بازخوانی مطبوعات
نماز عید فطر مسلمانان مسکو در سال 58 / وعده سرنگونی اسرائیل و آزادسازی بیت‌المقدس در نماز عید فطر

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ به پیشنهاد دکتر محمد مکری سفیر جمهوری اسلامی ایران در اتحاد جماهیر شوروی، سفیران و اعضا سفارتخانه‌های اسلامی مقیم مسکو در نماز عید سعید فطر شرکت کردند و مسجد مسلمانان مسکو شاهد یکی از عظیم‌ترین و پرهیجان‌ترین اجتماعات مسلمانان شوروی بود. در این زمینه گزارش خبرنگار روزنامه کیهان بدین شرح است:

به گزارش سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو از اغلب شهرهای نزدیک مسکو و از بسیاری از کشورهای جهان مسلمانان با اخلاص و همبستگی اسلامی در مراسم نماز عید فطر که در مسجد مسکو برگزار شد شرکت کردند. آنچه بیش از هر چیز در این مراسم به چشم می‌خورد وحدت و هماهنگی مسلمانان بود که هر یک از کشور و شهری آمده بودند و اکثرا زبان یکدیگر را نمی‌فهمیدند ولی ندای الله‌اکبر امام مسجد از آن‌ها یک ملت با یک کلام ساخته بود. مسلمانان مقیم مسکو متفق‌القولند که نماز جماعت امسال در تاریخ این مسجد بی‌سابقه بوده است و این مسجد تا کنون با چنین استقبال و جمعیتی روبرو نشده بوده است.

امام مسجد قبل از نماز طی خطبه مفصلی ضمن تشریح تعالیم اسلامی بر برادری و وحدت تاکید کرد و از مسلمانان خواست که در مبارزه علیه امپریالیسم و صهیونیزم متحد شوند.

به گزارش سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو سفرای کشورهای اسلامی ضمن تبریک عید فطر به سفیر جمهوری اسلامی ایران و آرزوی موفقیت برای انقلاب کشورها از پیشنهاد و دعوت ایشان برای شرکت دسته‌جمعی سفرای کشورهای اسلامی در مراسم نماز عید فطر سپاسگذاری کردند و اظهار داشتند این امر در حقیقت تجلی دیگری از پیام انقلاب ایران مبنی بر اتحاد و اتفاق مسلمانان جهان است. در پایان این مراسم خبرنگار رادیو تلویزیون مسکو از آقای دکتر محمد مکری خواست مطالبی پیرامون این عید بزرگ برای مسلمانان بگوید او نیز با استناد به پیام قائد اعظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خمینی یکبار دیگر از مسلمانان جهان دعوت کردند که با اتحاد و یکپارچگی برای پس گرفتن شهر بیت‌المقدس و حقوق از دست رفته مسلمانان فلسطین و لبنان به هم بپیوندند و تا پیروزی نهائی اسلام از پای نایستند.

با اشاره به این مطالب که انقلاب اسلامی ایران می‌تواند پایگاهی برای مبارزات ضد صهیونیستی و ضد استعماری و رهائی انسان‌ها از یوغ توطئه‌های ویرانگر جهان‌خواران و تفرقه‌اندازان میان ملت‌ها گردد. سفیر ایران از ابراز پشیمانی مسلمانان و روشنفکران و همچنین از احساسات انسان‌دوستانه ملت دوست شوروی نسبت به انقلاب ایران و نجات سرزمین‌های اشغال شده مسلمانان صمیمانه تشکر کرد.

در پایان سفیر جمهوری اسلامی ایران پس از قرائت مفاد پیام امام خمینی این گفته مهندس مهدی بازرگان نخست‌وزیر ایران را تکرار کرد... اتحاد و قیام عمومی ملل جهان و مستضعفان مسلمان موفق به سرنگون کردن دولت صهیونیستی اسرائیل خواهد شد.

منبع: روزنامه کیهان، 3 شهریور 1358، صفحه 3.