انقلاب اسلامی در کرمان
فعالیت‌های آیت‌الله مشکینی در ماهان کرمان/ روحانی تبعیدی که شور انقلابی را در کرمان زنده کرد
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله علی مشکینی از روحانیون انقلابی بود که در دوران نهضت اسلامی، به دلیل فعالیت علیه رژیم به نقاط مختلف تبعید شد. نکته حائز اهمیت درباره ایشان این است که تبعید به نقاط دورافتاده هرگز مانع فعالیت ایشان نمی‌شد. در همین رابطه در بخشی از کتاب «زندگی و مبارزات آیت‌الله مشکینی» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است می‌خوانیم: 

در سال 1352 آیت‌الله مشکینی به اتهام فعالیت علیه رژیم به ماهان کرمان تبعید شد. ساواک مرکز در 29 مرداد آن سال به ساواک تبریز دستور داد: «علي اكبر فيض مشكيني فرزند ملاعلي با راي كميسيون امنيت اجتماعي قم به سه سال اقامت اجباري در ماهان كرمان محكوم شده و اخيرا به اردبيل مسافرت نموده. لذا سريعا با همكاري مامورين انتظامي منطقه بازداشت و از طريق مامورين انتظامي به قم اعزام تا پس از رويت راي صادره به محل مذكور اعزام گردد.»

بعد از حضور آقای مشکینی در ماهان، مردم اين شهر كه با شنيدن خبر حضور آيت الله مشكيني در شهرشان، گروه گروه به حسینیه‌ای كه ايشان در آنجا نماز جماعت مي‌خواندند می‌آمدند. علاوه بر مردم شهر حضور مستمر شاگردان و طلابي كه از قم براي ديدار با ايشان مي آمدند باعث شده بود خانه اي که ايشان در آنجا سکونت داشتند هر روز پذیرای خیل جمعیتی باشد که در آنجا حضور می یافتند. 

آيت‌الله مشكيني در ماهان علاوه بر برگزاري نماز جماعت و ارتباط مستمر با مردم اين شهر و سایر شهرهای اطراف سعي و تلاش زيادي در رسيدگي به مسائل ديني مردم داشت. در اثر همين فعاليت ها بود كه بعد از حضور ايشان در اين شهر، امر تبليغ و حضور طلاب و روحاني در روستاها و بخش‌هاي اين شهر بيشتر شد و با حمايت مادي و معنوي ايشان، بعضي از روستاها و حتي شهرهاي كوچك استان كرمان كه سال‌ها بود از دسترسي به يك روحاني جهت امور ديني محروم بودند توانستند روحاني داشته باشند. همچنين ايشان فریضه نماز جمعه  و دعاي ندبه را در اين شهر بنيان گذاشتند و با برگزاري چنين برنامه هايي باعث شدند مردم بيشتر در كنار يكديگر قرار بگيرند و آگاهي آنها نيز از آنچه در كشور می گذشت بيشتر گردد. همین عامل منجر شد مردم آن منطقه در جریان انقلاب نیز قرار بگیرند.