26 مرداد 58 | اولین راهپیمایی روز قدس
دیدگاه پیشگامان مقاومت اسلامی درباره دوگانه مقاومت یا مذاکره

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ پیروزی انقلاب اسلامی طرح نوینی را درباره مسئله فلسطین درانداخت و آن مقاومت و عدم سازش با دشمن صهیونیسم بود. همزمانی پیمان کمپ دیوید با مبارزات انقلابی مردم ایران مورد خشم و انزجار گروه‌های مسلمان و انقلابی شد. با ابتکار امام خمینی(ره) اولین راهپیمایی روز قدس در 26 مرداد 1358برگزار شد که نشان از مواضع جدی جمهوری اسلامی در قبال فلسطین داشت.

از آن پس بود که مقاومت در قالب انتفاضه در دستور کار گروه‌های فلسطینی و رهبران آن‌ها قرار گرفت بطوری که هرگونه سازش و صلح با اشغالگران را مطرود و منفور می‌دانست. به همین مناسبت نگاهی به نظرات مشاهیر مقاومت اسلامی در فلسطین می‌تواند قابل تأمل و بررسی باشد.

شهید دکتر فتحی شقاقی دبیر کل جنبش جهاد اسلامی فلسطین درباره ضرورت مقاومت می‌گوید: انتفاضه یک نوع معجزه الهی است که به واسطه یک ملت زنده انجام می‌گیرد. انتفاضه به عنوان یکی از مراحل جهاد مردم فلسطین برای دستیابی به آزادی و استقلال ادامه دارد. حتی دشمنان نیز امروزه یقین کردند که انتفاضه تا تحقق یک راه‌حل سیاسی ادامه خواهد یافت. ملت ما عصاره هفتاد سال تجربه مبارزاتی را در انتفاضه نشان داد.

دکتر عبدالعزیز رنتیسی عضو هیئت موسس جنبش حماس با اشاره به ضرورت عبرت‌آموزی نسل جدید از تاریخ مبارزات ملت فلسطین معتقد است: مذاکرات به صلاح ملت فلسطین نیست و هیچ ثمری ندارد و عقب‌نشینی از اصول است. انتفاضه راه صحیح را به مردم فلسطین نشان داد و توجه آن ها را به سوی اسلام جلب کرد. انتفاضه روحیه دشمن ستیزی و کینه‌توزی نسبت به دشمن را زنده کرد و یک آموزش عملی برای جوانان بود تا یاد بگیرند چگونه با دشمن اشغالگر مقابله کنند.

شیخ عبدالله شامی سخنگوی اسبق جهاد اسلامی با تأکید بر دستاورد نداشتن سازش با دشمن اظهار می‌دارد: انتفاضه یک مرحله تاریخی از حیات ملت فلسطین است. ملت فلسطین آگاه، انقلابی و فداکار است. خطاست که کسی گمان کند با تبعید جمعی از مردم فلسطین، انتفاضه تمام خواهد شد. چنانکه می‌بینیم عملیات اخراج فلسطینیان نتیجه عکس برای رژیم اشغالگر داشته و موجب تشدید انتفاضه شده است. اکثریت مردم باور ندارند که مذاکرات صلح به نتیجه و دستاوردی برسد.

شیخ سید برکه از اعضای اصلی جهاد اسلامی درباره ثمرات انتفاضه مردم فلسطین می‌گوید: انتفاضه، رژیم صهیونیستی را در یک بن‌بست سیاسی و امنیتی قرار داده است. انتفاضه آن نقابی را که اسرائیل در جلوی صورتش گذاشته بود، به کنار زد. نقاب دموکراسی و توجه به حقوقو بشر و این نقاب و این پوسته دموکراسی با سنگ انتفاضه شکست. من معتقدم که مرحله بعد از گفت‌وگوها، آخرین مرحله سقوط است، که دیگر بعد از آن سقوطی متصور نیست و خاتمه مرحله شکست‌های دولت‌های عربی خواهد بود که ما آن را کمال نابودی نامگذاری کرده‌ایم.

در این میان شیخ حامدالبیتاوی خطیب اسبق مسجدالاقصی معتقد است: مذاکرات صلح ما را به اهدافمان نمی‌رساند. اسرائیل در این مذاکرات و با این طرح صلح فعلی به منافعی می‌رسد که آن منافع را با جنگ‌هایی که علیه اعراب و مسلمانان داشته، با آن نمی‌رسید. اسرائیل به خوبی می‌داند که این حرکت مبارک انتفاضه تحت تاثیر حرکت اسلامی است. او می‌خواهد حرکت اسلامی را خاموش کند و براندازد.

همچنین شیخ عبدالعزیز عوده رهبر معنوی جهاد اسلامی فلسطین در این زمینه می‌گوید: اسرائیل با مذاکره وقت پیدا می‌کند، زمان به دست می‌آورد و کارهای جدیدی هم در اراضی اشغالی انجام می‌دهد. در این گفتگو چیزی عاید مسلمانان نخواهد شد. امروزه بر مسلمانان واجب است که نیرو و توان واقعی کسب کنند. خداوند راه را مشخص کرده است؛ طی مسیر جهاد با عزت و یا شهادت.