تصاویری از آیت‌الله علی شیخ‌محمدی تاکندی

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله علی شیخ‌محمدی تاکندی از علمای قزوین دار فانی را وادع گفت. او در سال 1312 در تاکند از توابع تاکستان قزوین به دنیا آمد. وی تحصیلات خویش را از مکتب‌خانه آغاز کرد. از 8 سالگی در مدرسه دیانت قزوین به فراگیری تحصیلات جدید پرداخت. در 14 سالگی به تحصیل علوم دینی روی آورد. در سال 1326ش، به مدرسه علمیه «التفاتیّه» قزوین وارد شد و مقدمات و بخشی از سطح را در مدت 7 سال نزد حضرات آیات: حاج میرزا رحیم سامت، حاج شیخ محمود شریعت مهدوی، آقابزرگ علوی، حاج شیخ مهدی قاضی و حاج شیخ محمدحسین اویسی آموخت.

آیت‌الله تاکندی در سال 1333ش، به شوق فراگیری بیشتر علوم اسلامی، رهسپار حوزه علمیه قم شد و دروس سطح را در محضر حضرات آیات: موسوی اردبیلی ، مشکینی، منتظری و  مصباح یزدی تکمیل کرد و از سال 1336، به تحصیل دروس خارج فقه و اصول پرداخت. وی در ادامه به مدت یک سال و نیم از درس آیت‌الله العظمی بروجردی بهره برد و یک دوره کامل اصول را نیز به مدت 8 سال در محضر حضرت امام خمینی آموخت. آنگاه پس از تبعید امام، به مدت 14 سال از خرمن دانش آیت‌الله میرزا هاشم آملی خوشه چید و دروس تفسیر و فلسفه و منظومه را نزد علامه طباطبایی و شهید مفتح گذراند.

آیت‌الله تاکندی هم‌زمان با آغاز نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی، مردم را از اندیشه‌های انقلابی امام در ماجرای اصلاحات ارضی و انجمن‌های ایالتی و ولایتی آگاه می‌ساخت و با اوج‌گیری انقلاب در راهپیمایی تاریخی تاسوعا و عاشورای تهران و تحصن علما در مسجد دانشگاه تهران، حضور فعال داشت.

در سال 1360ش، به دعوت علما و مردم قزوین به آن شهر آمد و 2 بار نیز به‌عنوان نماینده مردم استان قزوین در مجلس خبرگان رهبری برگزیده شد. آیت‌الله محمدی تاکندی، از همان زمان به عضویت شورای مدیریت حوزه علمیه قزوین درآمد و از سال 1373به تدریس دروس خارج فقه در مدرسه امام صادق(ع) قزوین پرداخت.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی ضمن تسلیت ، تصاویری از آن عالم فقید منتشر می‌کند.

تصاویری از آیت‌الله تاکندی


تصاویری از آیت‌الله تاکندی


تصاویری از آیت‌الله تاکندی


تصاویری از آیت‌الله تاکندی


تصاویری از آیت‌الله تاکندی


تصاویری از آیت‌الله تاکندی


تصاویری از آیت‌الله تاکندی


تصاویری از آیت‌الله تاکندی