علی‌اکبر رنجبر کرمانی دار فانی را وداع گفت
به گزارش پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، علی‌اکبر رنجبر کرمانی، پژوهشگر فاضل و پرکار عرصه تاریخ‌نگاری کشور، به علت ابتلا به ویروس کرونا به دیار باقی شتافت.
علی‌اکبر رنجبر کرمانی دار فانی را وداع گفت

وی در سال 1338 در خانواده‌ای به دنیا آمد که از ابتدای نهضت امام خمینی حضوری انقلابی داشتند و پدرش از جانبازان قیام 15 خرداد 1342 بود. آن مرحوم در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، گمنامانه خدمات برجسته‌ای ایفا کرد و در عرصه بهبود کیفیت آثار علمی در موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، دائره المعارف بزرگ اسلامی و ... تأثیرگذار بود.
مرحوم اقای رنجبر کرمانی با ذهنی خلاق و تحلیل‌گر در مورد تحولات تاریخ معاصر  و نیز با تسلط بر زبان‌های انگلیسی و عربی که امکان تسلط وی بر اسناد و متون دیگر کشورها را نیز فراهم کرده بود، حوزه دانش خود را از مرزهای ایران گسترده‌تر کرده و آزاداندیشانه در چهارچوب روایت‌های رایج باقی نمی‌ماند.

از جمله آثار وی می‌توان به تألیف «عزت شیعه»، «روزشمار زندگی امام خمینی» و «مسی به رنگ شفق» و ترجمه «بررسی حق بازگشت فلسطینی‌ها» و «شهریور 1320» و ویرایش محتوایی و ادبی ده‌ها کتاب پرمخاطب همچون «شرح اسم»، «الف لام خمینی»، «بحران مشروطیت»، «قحطی بزرگ»، «رضانام تا رضاخان» و... اشاره کرد.

وی که به تلاش وافر شهره بود، در واپسین روزهای حیات در بستر بیماری در حال ویراستاری کتابی با عنوان «نشست تخصصی کودتای 1299» بود که خود یکی از محورهای مباحث مطرح شده در نشست را نیز بر عهده داشت.
بدین‌وسیله درگذشت این نویسنده و محقق تاریخ را تسلیت گفته و از درگاه باری‌تعالی برای روح آن مرحوم آمرزش و آرامش مسئلت دارد.


منبع: سایت موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی