بازخوانی سخنرانی مرحوم انیس نقاش در مراسم رونمایی از کتاب «جنگ جهانی بر ضد سوریه»
ماجرای گفتگوی محرمانه در کرملین که معادله جنگ سوریه را تغییر داد
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ انیس نقاش عضو پیشین سازمان الفتح و مدافع محور مقاومت دارفانی را وداع گفت. وی که از پیشگامان مبارزه با رژیم صهیونیستی بود چندی پیش در مراسم رونمایی از کتاب «جنگ جهانی بر ضد سوریه» که در مرکز اسناد انقلاب اسلامی برگزار شد به صورت ارتباط تصویری صحبت کرد.

وی در این نشست از همراهی قدرت‌های جهانی علیه سوریه صحبت کرد و یکپارچگی  نیروهای محور مقاومت را سدی در برابر زیاده‌خواهی آمریکا و هم‌پیمانانش در منطقه دانست. انیس نقاش با اشاره به فرماندهی شهید سلیمانی در میدان مبارزه با توطئه‌های بین‌المللی در سوریه یادآور شد: نیروهایی متشکل از مقاومت اسلامی لبنان، برادرانی از ایران، عراق، پاکستان، افغانستان و دیگر کشورها، تحت فرماندهی شهید سلیمانی وارد نبرد با دشمن شدند. این نیروها با ارتش عربی سوریه هماهنگی کاملی داشتند و در نهایت موفق به آزادسازی مناطق مختلف شدند.
وی تصریح کرد: اکنون معادله روشن است؛ سوریه پیروز شد و ملت آن یکپارچه ماند. دولت سوریه نشان داد که توانایی آزادسازی مناطق باقیمانده را نیز دارد. همه این دستاوردها به برکت اتحاد هم‌پیمانان بود که نقطه آغاز آن پس از مذاکرات میان شهید سلیمانی و پوتین در کرملین بود. البته پیش از او آقای جلیلی مقدمه این امر را آماده کرده بود اما این شهید سلیمانی بود که آن را کامل کرد.


انیس نقاش ادامه داد: شهید سلیمانی همیشه در صحنه بود. او عملیات آزادسازی مناطق اشغالی را فرماندهی کرد. نیروهای مقاومت همواره او را در جبهه‌های نبرد می‌دیدند و حضورش را حس می‌کردند. او گاه حتی از نیروهای عملیاتی در خط مقدم نیز پیشی می‌گرفت. او فرماندهی نبود که در اتاق عملیات بنشیند و دستور عملیات صادر کند، بلکه می‌خواست به آنها الگویی ارائه دهد و به چشم خود ماهیت و کیفیت عملیات و جنگ را ببنید.
مشروح صحبت‌های انیس نقاش در مراسم رونمایی از کتاب «جنگ جهانی بر ضد سوریه» را در این ویدئو ببینید.

{$sepehr_media_22272_400_300}