فرج‌الله سلحشور
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ فرج‌الله سلحشور در سال ۱۳۳۱ش در قزوین به دنیا آمد.او فعالیت‌های هنری خود را قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در مساجد آغاز کرد و در زمینه‌های داستان، دکلمه و نمایش در مساجد جوادالائمه  و حضرت علی‌اکبر تهران به فعالیت پرداخت. او در سال ۱۳۶۱ش با بازی در فیلم سینمایی "توبه نصوح" وارد سینما شد و دو سال بعد در "گورکن" علاوه بر بازیگری به چهره‌پردازی نیز پرداخت و در سال ۱۳۶۵ش، در فیلم "پرواز در شب" ساخته رسول ملاقلی‌پور نیز به ایفای نقش پرداخت. سلحشور در سال ۱۳۶۷ش علاوه بر بازیگری در مقام تهیه‌کنندگی "انسان و اسلحه" ساخته مجتبی راعی حضور یافت.

در سال ۱۳۷۲ش، فیلم "ایوب پیامبر" را با نقش آفرینی، نویسندگی و کارگردانی خودش ساخت و رسماً وارد فضای فیلم سازی شد. سلحشور که در سال‌های بعد کوشیده بود داستان‌های قرآنی را به مجموعه‌های تلویزیونی تبدیل کند در سال ۱۳۷۶ش، مجموعه تلویزیونی "مردان آنجلس" را ساخت و ده سال بعد در سال ۱۳۸۶ش مجموعه تلویزیونی "یوسف پیامبر" را نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی کرد وی در امور سیاسی نیز حضوری فعال داشت.

سلحشور، پس از چند ماه تحمل سرطان ریه، شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۴ شمسی، در تهران درگذشت و در امامزاده سید جعفر باغ فیض تهران دفن شد. آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در پیام تسلیتی او را مایه‌ آبرو و اعتبار هنر سینمای ایران در چشم ملت‌های دیگر کشورها دانست.