انقلاب اسلامی در سبزوار
سردادن شعار "مرگ بر شاه" توسط مردم انقلابی سبزوار

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدتقی عبدوس در کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است درباره فعالیت های تبلیغی اش در سبزوار و شور و هیجان مردم آن شهر در مبارزه با رژیم پهلوی می گوید: یکی از شهرهایی که خاطرات زیادی از آن دارم و حضور در آن زمینه‌ای شد که پس از انقلاب به عنوان امام جمعه چند سالی در آن انجام وظیفه کنم سبزوار است.

برنامه من این بود که جهت آگاه کردن مردم نسبت به مسائل انقلاب و اهداف آن و همچنین آشنا ساختن مردم با افکار امام به شهرهای مختلف مسافرت و سخنرانی می‌کردم. در این راستا از سوی روحانیون سبزوار برای سخرانی دعوت شدم. در شهرستان سبزوار حضور مردم بسیار گرم و خیلی جدی بود و علما محوریت داشتند. محل سخنرانی اغلب مسجد جامع سبزوار بود. به هنگام سخنرانی معمولا شبستان ها و محوطه حیاط پر از جمعیت می‌شد. حتی در خیابان بیهق روبروی مسجد جامع که خیابان اصلی شهر بود اجتماع می کردند. موضوع بحث بیشتر در خصوص افشاگری های جنایات رژیم پهلوی و تبیین موضوع ولایت فقیه بود.

در پایان هر سخنرانی پنج دقیقه روی پله منبر می‌ایستادم و مرگ بر شاه می‌گفتم و مردم هم پا به زمین می‌کوبیدن و می‌گفتند مرگ بر شاه. در اولین حضورم راهپیمایی عظیمی به وقوع پیوست و انصافا همه مردم شهر در آن تظاهرات شرکت کرده بودند.

دو الی سه اتفاق مهم در مجموع سخنرانی در سبزوار روی داد. در یکی از روز ها در حال سخنرانی بودم افچنگی‌ها به شهر آمدند برای تظاهرات. به من خبر دادند که ژاندارمری مانع ایجاد کرده است. در همان حال که مشغول سخنرانی بودم به ژاندارمری تذکر دادم که مانع را برطرف کنید که مردم به ما بپیوندد و یک زمانی به آنها دادم و گفتم که اگر این کار را نکردید هرچه دیدید از چشم خودتان دیدید. نیروهای شهربانی وحشت کردند. خدا ترس خیلی عجیبی در دل آنها انداخته بود.

اتفاق دوم این بود که در حالی که مشغول سخنرانی بودم یک هلیکوپتر کبرا که خیلی بزرگ است آمد وسط روی سر من قرار گرفت. آن قدر در سطح پایین حرکت می کرد که باد آن داشت عمامه من را می برد من با یک دست عمامه ام را گرفتم با یک دست بلندگو را و به سخنرانی ادامه دادم. یک وقت دیدم که جمعیت دارند فرار می کنند.  گفتم که "کجا می روید؟ اگر قرار است تیری شلیک شود سینه من آماده است."پس از این سخنان دیدم که مردم مجددا برگشتند و مجلس را به همان صورت قبل شکل دادند.