضرت امام از تصمیم خود مبنی بر تأسیس یک دولت اسلامی مبتنی بر احکام اسلام و رأی مردم خبر دادند و کسانی که خواستار جمهوریت منهای اسلام هستند را فاقد ایمان ذاتی به اسلام معرفی کردند. معظم‌له به غفلت سران ارتش و دولت از وابستگی به آمریکا اشاره کردند و ضمن تقاضا از افسران جوان برای نجات ارتش، در مورد شایعه ملاقات با بختیار، توضیح داده و فرمودند: «... من گفتم که اگر دولت بیاید اینجا، یعنی رئیس دولت بیاید به قول خودشان، بیاید اینجا، تا استعفایش را قبلاً ننویسد و اعلام نکند، با من ملاقات نمی‌تواند بکند. این هم من می‌گویم استعفا، نه اینکه معنای واقعی استعفا دارد، این نیست، این نخست‌وزیر نیست، نه اینکه نخست‌وزیر است و استعفا کند، ولیکن برای حفظ ظاهری که حالا کلمه استعفا را ما هم ذکر می‌کنیم و الا استعفا یعنی چه؟! و [تو] نخست‌وزیر اصلاً نیستی...». معظم‌له به بختیار تأکید نمودند که با استعفا از نخست‌وزیری به آغوش ملت بازگردد و شرافت ایلی خود را از دست ندهد.


دیدار با یاسر عرفات

یاسر عرفات، رئیس سازمان آزادی‌بخش فلسطین در نوفل‌لوشاتو به حضور امام خمینی رسید و با ایشان دیدار و گفتگو کرد.


ارسال پیام برای مطبوعات مبنی بر ادامه مبارزات

امام خمینی از نوفل‌لوشاتو طی پیامی خطاب به صاحبان جراید و مطبوعات از آنان خواستند به مبارزه خود تا رسیدن به جمهوری اسلامی ادامه دهند.


9 بهمن‏‏

پیام به ملت ایران و افشای جنایات دولت بختیار‏‏

همزمان با سالروز رحلت پیامبر اکرم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی (28 صفر) میلیون‌ها نفر در سراسر ایران راهپیمایی کردند و یک بار دیگر خواسته‌های خود را که در تظاهرات و راهپیمایی‌های تاریخی روزهای تاسوعا، عاشورا و اربعین حسینی اعلام کرده بودند مورد تأکید قرار دادند. تظاهرکنندگان خواستار بازگشت فوری امام خمینی و برکناری دولت بختیار شدند. این تظاهرات به جز در چند شهر با خشونت همراه بود و مأمورین انتظامی با حمله به تظاهرکنندگان تعدادی را کشته و مجروح ساختند.

به همین مناسبت امام خمینی با صدور پیامی خطاب به ملت ایران، بختیار را مهره استعمار دانستند که «با مسلح شدن به ادعای قانون و استقلال کشور و با نقاب ملیت، ملت را به جرم آزادی‌خواهی و استقلال‌طلبی به عزا نشاند». حضرت امام از ملت ایران خواستند که «به وعده‌های پوچ و تهدیدات دولت‌های غیرقانونی اعتنا» نکنند و به مبارزات مقدس خود ادامه دهند تا همان‌طور که «خائن اصلی [محمدرضاشاه] را با خفت بیرون کردند» این تتمه را نیز که «پرکاهی بیش» نیست «از صحنه خارج» کنند.

رهبر انقلاب اسلامی اطاعت از دولت غیرقانونی بختیار را حرام اعلام نمودند و همه کارمندان ادارات و سازمان‌ها را به نافرمانی از این دولت غاصب فراخواندند.

ایشان در پایان پس از تشکر از مردم برای این همه مصیبت و زحمت افزودند «من در اولین فرصت خود را نزد شما می‌بینم تا در شادی و غم با شما سهیم باشم و با هم در صف واحد به اعمال عمال اجانب خاتمه دهیم. من امیدوارم به فوز احدی الحسنین نایل شوم. یا پیشرفت مقصود و اقامه عدل و حق، یا شهادت در راه آنکه راه حق است.»


‏‏مصاحبه با خبرنگاران جهان (دولت غیر قانونی بختیار ـ لزوم پایداری)‏‏

حضرت امام در مصاحبه با خبرنگاران مطبوعات و خبرگزاری‌های جهان، علت نپذیرفتن بختیار را غیرقانونی بودن وی اعلام کردند، و از توطئه مشترک آمریکا و انگلستان و دولت غیرقانونی علیه ملت ایران خبر دادند. حضرت امام نخست‌وزیری بختیار را خلاف میل ملت و خلاف قانون دانسته و خواستار برکناری وی شدند. رهبر انقلاب اسلامی با این بیان که «ملت ایران بدانند که من در کنار آنان تا آخرین نفس برای حفظ قوانین اسلام و مصالح مملکت به مبارزه خود ادامه می‌دهم»، بر ضرورت پایداری و تداوم مبارزه تأکید نمودند و به مردم اطمینان دادند که پیروزی با ماست زیرا «مطالب ما حق است و حق لاجرم پیروز است.» معظم‌له علت تأخیر در بازگشت به ایران را اقدامات دولت غیرقانونی بختیار «برای حفظ منافع اجانب» عنوان نموده و اعلام کردند: «در اولین فرصت به ایران خواهم رفت و حقوق ملت ایران را خواهم گرفت.»


‏‏نامه به پریدسی کوپیسا و اندرزهای اخلاقی(1357)

خانم پریدسی کوپیسا از آلمان برای امام خمینی نامه‌ای ارسال کرد و از امام درخواست دست‌خطی کرد تا آن را به مناسبت سالروز تولد نامزدش به وی تقدیم کند. او گفت همسرش مشتاقانه دست‌خط بزرگان را گردآوری می‌کند و خوشحال می‌شود که سلامی از شما دریافت کند.

امام خمینی روی کارت‌پستالی که برای ایشان فرستاده بود این جملات را مرقوم داشتند: «بسمه‌تعالی- سعی کنید برای جامعه فرد مفیدی باشید. سعی کنید تحت تأثیر قدرت‌های شیطانی واقع نشوید. سعی کنید انسان متعهد باشید. انشاءالله سلامت باشید.»


11 بهمن

‏‏تقریظ تقدیر از زحمات آقای ابراهیم یزدی در ایام اقامت در فرانسه‏‏

امام خمینی در نامه‌ای به ابراهیم یزدی از او برای زحماتی که در طول اقامت معظم‌له در فرانسه متحمل شده است تقدیر و تشکر کردند.


پیام به ملت و دولت فرانسه و تشکر از مهمان‌نوازی آن‌ها

امام خمینی در عصر روز یازدهم بهمن، قبل از ترک نوفل‌لوشاتو، با پیامی به ملت و دولت فرانسه با این بیان که کشور شما را ترک می‌کنم تا برای خدمت به کشور خودم بروم، از «دولت فرانسه که وسایل امنیت و آزادی بیان را برای» معظم‌له «مهیا نمودند» و از اهالی دهکده نوفل‌لوشاتو که «با حس انسان‌دوستی علاقه خود را به آزادی و استقلال کشور ایران اظهار داشتند تشکر» کرده و از زحماتی که برای مردم این دهکده در طول اقامت ایشان فراهم شده است عذرخواهی نموده و افزودند «مهمان‌نوازی دولت فرانسه و ملت فرانسه و حس آزادی‌خواهی آنان را فراموش» نخواهم کرد.

دیدار با جمعی از ساکنان نوفل‌لوشاتو

در آخرین ساعت همین روز «لاون» رئیس پلیس نوفل‌لوشاتو به حضور امام خمینی رسید و از اینکه نمی‌تواند دیگر امام را ببیند اظهار تأسف کرد، به غیر از وی جمعی از ساکنان نوفل‌لوشاتو نیز به دیدار امام آمدند و یک شیشه حاوی خاک فرانسه به حضرت امام هدیه کردند.

آنها توضیح دادند «که رسم مردم فرانسه این است که به کسی که خیلی دوست دارند هنگام خداحافظی نفیس‌ترین چیز یعنی خاک فرانسه را هدیه می‌کنند.»


لحظات آخر حضور در فرانسه

یاران حضرت امام آخرین نماز مغرب و عشا را به امامت رهبر انقلاب به جا آوردند. پس از گزاردن نماز یکی از روحانیون از قول امام، به آنانی که نامشان در لیست همراهی با پرواز امام نبود گفت: «این سفر، سفر خطرناکی است معلوم نیست ما به سلامت به ایران برسیم، شاید این پرواز را در هوا یا زمین بزنند. شما نگران نباشید، اصرار نکنید با من باشید، بگذارید من بروم اگر خطری بود برای من باشد4 در سالن فرودگاه دوگل، صدها دانشجوی ایرانی که موفق نشده بودند در این سفر انقلابی و تاریخی همراه امام باشند در حالی که عکس‌های امام را در دست داشتند دست به تظاهرات زده و علیه رژیم و به نفع امام خمینی شعار دادند. حدود ساعت 11 به وقت محلی امام خمینی سوار هواپیما شدند. این هواپیما با 200 نفر مسافر که 150 نفر آن خبرنگار و 50 نفر دیگر همراهان امام بودند در ساعت یک صبح به وقت فرانسه (30/3 به وقت تهران) از فرودگاه شارل دوگل، به طرف تهران به پرواز درآمد.