حسین شیخ‌الاسلام: حاج قاسم از درس‌آموختگان مکتب امام خمینی بود

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ مرحوم حسین شیخ‌الاسلام شخصیت کم‌نظیری در حوزه سیاست‌خارجه به شمار می‌رود که مسئولیت‌های متعددی را در کارنامه خویش ثبت و ضبط کرده است. وی درست دو ماه پیش از وفات، در آئین معرفی کتاب "تأثیر اندیشه‌های امام خمینی بر سیاست‌ خارجی" از منشورات مرکز اسناد انقلاب اسلامی حاضر شد. از قضا آن روزها مقارن با ایام تلخ عروج سردار شهید حاج قاسم سلیمانی بود. حسین شیخ‌الاسلام که نشانه‌های اندوه و حزن را در چهره داشت، در آن نشست از حاج قاسم یاد کرد.

او در آغاز صحبت‌هایش گفت: حاج قاسم سلیمانی یکی از درس آموختگانِ مکتب حضرتِ امام بود. این عزیز غیر از ابعاد مقاومتی‌اشکه نمی‌توان دیپلماسی را از آن جدا کردبا همان ‌خلوص و با همان فهم دقیق، خط امام را پیش گرفت.

مرحوم شیخ‌الاسلام اضافه کرد: حاج قاسم با همین خلوص نیت در بسیاری از صحنه‌ها که امکان موفقیت در آن صفر بود، عالی عمل کرد که از این دست می‌توان به آوردن پوتین و نیروهای نظامی روسیه به صحنه سوریه یا همچنین مجاب کردن اردوغان به حضور سیاسی در سوریه اشاره کرد.

شیخ‌الاسلام درباره کتاب«تأثیر اندیشه‌های امام خمینی بر سیاست‌ خارجی جمهوری اسلامی ایران»نیز گفت: به نظرم نویسندگان کتاب زاویه درستی را برای روایت انتخاب کرده‌اند.

او خاطرنشان کرد: زاویه دیدی که حضرت امام با پیروزی انقلاب به خاطر نیاز به اندیشه ورزی در اصول اسلامی ایجاد کردند و چیزی که ما در چهل سال تمرین کردیم و مقام معظم رهبری در این سه مفهوم خلاصه کردند؛ عزت، حکمت و مصلحت. باید بگویم این کتاب فرصت خوبی برای اندیشه ورزی است. من خودم وقتی کتاب را تورق کردم واقعا از آن استفاده کردم.

گفتنی است در این نشست، علاوه بر حسین شیخ‌الاسلام، حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان رئیس فقید مرکز اسناد انقلاب اسلامی نیز حضور داشت. اکنون بیش از یک سال از آن روز می‌گذرد و هیچ‌یک از این دو عزیز در جمع ما نیستند. ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره آن دو بزرگوار، تصاویری از حضور شیخ‌الاسلام در این مراسم را در ادامه می‌بینید.


حسین شیخ‌الاسلام: حاج قاسم از درس‌آموختگان مکتب امام خمینی بود

حسین شیخ‌الاسلام: حاج قاسم از درس‌آموختگان مکتب امام خمینی بود

حسین شیخ‌الاسلام: حاج قاسم از درس‌آموختگان مکتب امام خمینی بود