به بهانه سالگرد قیام 15 خرداد،
نشست بررسی کتاب «سه سال ستیز مرجعیت شیعه در ایران» برگزار می‌شود

به گزارش روابط عمومی مرکز اسناد انقلاب اسلامی، در آستانه پنجاه‌وهشتمین سالگرد قیام خونین 15 خرداد 1342، نشست بررسی و معرفی کتاب «سه سال ستیز مرجعیت شیعه در ایران» برگزار می‌شود. 

این نشست از ساعت 10 صبح فردا (یکشنبه 9 خرداد) با حضور آقایان جواد منصوری مبارز قبل از انقلاب و محقق تاریخ، عزت‌الله مطهری (عزتشاهی) مبارز باسابقه و ابوالفضل توکلی‌بینا از بنیانگذاران هیئت‌های موتلفه اسلامی، در خبرگزاری مهر برگزار خواهد شد.

نشست بررسی کتاب «سه سال ستیز مرجعیت شیعه در ایران» برگزار می‌شود

«سه سال ستیز مرجعیت شیعه در ایران» از تالیفات مرحوم حجت‌الاسلام‌والمسلمین روح‌الله حسینیان است. این کتاب روایت‌گر وقایع و رخدادهای سال‌های 1341 تا 1343 یعنی سال‌های آغازین نهضت اسلامی است. پیش‌زمینه‌های نهضت در همین سال‌ها شکل گرفت و سلسله رویدادها ازجمله رویارویی علما با لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی و مقابله با طرح آمریکایی انقلاب سفید در این سه سال منجر به شکل‌گیری مبارزات انقلابی شد.

چرا علما با لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی و رفراندوم انقلاب سفید مخالفت کردند؟ نقش آمریکا در تصویب این لوایح چه بود؟ زمینه و روند تصویب آن طرح‌ها چگونه شکل گرفت؟ مبارزات علما چطور ساماندهی شد؟ نقش مردم در این مبارزات چه بود؟ رخدادها چگونه به قیام 15 خرداد 1342 ختم شد؟ و ... پرسش‌هایی است که در این کتاب بدان‌ها پاسخ داده می‌شود.

حجت‌الاسلام حسینیان در بخشی از مقدمه می‌نویسد: «اين كتاب سعي می‌كند تا اين فرضيه را به اثبات برساند كه علما از آن جهت با لايحه انجمن‌های ايالتی و ولايتی و رفراندوم انقلاب سفيد مخالفت كرده‌اند كه خاستگاه آن را آمريكا و اجرای آن را موجب استبداد رژيم، تضعيف اسلام و ارزش‌های دينی و حاكميت غيرمسلمانان می‌دانسته‌اند. در واقع، مبارزه سه ساله مرجعيت شيعه، ستيزی عليه استعمار آمريكا و استبداد شاه بوده است.»

ویژگی‌های کتاب «سه سال ستیز مرجعیت شیعه در ایران» را به طور خلاصه می‌توان چنین برشمرد:

- از منابع‌ و اسناد معتبر فراوان‌ و دست‌ اول‌ استفاده‌ شده‌ است‌.

- بسياری از اغلاط‌ تاريخی بر مبنای اسناد جديد تصحيح‌ شده‌ است‌.

- بسياری از مشهورات‌ تاريخی را بر مبنای اسناد و منابع‌ به‌ چالش‌ می‌كشد.

- اين‌ كتاب‌ ثابت‌ می‌كند قيام‌ مرجعيت‌ شيعه‌ هرگز در مقابل‌ اصلاحات‌ ارضی يا تقسيم‌ املاك‌ موقوفه‌ نبوده‌ است‌.

- این اثر با متنی روان و مستند، تمام وقایع و رویدادهای تاریخی را از مهر 1341 تا آبان 1343 بررسی کرده است.

گفتنی است اين كتاب، جلد سوم از مجموعه «انقلاب اسلامي (زمينه‌ها ـ چگونگی و چرايی)» است. شما می‌توانید «سه سال ستیز مرجعیت شیعه در ایران» را تا 20 خرداد 1400 با 20 درصد تخفیف از صفحه منشورات پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی تهیه کنید.