سفیر مقاومت
حسین شیخ‌الاسلام: قدس را از طریق "شهادت" می‌توان آزاد کرد

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال 1399 در سخنرانی تلویزیونی به مناسبت روز قدس، از مجاهدت‌های مرحوم حسین شیخ‌الاسلام در مسیر مبارزه با اشغالگران مسجد الاقصی یاد کردند. حسین شیخ‌الاسلام که مدتی به عنوان سفیر ایران در سوریه فعالیت می‌کرد، در تاسیس و نمو حزب‌الله نقش تعیین‌کننده‌ای داشت و در اختلافات بین گروه‌های مقاومت نقش میانجی را به درستی ایفا کرد. خاطرات و تحلیل‌های او درباره حزب‌الله لبنان، محور مقاومت و قدس شریف خواندنی است.

این «دیپلمات انقلابی» در سال 1391 طی 6 جلسه، خاطرات خود را در گنجینه تاریخ‌شفاهی مرکز اسناد انقلاب اسلامی ثبت و ضبط کرد. حسین شیخ‌الاسلام درباره اهمیت قضیه فلسطین می‌گوید: ما از ابتدا به قضیه فلسطین علاقه داشتیم و ضد اسرائیلی بودیم. قبل از اینکه صدام به ما حمله بکند ما ضد اسرائیلی بودیم؛ قبل از اینکه شاه سقوط کند ما ضد اسرائیل بودیم. همه‌ آرزویمان این بود که برویم و قدس را آزاد کنیم، فلسطین را آزاد کنیم، با اسرائیل بجنگیم.

درباره رژیم صهیونیستی، ما [از ابتدای انقلاب] شعار نابودی‌اش را سر می‌دادیم و [اسرائیل] می‌دانست ما درصدد پس گرفتن فلسطین و آزادی قدس شریف و برگرداندن آن به جایگاه اولش یعنی قبله‌ اول مسلمین هستیم... ما از دیدگاه حضرت امام در کمک کردن به حزب‌الله هیچ محدودیتی نداشتیم؛ علی‌الخصوص که جنبه ضد اسرائیلی آن‌ها خیلی برجسته بود. وقتی یک گروه از لبنان آمدند خدمت حضرت امام، امام در رابطه با لبنان و فلسطین با آن‌ها صحبت کردند. آن‌ها هم رفتند و فرمایشات حضرت امام را به عنوان یک منشور درآوردند که این منشور هدف اصلی‌‌اش آزادی فلسطین و آزادی قدس بود.

 ... ما با درسی که از «کربلا» می‌گیریم می‌فهمیم قدس را از طریق شهادت می‌توان آزاد کرد... در تصور حضرت امام هم این حرکت مردمی بود که می‌توانست فلسطین را آزاد کند. کارهای مبارزاتی‌ ما برای این بود که جریان سازش موفق نشود؛ برای اینکه اسرائیل نتواند پیش‌روی کند؛ برای اینکه این شعله زنده بماند. آن آتشی که اسرائیلی را می‌سوزاند، آن طوفانی که اسرائیل را نابود می‌کند، «طوفان مردمی» است. حضرت امام می‌فرمودند: اگر هر کس یک سطل آب بریزد، اسرائیل را آب می‌برد...